Pomiary w pojazdach służby zdrowia

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
scss
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 29
Rejestracja: pn wrz 26, 2005 19:24
Lokalizacja: Białystok Augustów

Pomiary w pojazdach służby zdrowia

0
Post autor: scss »

Witam!

Poszukuję aktu prawnego traktującego o pomiarach w pojazdach służby zdrowia, tj. karetki, ambulanse, itp. Pojazdy te są wyposażone w instalację elektryczną do 1KV. Zasilanie instalacji w pojeździe może być realizowane w dwojaki sposób: generator prądotwórczy lub z sieci zewnętrznej poprzez gniazdo 1 lub 3 faz. Jak traktować tego rodzaju pojazdy, bo raczej nie jako budynek ;-) , jakie czasosokresy badań przyjąć? Może ktoś się spotkał z takim problemem?
Czy można oprzeć się na normie: "Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 7-721: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji -- Instalacje elektryczne w przyczepach kempingowych i pojazdach z przestrzenią mieszkalną"?
Pozdrawiam. Grzesiek

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Pomiary w pojazdach służby zdrowia

0
Post autor: Simcode »

Poszukaj w PN-EN 1789
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Pomiary w pojazdach służby zdrowia

0
Post autor: STANCA »

Simcode pisze:Poszukaj w PN-EN 1789
No cóż szukałem w podanej normie i nic nie znalazłem.

Prawda jest taka, w pojeździe są urządzenia medyczne różnych producentów i ci w swoich instrukcjach powinni wskazać metody i rodzaje badań.

Jest też taka norma PN-EN 62353:2015-02 dotycząca tego tematu.
Medyczne urządzenia elektryczne -- Badania okresowe oraz badania po naprawie medycznych urządzeń elektrycznych

Dodatkowo może się przydać PN-HD 60364-7-710:2012
Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 7-710: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji -- Pomieszczenia medyczne

To raczej do zasilania pojazdów medycznych.

Tu też coś można znaleźć:
PN-EN 60601-1:2011/A1:2014-02
Medyczne urządzenia elektryczne -- Część 1: Wymagania ogólne dotyczące bezpieczeństwa podstawowego oraz funkcjonowania zasadniczego

W normie tej poprawiono wiele błędów i uzupełniono nowościami.
Dodam.
Sam pojazd po dostosowaniu do potrzeb medycznych jest certyfikowany.


STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
scss
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 29
Rejestracja: pn wrz 26, 2005 19:24
Lokalizacja: Białystok Augustów

Re: Pomiary w pojazdach służby zdrowia

0
Post autor: scss »

Dziękuję ślicznie za pomoc.

Z normy PN-EN 62353:2015-02 podanej tu przez kolegę STANCA znalazłem jedną cenną uwagę:
"Badania instalacji elektrycznych, włącznie z SIECIĄ ZASILAJĄCĄ i towarzyszącym okablowaniem, w lokalizacjach medycznych zostały wyłączone z niniejszej normy. Takie badania obejmuje norma IEC 60364-7-710 lub odpowiedniki krajowe"

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam. Grzesiek
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiary w pojazdach służby zdrowia

0
Post autor: elmontjs »

Myślę , że w tym wypadku do urządzeń medycznych zainstalowanych na pokładzie karetki ma zastosowanie norma wymieniona przez kol. Stanca, ale do części instalacji 230/400V odesłałbym do normy: PN-IEC 60364-7-717 z 2004r. ; nowsza PN HD 60364-7-717 z 2006 - niestety wersja angielskojęzyczna. Zakres tej normy odwołuje się m.in. do pojazdów służb medycznych.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ