Odważne i kontrowersyjne - ochrona przeciwporażeniowa RCD czy I>

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Odważne i kontrowersyjne - ochrona przeciwporażeniowa RCD czy I>

0
Post autor: Vmkriss34 »

"1. Który projektant wypuszcza ze swojej deski projekt TN, gdzie przekroje przewodów a tym samym IPZ nie zapewnia SWZ w odpowiednim czasie realizowanym przez wyzwalacze, czy bezpieczniki?"
Przykładem niefortunnych zapisów prawnych jest fakt że przy modernizacji nie wymaga się żadnych projektów więc każdy kto zdobył kwalifikacje "SEP" może tworzyć swoje abrakadabra 😁.

Doktor też jest tylko człowiekiem, i ma prawo się mylić.
Ostatnio przy wymianie rozdzielnicy na 12 RCBO 7 sztuk nie dawało ozak życia. Fakt że niska półka ale jednak. Dlatego nie wolno zawierzać ich bezawaryjności. Gdyby tak było nie było by tematu 🙂

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Odważne i kontrowersyjne - ochrona przeciwporażeniowa RCD czy I>

0
Post autor: elmontjs »

Vmkriss34 pisze: sob sty 29, 2022 19:42 pod warunkiem że zaakceptują prawdę iż nie zapisy są niefortunne (choć i tak się zdarza) lecz najczęściej ich interpretacj
Myślę, że zapis jaki jest, to jest i wszyscy go widzą jako dość ogólny a on przez swoją niedoskonałość nie zwalnia ochrony uzupełniającej i zmieniać swojej interpretacji nie zamierzam. Ochrony przy uszkodzeniu, miedzy innymi będę szukał wszędzie tam, gdzie osoby postronne mają styczność z urządzeniami elektrycznymi na podstawie właśnie tego feralnego zapisu w rozporzadzeniu. Brak zastosowania wyłącznika róznicowoprądwego w obwodach rozdzielczych, czy dla niektórych urządzeń to kwestia projektu, jak już wyżej pisałem.

Ogólne użycie przysłowiowej jednej róznicówki (ochrony uzupełniajacej) dla jednego gniazda 230V a pozostawienie bez takiej ochrony np bojlera elektrycznego wpiętego bezpośrednio w instalację gdzieś w zakładowej szatni wg. kolegów zaspokoiłoby wymóg rozporządzenia ... więc moja interpretacja pozostaje bez zmian ;)
Człowiek uczy się całe życie i ...
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Odważne i kontrowersyjne - ochrona przeciwporażeniowa RCD czy I>

0
Post autor: Vmkriss34 »

"Myślę, że zapis jaki jest, to jest i wszyscy go widzą jako dość ogólny a on przez swoją niedoskonałość nie zwalnia ochrony uzupełniającej i zmieniać swojej interpretacji nie zamierzam"

Oczywiście Twoje prawo, moja wypowiedź nie była adresowana. Jest wielu którzy inaczej interpretują zapisy niż ja.

Wydaje mi się po prostu że nie dostrzegasz odcieni szarości jest albo białe albo czarne. A co w przypadku gdy instalację obsługuje przeszkolony personel? Rozporządzenie tego w ogóle nie uwzględnia, a tam nie wymaga się ochrony uzupełniającej.
Ostatnio zmieniony sob sty 29, 2022 21:16 przez Vmkriss34, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Odważne i kontrowersyjne - ochrona przeciwporażeniowa RCD czy I>

0
Post autor: elmontjs »

Vmkriss34 pisze: sob sty 29, 2022 20:36 A co w przypadku gdy instalację obsługuje przeszkolony personel?
Nie chodzi nawet o obsługę, bo zgodnie z innym rozporządzeniem wszystkie urządzenia el. powinny być obsługiwane przez wykwalifikowany personel, przecież konserwatorowi bez kwalifikacji też nie wolno nic zrobić - nawet gniazdka wymienić! Jest znów "ale", ten przykładowy bojler stoi na podłodze w kącie szatni i jest w zasięgu ręki każdego kto w niej przebywa. Takich urządzeń jest bez liku w zakładach.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Odważne i kontrowersyjne - ochrona przeciwporażeniowa RCD czy I>

0
Post autor: Vmkriss34 »

"przykładowy bojler stoi na podłodze w kącie szatni i jest w zasięgu ręki każdego kto w niej przebywa. Takich urządzeń jest bez liku w zakładach."
Oczywiście dlatego normy wskazują jedynie minimalne wymagania. Nic nie stoi na przeszkodzie by zastosować środki zapewniające większe bezpieczeństwo.Jednak jeśli ten sam bojler jest podłączony na stałe lub przez gniazdo ale nie ma dostępu dla osób postronnych można odstąpić od ochrony uzupełniającej. Nie można wszystkiego wrzucać do jednego worka bo jest zbyt wiele zmiennych od których zależy dobór odpowiednich środków ochrony.

Nie dostrzegasz paranoi do której dążysz?
"Nie chodzi nawet o obsługę, bo zgodnie z innym rozporządzeniem wszystkie urządzenia el. powinny być obsługiwane przez wykwalifikowany personel,"

Zgodnie z Twoim rozumowaniem przeciętny Kowalski bez odpowiednich kwalifikacji nie może obejrzeć mistrzostw piłki nożnej.... A nawet posłuchać radia nie mówiąc już o bardziej niebezpiecznych urządzeń jak np prodiż....
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Odważne i kontrowersyjne - ochrona przeciwporażeniowa RCD czy I>

0
Post autor: elmontjs »

Vmkriss34 pisze: sob sty 29, 2022 21:11 Oczywiście dlatego normy wskazują jedynie minimalne wymagania. Nic nie stoi na przeszkodzie by zastosować środki zapewniające większe bezpieczeństwo.
No widzisz kolego, chyba nie miałeś do czynienia z osobami które bez podstawy prawnej palcem w bucie kiwną a co dopiero nakazać im zainwestować w zwiększenie bezpieczeństwa. Dlatego ten zapis w rozporządzeniu (czasem szkodliwy) a czasem bardzo przydatny pomimo, że twierdzisz:
Vmkriss34 pisze: sob sty 29, 2022 21:11 Jednak jeśli ten sam bojler jest podłączony na stałe lub przez gniazdo ale nie ma dostępu dla osób postronnych można odstąpić od ochrony uzupełniającej.
Zatem pomimo, że nasze interpretacje znacząco się różnią, nikt nie jest w stanie przeciwstawić się nakazowi uzupełnienia ochrony uzupełniającej w w/w przykładzie na podstawie par. 183; ust 1; pkt 3.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Odważne i kontrowersyjne - ochrona przeciwporażeniowa RCD czy I>

0
Post autor: Vmkriss34 »

Ja byłbym w stanie 😁, podobnie jak każdy myślący inaczej niż Ty kolego. Jeśli z powodu ludzkiego błędu znalazłby się zapis że na przejściu dla pieszych nie trzeba hamować to rozjeżdzałbyś pieszych bo tak stanowi prawo? 🚗🤣
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Odważne i kontrowersyjne - ochrona przeciwporażeniowa RCD czy I>

0
Post autor: elmontjs »

Vmkriss34 pisze: sob sty 29, 2022 21:41 Ja byłbym w stanie 😁, podobnie jak każdy myślący inaczej niż Ty kolego. Jeśli z powodu ludzkiego błędu znalazłby się zapis że na przejściu dla pieszych nie trzeba hamować to rozjeżdzałbyś pieszych bo tak stanowi prawo?
Prawo to prawo, rozsądek, to inna sprawa a w razie czego nikt nie bedzie rozliczał Cię z rozsądku ale z litery prawa na pewno. Swoją drogą gratuluje poczucia humoru ;)
Człowiek uczy się całe życie i ...
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Odważne i kontrowersyjne - ochrona przeciwporażeniowa RCD czy I>

0
Post autor: Vmkriss34 »

"Prawo to prawo, rozsądek, to inna sprawa a w razie czego nikt nie bedzie rozliczał Cię z rozsądku ale litery prawa na pewno"
Szanse na to że robiąc zgodnie z normą lecz wbrew kulawemu rozporządzeniu stanąłbym przed sądem są żadne. Nikłe również szanse są by w takiej sytuacji sąd nie brał by pod uwagę sprzeczności z normą o ile by się jej dopatrzył, no chyba że Ty dorabiasz jako sędzia, to już po mnie... 😁.
A tak na poważnie. Jako elektryk zgodnie ze swoją wiedzą i najlepszymi intencjami korzystając z norm europejskich oraz wiedzy zaczerpniętej z opracowań naukowych będących źródłem uznanych zasad technicznych wykonuję instalacje. Powtórzę tylko iż ja nie dostrzegam zapisu rozporządzenia w taki sposób jak Ty.

Myślę że czas zakończyć tę dyskusję przynajmniej do czasu pojawienia się innego wątku.

Pozdrawiam 🙂
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Odważne i kontrowersyjne - ochrona przeciwporażeniowa RCD czy I>

0
Post autor: macbrz »

I tak na pograniczu poruszanych treści, czy ktokolwiek widział lub słyszał,
o tym, aby w opisie projektu była informacja o tym co i jak należy sprawdzać w projektowanej instalacji.
Tylko proszę nie odsyłać do 60364.

Może by Inwestor patrzył na Pomiarowców inaczej jakby wyczytał, że należy rozkręcać oprawy na 12m, wypinać druty z obu stron!!!!. Przecież już nie wolno sprawdzać zwartych roboczych do ochronnego.
Trzeba mierzyć RISO każdy z każdym.
Do pomiaru SWZ należy wyłączyć oświetlenie, po ciemaku czyli z czołówką otworzyć oprawę,
wyjąć świetlówki lub konstrukcję z ledami, załączyć zasilanie, zmierzyć SWZ, wyłączyć zasilanie i złożyć, załączyć zasilanie aby sprawdzić czy wszystko działa. Przesunąć wózek pod następną oprawę. Ma to robić jeden czy dwóch, wózek izolowany?
Te oprawy to taki mały przykład.

Po co dokładny odbiór robi UB skoro później Kolega z E rozkłada instalację na czynniki pierwsze?
Punkt rozdziału schowany w głębi dużej rozdzielncy uniemożliwia podstawowe sprawdzenie izolacji na WLZtach.
Może któryś Projektant napisze dlaczego nie interesuje Ich eksploatacja instalacji.

A wracając do braku RCD na obwodach oświetleniowych, to jakie to generuje ogromne oszczędności?
Sporo instalacji oświetleniowych jest już zabezpieczane RCD, i jakichś nieporządanych wyłączeń nie ma.
A po to jest TEST żeby obsługa testowała. Na duzych obiektach to przynajmniej raz dziennie wpisują się do zeszycików.
Po co dawać obecnie typ AC na gniazda?

Przy ochronie przeciwporażeniowej zapewnianej w TN przez RCD, to trzeba sprawdzać czas wyłączenia wg. wymagań dla TN, dla I=5Id.
ODPOWIEDZ