Pomiar impedancji pętli zwarcia.O co chodzi?

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
g__T
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: wt wrz 12, 2017 11:33

Pomiar impedancji pętli zwarcia.O co chodzi?

0
Post autor: g__T »

Witam wszystkich forumowiczów. Jestem nowym użytkownikiem i dziękuję wam za zainteresowanie i odpowiedzi.

Problem dotyczy pomiaru impedancji pętli zwarcia testerem Mastech MS5908C. Tester wyświetla 3 wyniki pomiaru dla: Z - L , Z – N , Z – E.
Pytanie brzmi jak interpretować te wyniki? Wynik pomiaru dla Z-L to pomiar pętli przewodu L z jakim? Z-N to pomiar przewodu N z jakim? I Z-E to pomiar przewodu PE z jakim? Według dealera Mastech na Polskę urządzenie pokazuje impedancję dla każdego złącza (lini) oddzielnie. Czy to możliwe aby z pętli wyróżnić impedancję dla pojedynczego przewodu? :-k

nie mogę wstawić załącznika dlatego link do instrukcji
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
pozdrawiam i dzięki za pomoc.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiar impedancji pętli zwarcia.O co chodzi?

0
Post autor: elmontjs »

Jest taka możliwość że przyrząd na podstawie trzech pomiarów wylicza impedancję poszczególnych przewodów , co też sugeruje wzór na stronie 6 instrukcji ( producent każe we wzorze sumować impedancji przewodów L i N) - ale to teoria i trzeba byłoby ją potwierdzić pomiarem innym miernikiem, albo u producenta/ dystrybutora.
Człowiek uczy się całe życie i ...
g__T
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: wt wrz 12, 2017 11:33

Re: Pomiar impedancji pętli zwarcia.O co chodzi?

0
Post autor: g__T »

dzięki za zainteresowanie
wczoraj go testowałem i wynik Z-L jest 5 nawet 6 krotnie większy od Z-N
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiar impedancji pętli zwarcia.O co chodzi?

0
Post autor: elmontjs »

Jest to tester , więc o dokładności przyrządu mierzącego parametry instalacji możesz zapomnieć. Wg mnie jest to coś zbliżonego działaniem do do wskaźnika neonowego ... wynik 0-1. Te rozbieżności, o których piszesz, w rzeczywistości nie mogą się zdarzyć a jeżeli by wystąpiły, świadczyłyby o katastrofalnym stanie instalacji. To z pewnością nie miernik do badania instalacji elektrycznej !!
Człowiek uczy się całe życie i ...
g__T
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: wt wrz 12, 2017 11:33

Re: Pomiar impedancji pętli zwarcia.O co chodzi?

0
Post autor: g__T »

Co do sumowania wyników dla L i N. Przyrząd ma funkcje ASCC która oblicza impedancje dla L i N, dzieli przez zmierzone napięcie i podaje gotowy wynik maksymalnego prądu zwarcia który popłynie w tym obwodzie w przypadku zwarcia . Podejrzewam że do obliczeń uwzględnia jeszcze współczynnik korekcji. Gdyby urządzenie faktycznie potrafiło zmierzyć impedancję (pętli) zwarcia dla L, N i PE osobno to szybko można było by określić problem w instalacji
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiar impedancji pętli zwarcia.O co chodzi?

0
Post autor: elmontjs »

g__T pisze:Co do sumowania wyników dla L i N. Przyrząd ma funkcje ASCC która oblicza impedancje dla L i N, dzieli przez zmierzone napięcie i podaje gotowy wynik maksymalnego prądu zwarcia który popłynie w tym obwodzie w przypadku zwarcia . Podejrzewam że do obliczeń uwzględnia jeszcze współczynnik korekcji. Gdyby urządzenie faktycznie potrafiło zmierzyć impedancję (pętli) zwarcia dla L, N i PE osobno to szybko można było by określić problem w instalacji
:D jednym słowem chiński cud za ok. 300zł ; proszę kolegę o ciut powagi.
Człowiek uczy się całe życie i ...
blacku
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: pt paź 07, 2016 12:51

Re: Pomiar impedancji pętli zwarcia.O co chodzi?

0
Post autor: blacku »

Nawet nie, za 266zł brutto. :D
ODPOWIEDZ