Pomiary kabla ziemnego między ZK a WLZ

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
wojciech59
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 185
Rejestracja: ndz gru 11, 2016 18:00

Pomiary kabla ziemnego między ZK a WLZ

0
Post autor: wojciech59 »

Witam,
Pytanie - czy pomiary kabla ziemnego między ZK a WLZ w nowym obiekcie/domu są wymogiem w protokole z badań instalacji wew. dopuszczającym ją do eksploatacji , czy też jest to obowiązek elektryka, który ten kabel powinien pomierzyć przed zakopaniem .
Pytanie wynika z faktu, że różni Operatorzy podchodzą do tego odmiennie .
Przykłady :
- ENEA w instrukcji pisze tak
"Dla nowobudowanych lub przebudowywanych linii kablowych pomiar diagnostyczny
należy wykonać przed podłączeniem kabla do sieci elektroenergetycznej oraz
załączeniem linii kablowej pod napięcie "

- PGE natomiast wcale to nie obchodzi , wpina koniec kabla do ZK, zakłada licznik i podaje napięcie .

Pozdr

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiary kabla ziemnego między ZK a WLZ

0
Post autor: elmontjs »

Stanowisko ENEA jest jak najbardziej poprawne .
wojciech59 pisze:czy też jest to obowiązek elektryka, który ten kabel powinien pomierzyć przed zakopaniem
Po co komu pomiar przed zakopaniem kabla (chyba, że orientacyjnie, czy nie jest uszkodzony fabrycznie). Natomiast Elektryk powinien wykonać jeszcze pomiar po ułożeniu kabla i zakończeniu prac instalacyjnych , dać protokół - jest to poświadczenie jego prawidłowo wykonanej pracy.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Pomiary kabla ziemnego między ZK a WLZ

0
Post autor: STANCA »

wojciech59 pisze:Witam,
Pytanie - czy pomiary kabla ziemnego między ZK a WLZ w nowym obiekcie/domu są wymogiem w protokole z badań instalacji wew. dopuszczającym ją do eksploatacji , czy też jest to obowiązek elektryka, który ten kabel powinien pomierzyć przed zakopaniem .
(...)
Pozdr
Dz.U. 1999 nr 74 poz. 836
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.
Status aktu prawnego:
obowiązujący

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Rozdział 15

Użytkowanie instalacji elektrycznej



PN-HD 60364-6:2008 Instalacje elektryczne niskiego napięcia
Część 6: Sprawdzanie


61 Sprawdzanie odbiorcze
61.1 Postanowienia ogólne
61.1.1 Każda instalacja powinna być sprawdzana podczas montażu, na ile jest to w praktyce możliwe, i po jego ukończeniu, a przed przekazaniem użytkownikowi do eksploatacji.
61.1.5 W przypadku rozbudowy lub zmiany istniejącej instalacji należy sprawdzić czy ta rozbudowa lub zmiana jest zgodna z HD 60364 i czy nie spowoduje pogorszenia stanu bezpieczeństwa istniejącej instalacji.

PN-HD 60364-6:2008 - wersja polska
Norma wycofana i zastąpiona przez PN-HD 60364-6:2016-07 - wersja angielska

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
wojciech59
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 185
Rejestracja: ndz gru 11, 2016 18:00

Re: Pomiary kabla ziemnego między ZK a WLZ

0
Post autor: wojciech59 »

elmontjs pisze:Stanowisko ENEA jest jak najbardziej poprawne .
wojciech59 pisze:czy też jest to obowiązek elektryka, który ten kabel powinien pomierzyć przed zakopaniem
Po co komu pomiar przed zakopaniem kabla (chyba, że orientacyjnie, czy nie jest uszkodzony fabrycznie). Natomiast Elektryk powinien wykonać jeszcze pomiar po ułożeniu kabla i zakończeniu prac instalacyjnych , dać protokół - jest to poświadczenie jego prawidłowo wykonanej pracy.
Ad 1/ Ja również popieram stanowisko ENEA, tylko dlaczego PGE te nie robi
Ad 2/ Skoro kolega popiera wymóg ENEA to nie rozumiem uwagi "po co komu pomiar przed zakopaniem"
Ad 3/ Sęk w tym , że elektryk nie zrobił pomiarów kabla ziemnego między ZK a RG ani przed ani po zakopaniu.

Problem jest w tym, że po zasiedleniu zostałem poproszony o zrobienie wszystkich pomiarów odbiorczych całej instalacji domu . Po wielu poprawkach elektryka , zrobiłem i podpisałem protokół końcowy , a inwestor chce abym zrobił jeszcze pomiary kabla ziemnego, a ja nie chcę brać tego na swoją głowę i odpowiedzialność, bo mam uzasadnione powody :
-nie wiem gdzie i jak był składowany, jakie miał parametry przed zakopaniem i jak został zakopany, zabezpieczony i wprowadzony do budynku (nie było mnie przy tym)
- typ sieci w ZK to TN-C, w RG jest TN-C-S
- kabel od ZK do RG to 5x25mm kw (bo taki mu został po budowie obiektu firmowego)
- żółto-zielona żyła była z niego wydzielona przy z złączu kablowym i wykorzystana na zewnątrz ZK do zrobienia uziomu szpilkowego

Gdybym to ja nadzorował prace elektryka od początku - nie dopuściłbym bym do jego radosnej twórczości, a o innych partactwach już nie będę pisał.

Pozdr
wojciech59
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 185
Rejestracja: ndz gru 11, 2016 18:00

Re: Pomiary kabla ziemnego między ZK a WLZ

0
Post autor: wojciech59 »

STANCA pisze:
wojciech59 pisze:Witam,
Pytanie - czy pomiary kabla ziemnego między ZK a WLZ w nowym obiekcie/domu są wymogiem w protokole z badań instalacji wew. dopuszczającym ją do eksploatacji , czy też jest to obowiązek elektryka, który ten kabel powinien pomierzyć przed zakopaniem .
(...)
Pozdr
Dz.U. 1999 nr 74 poz. 836
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.
Status aktu prawnego:
obowiązujący

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Rozdział 15

Użytkowanie instalacji elektrycznej



PN-HD 60364-6:2008 Instalacje elektryczne niskiego napięcia
Część 6: Sprawdzanie


61 Sprawdzanie odbiorcze
61.1 Postanowienia ogólne
61.1.1 Każda instalacja powinna być sprawdzana podczas montażu, na ile jest to w praktyce możliwe, i po jego ukończeniu, a przed przekazaniem użytkownikowi do eksploatacji.
61.1.5 W przypadku rozbudowy lub zmiany istniejącej instalacji należy sprawdzić czy ta rozbudowa lub zmiana jest zgodna z HD 60364 i czy nie spowoduje pogorszenia stanu bezpieczeństwa istniejącej instalacji.

PN-HD 60364-6:2008 - wersja polska
Norma wycofana i zastąpiona przez PN-HD 60364-6:2016-07 - wersja angielska

STANCA
Witam kolegę "STANCA"
przytoczony zapis normy :
" 61.1.1 Każda instalacja powinna być sprawdzana podczas montażu, na ile jest to w praktyce możliwe"
wydaje się kluczowy w opisanym przypadku.
Skoro w praktyce nie było możliwe (bo elektryk to odpuścił, a pomiarowca inwestor nie wezwał ) pomierzenie kabla przed zakopaniem i po , kiedy wszystkie żyły z obu końców były dostępne przed wprowadzeniem do ZK i RG, to teraz wątpię, aby pomiarowiec
chciał wypruwać część aparatów z RG i ZK aby je na wierzchu celem zrobienia profesjonalnych pomiarów rezystancji izolacji kabla .
Pozdr
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Pomiary kabla ziemnego między ZK a WLZ

0
Post autor: Simcode »

wojciech59 pisze:żółto-zielona żyła była z niego wydzielona przy z złączu kablowym i wykorzystana na zewnątrz ZK do zrobienia uziomu szpilkowego
A co to znaczy? Bo wydaje mi się że nie wiemy wszystkiego .
wojciech59
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 185
Rejestracja: ndz gru 11, 2016 18:00

Re: Pomiary kabla ziemnego między ZK a WLZ

0
Post autor: wojciech59 »

Simcode pisze:
wojciech59 pisze:żółto-zielona żyła była z niego wydzielona przy z złączu kablowym i wykorzystana na zewnątrz ZK do zrobienia uziomu szpilkowego
A co to znaczy? Bo wydaje mi się że nie wiemy wszystkiego .
Doprecyzuję :
elektryk dostając do ręki od inwestora kabel ziemny 5x25mm kw celem podłączenia ZK (TN-C) z RG domu wpadł na pomysł , że skoro w ZK ma 4 zaciski przychodzących żył AL 120mm kw , to nie ma gdzie podpiąć żółto-zielonej z 5-cio żyłowego kabla do domu i rozpruł izolację tegoż kabla na odcinku paru metrów , wyciągnął przewód PE przed skrzynką złącza kablowego , skrócił przewody robocze i wprowadził je do skrzynki ZK, a przewód PE wyprowadził poza ZK i podłączył do uziomu szpilkowego tuż obok skrzynki ZK.
I tu się pojawiają wątpliwości :
- jak ocenić stan tego kabla , czy elektryk prując zewnętrzną powłokę kabla nie naruszył izolacji innych żył,
- czy wyciągając żyłę PE, pozostałe są w izolacji zewnętrznej i są w skrzynce ZK , czy może w glebie gdzieś obok - a wówczas na pewno we wnętrzu kabla siedzi wilgoć
- a jak podam przy pomiarze 2500V i osłabiona gdzieś izolacja się "skicha" do końca i co wtedy - cały kabel do wymiany - a wina pomiarowca
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Pomiary kabla ziemnego między ZK a WLZ

0
Post autor: STANCA »

Wszystko wyjaśniliśmy jak sądzę.
wojciech59 pisze: (...)
Problem jest w tym, że po zasiedleniu zostałem poproszony o zrobienie wszystkich pomiarów odbiorczych całej instalacji domu .
(...)
Pozdr
Kto dopuścił do zasiedlenia obiekt, w którym nie wykonano wszystkiego co przepisy nakazują?

Dz.U. 1999 nr 74 poz. 836
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.

Użytkowanie instalacji elektrycznej


USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane

Art.57.
1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego
lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:
(…)

4) protokoły badań i sprawdzeń;


Ktoś czegoś nie zrobił, kierownik budowy nie widział problemu, inwestor zaniósł co miał, tam przyjęto w wydano pozwolenie na użytkowanie.
Samo życie, rozumiem obawy pomiarowca.

Wytłumacz inwestorowi, że wykonawca winien jemu dać komplet protokołów pomiarowych co było w cenie.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiary kabla ziemnego między ZK a WLZ

0
Post autor: elmontjs »

wojciech59 pisze:I tu się pojawiają wątpliwości :
- jak ocenić stan tego kabla , czy elektryk prując zewnętrzną powłokę kabla nie naruszył izolacji innych żył,
- czy wyciągając żyłę PE, pozostałe są w izolacji zewnętrznej i są w skrzynce ZK , czy może w glebie gdzieś obok - a wówczas na pewno we wnętrzu kabla siedzi wilgoć
- a jak podam przy pomiarze 2500V i osłabiona gdzieś izolacja się "skicha" do końca i co wtedy - cały kabel do wymiany - a wina pomiarowca
Nikt na forum nie odpowie na te pytania , one są tylko do osoby, która dokona oględzin i pomiarów. Jedno jest pewne ... od wykonawcy kolega powinien dostać protokół mówiący m.in. o stanie kabla bezpośrednio po zakończeniu przez niego prac , byłaby to podstawa do ewentualnych, późniejszych roszczeń.
Teraz pozostaje ponownie zaprosić "pomiarowca" ,żeby rzetelnie ocenił stan.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2717
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomiary kabla ziemnego między ZK a WLZ

0
Post autor: elpapiotr »

Witam.
Tylko że to kolega wojciech59 jest tym pomiarowcem, który ma wątpliwości, jak podejść do tematu po radosnej twórczości "elektryka".
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.
Zablokowany