Przyczny - ponad umowny pobór mocy biernej w lokalu usługowym

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Mspecjalista
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: pt gru 15, 2017 11:08

Przyczny - ponad umowny pobór mocy biernej w lokalu usługowym

0
Post autor: Mspecjalista »

Witam,
do pewnego czasu w niektórych lokalach usługowych w rejonie PGE otrzymuję fakturę za usługę dystrybucji gdzie ZE nalicza opłaty za energię elektryczną bierną pojemnościową.

Wiem, że możemy dobrać baterię i problem raczej będzie rozwiązany ale interesuje mnie przyczyna występowania mocy biernej w lokalu o taki charakterze - placówka bankowa.
Został wykonany rejestr pomiaru sieci w lokalach i na tej podstawie zostały dobrane baterię, ale nie wykazano jakie urządzenia są przyczyną występowania mocy biernej - w załączeniu zrzut z przebiegów rejestracji.

W lokalu znajduje się m. innymi oświetlenie świetlówkowe, komputery, drukarki, wentylacja i klimatyzacja, UPS, prezentery w witrynach (paski LED + zasilacze impulsowe) oraz system monitoringu.

W pierwszej kolejności odłączyłem UPS ze względu na zabieg bez kosztowy, ale to rozwiązanie nie rozwiązało problemu.

Czy macie pomysły co może być przyczyną występowania problemu?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Przyczny - ponad umowny pobór mocy biernej w lokalu usługowym

0
Post autor: elmontjs »

Mspecjalista pisze:Czy macie pomysły co może być przyczyną występowania problemu?
Słabej jakości te wydruki, właściwie nieczytelne, ale radzę sprawdzić na rachunku za dystrybucję czy płacicie za moc bierną indukcyjną , czy pojemnościową . Stawiam na pojemnościową ,to zmora budynków biurowych z dużymi UPS-ami, z dużą ilością zasilaczy impulsowych (które są choćby w każdej lampie LED) . Sprawa mocy biernej pojemnościowej jak najbardziej do skompensowania .
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 481
Rejestracja: pn mar 03, 2008 22:24
Lokalizacja: Suwałki

Re: Przyczny - ponad umowny pobór mocy biernej w lokalu usługowym

0
Post autor: e-sparks »

elmontjs pisze:Sprawa mocy biernej pojemnościowej jak najbardziej do skompensowania .
Ale na pewno nie tak:
Mspecjalista pisze:Wiem, że możemy dobrać baterię i problem raczej będzie rozwiązany
Tutaj dławiki jako element kompensacyjny będą potrzebne, kondensatory może też, ale niewielkie.
Koszt kompensacji mocy biernej oddawanej jest znacznie większy niż pobieranej i trochę trudniej go zrealizować.
"Zawiść, zazdrość, zamiast starać się mieć więcej" - śpiewał kiedyś o Was Sokół.
Pozdrawiam, Wiesław
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Przyczny - ponad umowny pobór mocy biernej w lokalu usługowym

0
Post autor: elmontjs »

e-sparks pisze:Ale na pewno nie tak:
Mspecjalista pisze:
Wiem, że możemy dobrać baterię i problem raczej będzie rozwiązany
Tutaj dławiki jako element kompensacyjny będą potrzebne, kondensatory może też, ale niewielkie.
dlaczego nie tak ? ... przecież są "baterie dławików " , ale to co jest potrzebne musi wynikać z analizy , którą już na miejscu wykonano wg autora.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
caveman
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 53
Rejestracja: śr lis 04, 2009 19:37
Lokalizacja: Polska to piękny kraj lecz dziwny

Re: Przyczny - ponad umowny pobór mocy biernej w lokalu usługowym

0
Post autor: caveman »

Wydruki mało czytelne ale już po nich widać, że problem dotyczy energii biernej pojemnościowej.
Zostaje się tylko analiza i dobranie odpowiedniej baterii dławików.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Przyczny - ponad umowny pobór mocy biernej w lokalu usługowym

0
Post autor: Simcode »

caveman pisze:Wydruki mało czytelne ale już po nich widać, że problem dotyczy energii biernej pojemnościowej.
Czyli ktoś myślał że oszczędzi na oświetleniu i zabudował oświetlenie oparte na przetwornicach. A tu klops.
Mspecjalista
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: pt gru 15, 2017 11:08

Re: Przyczny - ponad umowny pobór mocy biernej w lokalu usługowym

0
Post autor: Mspecjalista »

Witam,
w załączeniu zrzuty cos i tan w lepszej jakości.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
caveman
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 53
Rejestracja: śr lis 04, 2009 19:37
Lokalizacja: Polska to piękny kraj lecz dziwny

Re: Przyczny - ponad umowny pobór mocy biernej w lokalu usługowym

0
Post autor: caveman »

Ewidentne przekompensowanie. Należy dobrać baterię składającą się z dławików.
ODPOWIEDZ