Rozdział przewodu PEN na PE i N

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
Mieciu_84
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: czw sty 11, 2018 16:48

Rozdział przewodu PEN na PE i N

0
Post autor: Mieciu_84 »

Witam.
Chcę się tylko upewnić przedstawiając dwa "schematy" połączeń. Czy są one prawidłowe, jeśli nie to co poprawić. Poproszę tylko o odpowiedzi osoby, które są pewne tego co mówią. W przypadku zasilania linią kablową 4x35mm, gdy pogorszy się wartość rezystancji uziemienia to również pogorszy się ochrona przeciwporażeniowa. Oczywiście odborniki są podłączone do RCD i wyłączników nadmiarowo-prądowych lecz tego już nie rysowałem. Chodzi mi jedynie o zasadę podłączenia PEN, PE i N. Z góry dziękuję za porady.
Załączniki
Pawła.jpg
Pawła.jpg (90.41 KiB) Przejrzano 12852 razy
moje.jpg
moje.jpg (90.95 KiB) Przejrzano 12852 razy

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Rozdział przewodu PEN na PE i N

0
Post autor: elmontjs »

Patrze na te rysunki ... i chyba trzeba wrócić tutaj:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] ... lady-sieci..
Po tej lekturze nie powinno być podobnych dylematów. Te "schematy" to dwa różne układy sieciowe, trzeba tylko dodać, że przewodu N w ukł. TT się nie uziemia i byłoby ok. Jeden i drugi układ musi spełnić swoje wymagania, żeby funkcjonować.
Ostatnio zmieniony sob lut 03, 2018 19:40 przez elmontjs, łącznie zmieniany 3 razy.
Człowiek uczy się całe życie i ...
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Rozdział przewodu PEN na PE i N

0
Post autor: domsat »

Podpinam się pod temat, bo dotyczy tego samego problemu czyli rozdziału PEN-a na N i PE przy liczniku. Zdjęcie przedstawia nowowykonaną niedawno szafkę na jeszcze nie założony licznik. Proszę zwrócić uwagę na przewód PE, który nie jest zmostkowany z N, a więc tu nie ma tytułowego rozdziału PEN-a. Sieć jest TN. Na marginesie to rejon PGE-Łódź, w którym nie ma żadnych sieci TT, jest tylko TN. PE pojawia się znikąd na listwie zalicznikowej i jest uziemiony 1 szpilką o rezystancji rzędu zapewne kilkadziesiąt omów. Przewód za listwą w stronę odbiorcy to 3x6 mm kw. Nie wiem co będzie w rozdzielnicy w domu, bo nie miałem do niej dostępu, ale jest to mniej istotne. Spotkałem się już z takimi kuriozalnymi przypadkami, w których IPZ była rzędu właśnie kilkudziesięciu omów. Po dokładnym rozpoznaniu okazało się, że kiedyś wykonawca instalacji i szafki pomiarowej zostawił PE "wiszący" w powietrzu. Oczywiście w tych sytuacjach wykonałem mostek i uzyskałem prawidłową IPZ poniżej 1 oma.
Gdyby tutaj elektryk kierował się poniższymi wytycznymi ZE:

10.2. Uziemienie doprowadzone do zestawu złączowego lub złączowo – pomiarowego nie może być wykorzystane przez Odbiorcę jako uziemienie robocze lub ochronne jego instalacji wewnętrznej.
10.3. Miejsce rozdziału przewodu PEN na PE i N należy lokalizować w instalacji Odbiorcy. Miejsce to należy uziemić. Uziemienie to stanowi element instalacji Odbiorcy.

to przewód za licznikiem byłby min 2x10 i rozdział nastąpiłby dalej w rozdzielnicy.
Mam retoryczne pytanie - dlaczego elektrycy czasem tak robią ?
Załączniki
Schemat szafki.jpg
Schemat szafki.jpg (83.33 KiB) Przejrzano 12568 razy
Szafka pomiarowa.JPG
Szafka pomiarowa.JPG (82.11 KiB) Przejrzano 12568 razy
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Rozdział przewodu PEN na PE i N

0
Post autor: Simcode »

Kolego przecież rysując nam ten schemat sam robisz błąd. Przewód od WLZ do licznika to nie N lecz PEN.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Rozdział przewodu PEN na PE i N

0
Post autor: elmontjs »

Kol. domsat wyklucza układ TT a idealnie taki właśnie narysował.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Sylwester
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 926
Rejestracja: czw lip 24, 2003 22:18
Lokalizacja: Milanówek

Re: Rozdział przewodu PEN na PE i N

0
Post autor: Sylwester »

Bazując na rysunku w kratkę oznaczenia N należy zamienić na PEN. Dalej w rozdzielnicy rozdzielamy PEN na N i PE. Punk rozdziału dobrze jest uziemić. Gdyby to był układ TT to rysunek byłby dobry ( jak to pisze kolega elmontis)
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Rozdział przewodu PEN na PE i N

0
Post autor: domsat »

Do kol. Simcode - w tym miejscu oczywiście powinno być PEN, moja literówka, ale to nie jest absolutnie istotne dla sedna problemu.
Do kol elmontjs - napisałem wyraźnie że sieć zasilająca jest TN, a schemat odzwierciedla stan rzeczywisty ze zdjęcia. Ja doskonale wiem, że schemat pokazuje TT, ale jeszcze raz - w Łodzi jest tylko TN !
Do kol. Sylwester - Twoja wypowiedź jest typu, że jutro będzie poniedziałek.
Szanowni koledzy, nikt z Was 3 nie zwrócił uwagi na błąd wykonawcy stwarzający praktycznie brak ochrony p-porażeniowej w tym obiekcie i to było istotne !
W między czasie zadzwonił do mnie znajomy czytający czasami nasze forum i powiedział tak:
" stary - to ty nie wiesz, że po założeniu licznika elektryk wróci i zmostkuje N i PE za licznikiem i gra gitara, tak się robi"
No cóż, czasem elektryk nie wróci i gitara nie będzie grała.
Na marginesie w/w znajomy aktywnie nie uczestniczy na forum, bo jak kiedyś wspomniał " szkoda na to czasu"
Chyba miał rację.
Temat zamykam.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Rozdział przewodu PEN na PE i N

0
Post autor: Simcode »

O tym że tam ma być mostek to zadanie dla średnio rozgarniętego elektryka . Myślę że tej kwestii nikt nie porusza, bo to oczywistość o której ty wiesz i my wiemy.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Rozdział przewodu PEN na PE i N

0
Post autor: elmontjs »

domsat pisze:Proszę zwrócić uwagę na przewód PE, który nie jest zmostkowany z N, a więc tu nie ma tytułowego rozdziału PEN-a. Sieć jest TN. Na marginesie to rejon PGE-Łódź, w którym nie ma żadnych sieci TT, jest tylko TN. PE pojawia się znikąd ...
domsat pisze:Spotkałem się już z takimi kuriozalnymi przypadkami, w których IPZ była rzędu właśnie kilkudziesięciu omów.
jak widzisz kolego , nie tylko rysujesz ale i opisujesz wykonanie układu TT nieprawidłowo przyłączonego to TN , po czym sam to dostrzegasz, piszesz , że trzeba założyć mostek a nam na forum wytykasz "bezużyteczność" za zauważone kardynalne błędy ... po prostu nie rozumiem Twojego wpisu, twojej postawy.
Człowiek uczy się całe życie i ...
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Rozdział przewodu PEN na PE i N

0
Post autor: domsat »

W tym temacie nie oczekiwałem żadnych rad typu co jest źle i jak to prawidłowo wykonać. I zadane pytanie było retoryczne. A Wy uczepiliście się tego TT. Ta instalacja jest niedaleko mnie i po założeniu licznika zajrzę, czy pojawił się mostek.
ODPOWIEDZ