Opłata za prąd w bloku - jedni dużo placą drudzy mało

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Daria1984
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 21
Rejestracja: pt sty 12, 2018 7:26

Re: Opłata za prąd w bloku - jedni dużo placą drudzy mało

0
Post autor: Daria1984 »

Panie ELPat, nie musi Pan przepraszać, aczkolwiek to miłe.

Mój blok wybudowano w ciągu bloków jako ostatni - teoretycznie z cegieł ale w praktyce ma wiele zamienników - jakieś deski, pręty - ale oczywiście więcej cegieł. Mury określiłabym jako dość grube,
Stopniowo, nie stać mnie było wszystko naraz. Mam puszki pod sufitem.

Uznałam iż wieczorem, jak będzie ciemno, jedno będzie patrzeć na dworze, a drugie będzie wyłączać, ale czy coś wyłapię to ja nie wiem...

Pozdrawiam

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
ELPat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 129
Rejestracja: śr maja 10, 2017 17:46

Re: Opłata za prąd w bloku - jedni dużo placą drudzy mało

0
Post autor: ELPat »

Jeśli bojler ma grzałkę 1800 Wat, to tyle pobiera na godzinę pracy, czyli 1,8kW.
1kWh to 1000 Wat w ciągu godziny.

Zależy jaką masz stawkę za kWh, ale przyjmując 50 groszy to godzina pracy bolera kosztuje 90 groszy.

A jak była wymieniana ta instalacja? Chodzi mi o to, czy były kute ściany czy było to wymienione tak, że stary przewód wyjęty z rurki i wprowadzony nowy?

Czy można prosić zdjęcia o których napisałem wcześniej?
Nie biorę odpowiedzialności za to co robisz.
Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 574
Rejestracja: śr lut 18, 2004 22:42
Lokalizacja: Pomorze

Re: Opłata za prąd w bloku - jedni dużo placą drudzy mało

0
Post autor: Bogdankiz »

Hi

To idźmy dalej z tym bojlerem, rozumiem że czasami się wyłącza poprzez termostat a czy niema gdzieś upływu gorącej wody z bojlera i przez to bojler chodzi non-stop ?
Pozdrawiam Bogdan :)
Daria1984
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 21
Rejestracja: pt sty 12, 2018 7:26

Re: Opłata za prąd w bloku - jedni dużo placą drudzy mało

0
Post autor: Daria1984 »

dziękuję za pomoc
Panie ELPat - tak zrobię zdjęcia, od razu w domu i na klatce, tylko sąsiadki latają i muszę wyczaić moment - one i tak już są złe, ale po co mam się bardziej narażać.

z Bojlerem mam jeszcze jedno pytanie, a jak on jest włączony do prądu i już nagrzeje wodę (która nie jest jeszcze używana) to czy wtedy też ciągnie prąd?
ru-dy
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 35
Rejestracja: sob wrz 09, 2017 7:21

Re: Opłata za prąd w bloku - jedni dużo placą drudzy mało

0
Post autor: ru-dy »

jeśli woda jest nagrzana to nic nie pobiera bo jest odłączony termostatem. Podejrzewam że na nim jest lampka sygnalizująca kiedy grzeje a kiedy jest wyłączony.
Daria1984
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 21
Rejestracja: pt sty 12, 2018 7:26

Re: Opłata za prąd w bloku - jedni dużo placą drudzy mało

0
Post autor: Daria1984 »

Zdjęcia z mieszkania - na klatce mam w skrzynce podobny korek (nazwy nie znam), jedna sąsiadka ma taki korek jak ja, a druga ma stary wkręcany - jeszcze nie miałam jak zrobić zdjęć na klatce

Jak by tak policzyć koszty bojlera - to ja go używam, w godzinach tzw nocnych, taryfy g12e wychodzi 27groszy za godzinę, najczęściej włączony jest 2 godziny dziennie czasami 3 - gdyby wziąć pod uwagę 3 godziny - to ok 45zł, a mam rachunek ponad 150zł - coś innego mi ciągnie..

Ps - bojler miałam ten sam w styczniu 2017r gdzie miałam rachunek ponad 240 zł mc - tak samo z niego korzystałam...
Załączniki
IMG_20180116_103342.jpg
IMG_20180116_103342.jpg (147.37 KiB) Przejrzano 2551 razy
IMG_20180116_103328_1.jpg
IMG_20180116_103328_1.jpg (765.85 KiB) Przejrzano 2551 razy
IMG_20180116_103322_1.jpg
IMG_20180116_103300.jpg
ru-dy
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 35
Rejestracja: sob wrz 09, 2017 7:21

Re: Opłata za prąd w bloku - jedni dużo placą drudzy mało

0
Post autor: ru-dy »

prędzej pisałaś że masz duże zużycie nocne... czy możesz napisać ile to kWh? Generalnie to do tej pory była mowa o złotówkach, a nie napisałaś ile w ogóle zużywasz kWh. Jeśli podasz konkretne sumy to może ktoś coś podpowie na ile to jest realne zużycie. Jak sama widzisz bojler włączony przez 1h pobiera 1,8 kWh, zasugerowałaś że działa przez około 3 godziny, to Ci wyjdzie 5,4 kWh... do tego lodówka, jakiś ruter do internetu i pozostałe... liczmy że w sumie to pociągnie 200W mocy ciągłej przez 12 godzin (wartość zawyżona) = 2.4 kWh... czyli w nocy zużyjesz raczej nie więcej niż 7.8 kWh, bo 5,4 kWh (bojler) + 2.4 kW = 7.8 kWh :) Chyba że mąż w nocy spawa czopery w garażu i robi to hurtowo, a boi się Tobie do tego przyznać. Teraz porównaj tą wartość ok. 8 kWh do tego co notowałaś sobie jako zużycie nocne przez jakiś tam miniony czas.

Jeśli zakupisz jakiś prosty miernik zużycia Energi za 30-50 zł to dosyć dokładnie możesz pomierzyć zużycie bojlera, lodówki i pozostałych gratów... wkładasz miernik do gniazdka, i kabel odbiornika podłączasz do miernika i samo zlicza ile kWh jest zużytego prądu.

BTW. z powyższego zdjęcia chyba nic nie wynika (przynajmniej ja tam nic nie widzę), jedynie tylko że Twoja rozdzielnia jest mocno "zdrutowana".

Pamiętaj że lepiej jest zliczać wszytko na kWh, a nie na koszt w złotówkach, bo musisz brać pod uwagę opłaty handlowe dystrybucję itd... cena 27 gr którą podajesz chyba raczej nie uwzględnia opłat dystrybucyjnych, ale może się mylę, jak dla mnie jest za niska aby była realna (nie jestem pewny)...

Zużycie energii obliczasz następująco:

Zużycie energii [kWh] = moc urządzenia [kW] * czas pracy urządzenia [h]

np. 100W żarówka w ciagu 2 godzin zużyje:
0.1 kW * 2 h = 0.2 kWh

Bojler 1800 W w ciągu 3 godzin zużyje:

1.8 kW * 3 h = 5.4 kWh

te wartości obliczone lub pomierzone dla Twoich urządzeń porównujesz z licznikiem i musi się zgadzać... jak się nie zgadza o jakąś większą liczbę, to znaczy że dogrzewasz sąsiada lub prąd idzie jeszcze gdzieś dalej hen daleko :)

BTW. prędzej pisałaś że przestałaś piec cista (używać piekarnika) bo boisz się o zużycie, tymczasem ten piekarnik włączony na 1 godzinę tygodniowo czy na 1 godzinę raz na 3 dni wcale nie zużyje jakiejś wielkiej ilości prądu... załóżmy że ma grzałkę 2000W, czyli 2kW... z czego on nie działa ciągle i załóżmy że działa przez 50% czasu, to Ci wyjdzie że używając go przez godzinę zużyjesz 2 kW * 0.5h = 1 kWh... czyli niewiele.
ELPat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 129
Rejestracja: śr maja 10, 2017 17:46

Re: Opłata za prąd w bloku - jedni dużo placą drudzy mało

0
Post autor: ELPat »

No niestety albo stety dla mnie z zdjęć niewiele wynika. Widać jeden przewód DYt, nie wiadomo czy to nowa instalacja czy istniejąca dopięta. Dodatkowo widać przedłużone jakieś stare "zero".
Jak były zamontowane zwykłe żarówki, to czy niekiedy było widać jak same z siebie przygasają? Np w sytuacji gdy załączał się boiler, albo w sytuacji kiedy właśnie był wyłączony a żarówki przygasały?

Kto płaci za energię na klatkach? Macie piwnicę, jakieś garaże, pomieszczenia należące do waszych mieszkań?
Nie biorę odpowiedzialności za to co robisz.
Awatar użytkownika
slawek2385
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 318
Rejestracja: wt paź 28, 2008 19:34
Lokalizacja: kuj-pom

Re: Opłata za prąd w bloku - jedni dużo placą drudzy mało

0
Post autor: slawek2385 »

ELPat pisze:Albo ładują się piece akumulacyjne sąsiada.
Witam.
Raczej mało prawdopodobne jak już to grzejnik olejowy bądź farelka,termowentylator.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Opłata za prąd w bloku - jedni dużo placą drudzy mało

0
Post autor: elmontjs »

może coś zasugeruję :
1. taryfa g12e to tryfa 2-strefowa i trzeba wiedzieć że kWh w ciągu dnia jest droższa niż u innego odbiorcy mającego licznik 1-strefowy i taryfę np g11 - tu może powstawać różnica w opłatach
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] ... 1-czy-g12/..

2. sugeruję też zwrócić uwagę na pracę lodówki - to niepozorne urządzenie , gdy się psuje zaczyna pracować z coraz krótszymi przerwami aż w rezultacie agregat nie wyłącza się wogóle. Wiem że trudno wytrzymać bez lodówki, ale kolejny test to odpisać dobowe zużycie energii z włączoną lodówką i porównać ze z użyciem, gdy wyłączy sie ją na całą dobę . Oblodzenie (może chwilowo spływać gdy lodówka nie pracuje) tylnej ściany w komorze chłodziarki, to sygnał żeby zwrócić na nią uwagę - potrafi podnieść rachunek.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ