Wyniki badań wykazały, że 13 spośród 23 przebadanych wyłączników różnicowoprądowych (ponad 55%) nie spełniło wybranych wymagań normy PN-EN 61008-1.
STANCA
Wnioski
Prawodawstwo unijne dokładnie określa standardy dla aparatów elektrycznych zabezpieczających, poprzez przyjęte odpowiednie przedmiotowe normy europejskie i musi być egzekwowana konieczność ich przestrzegania. Na rynki europejskie trafia wiele urządzeń elektrycznych nie spełniających norm, co zostało potwierdzone opisanymi powyżej wynikami badań wyłączników różnicowoprądowych, w ramach inicjatywy MSSI ELECTRICAL - SPAE. Urządzenia te są powszechnie bardzo często stosowane i obsługiwane, także przez osoby niewykwalifikowane. Użytkownik więc nieświadomie naraża się na ryzyko utraty zdrowia i mienia. Dlatego też należy wspierać i podejmować wszelkie inicjatywy mające na celu ujawnianie wyników podobnych badań i zwiększanie świadomości konsumentów, a przez to ochronę rynku przed produktami elektrycznymi nie spełniającymi podstawowych wymagań bezpieczeństwa.
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"
Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
pstryczek_eu pisze:Gdzie można się zapoznać z tymi badaniami???
Też bym chciał to wiedzieć, zapytaj zleceniodawcę badania, może udzieli Ci odpowiedzi?
Sądzę, dopóki UOKiK poprzez Inspekcje Handlowe nie zleci takich badań to do publicznej wiadomości wyniki nie dotrą.
To prezes UOKiK może podać informację i swoją decyzją wycofać wadliwy produkt z rynku.
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"
Pojawiło się "Ostrzeżenia RAPEX przed niebezpiecznymi produktami z 23 kwietnia 2019"
Dotyczy
"wyłączników różnicowo-prądowych (RCCB) sprzedawanych pod marką HAROC. Powodem umieszczenia w systemie był fakt, że produkt nie spełniają wymagań dyrektywy niskonapięciowej i odpowiedniej normy europejskiej EN 61009, tzn. nie przerywa obwodu elektrycznego w przypadku usterki. W konsekwencji nie chroni przed porażeniem prądem elektrycznym lub może się przegrzać, prowadząc do pożaru. Środki zlecone przez władze publiczne: Wycofanie produktu od użytkowników końcowych. "
wynalazca/STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"
"produkty nie spełniają wymagań dyrektywy niskonapięciowej i odpowiedniej normy europejskiej EN 61009, tzn. nie przerywają obwodu elektrycznego w przypadku usterki. W konsekwencji nie chronią przed porażeniem prądem elektrycznym lub mogą się przegrzać, prowadząc do pożaru. Środki zlecone przez władze publiczne: Wycofanie produktu od użytkowników końcowych. "
sygnalista/STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"