Rozdział przewodu PEN na PE i N

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Rozdział przewodu PEN na PE i N

0
Post autor: domsat »

Licznik ciągle nie jest założony. A natknąłem się na kolejną taką samą instalację. Zmierzyłem rezystancję uziomu - 35 omów. Dla RCD jest OK, ale jeden z obwodów odbiorczych pomija go. Ten obwód jest zabezpieczony B16A i prąd zwarciowy = 230V/35omów= ok. 6,5A nie spowoduje wyłączenia. Oczywiście wykonałem mostek i IPZ jest ok, 0,5 oma.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
mateuszos1
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: pt sty 22, 2021 10:02

Re: Rozdział przewodu PEN na PE i N

0
Post autor: mateuszos1 »

Witam przechodzę powoli w domu i budynku gospodarczym na nową instalację. Zacznę od początku z głównej rozdzielni w domu idzie przewód 4x6mm2 zabezpieczony C25 do gniazda siłowego na domie. Z tego mam zabrany przewód do nowej rozdzielni w kuchni i tam rozbite na obwody. Dalej jeszcze jest pociągnięty ten przewód 4x6mm2 do budynku gospodarczego i też zrobiona rozdzielnia na obwody gniazd i oświetlenia oczywiście wszystko już 3 i 5 żyłowe zabezpieczone odpowiednimi wyłącznikami nadprodowymi. Teraz przy gnieździe siłowym na domie został wbity pilon zamierzony 5 Om i pociągnięty do rozdzielni w kuchni. Tak samo został wbity pilon przy rozdzielni w budynku gospodarczym zamierzony i dociągnięty przewodem 16mm2. Zostały podłączone do szyny żółto-zielonej ale ani w kuchni i w budynku gospodarczym nie łączyłem szyn N i PE poprzez mostek. Czytając dowiedziałem się, żeby przewód PEN spełniał swoje zadanie musi być 10mm2 w miedzi ja mam 6mm2. Dalej doczytałem się, że jak się rozbija to nie można łączyć w paru miejscach szyn. Uziemiać Pe mogę nawet wskazane. Czy ja mam zmostkowac szynę w nowej kuchni tzn najpierw Pen do żółto-zielonej i do tego nowy PE później do N i tak samo zrobić w budynku gospodarczym? Czy zostawić PE nie połączone z N ?
ODPOWIEDZ