Wybór kamery termowizyjnej

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
UdioS
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 85
Rejestracja: czw mar 11, 2004 19:15
Lokalizacja: Kęty

Wybór kamery termowizyjnej

0
Post autor: UdioS »

Witam.

Zastanawiam się nad zakupem do zakładu kamery termowizyjnej do kontrolowania urządzeń energetycznych typu rozdzielnie, transformatory, ewentualnie silniki w maszynach.

Przedstawiciel Firmy Flir zaproponował mi kamerę FLIR E6 koszt ok 7 200 zł netto
Rozdzielczość w podczerwieni 160 x 120 pikseli
Dokładność +/- 2% lub +/- 2°C
Temperatura -20..250°C

Przedstawiciel SONELa zaproponował kamerę SONEL KT150 koszt ok 9 000 zł netto
Rozdzielczość w podczerwieni 160 x 120 pikseli
Dokładność +/- 2% lub +/- 2°C
Temperatura -20..250°C

Kamery praktycznie identyczne. Za kamerą Sonela przemawia iż dostępne są z świadectwem wzorcowania, które chyba warto było by mieć jeżeli chciałbym robić jakieś protokoły z kontroli np przy pomiarach elektrycznych. (Flir nie wiem, nie zapytałem czy mają świadectwo) Niestety zostały ostanie sztuki bo Sonel na razie rezygnuje z tego segmentu i będą mieli w ofercie tylko tańsze kamery np. KT145 która robi zdjęcia tylko w podczerwieni i kamery powyżej 30 tysięcy złotych.

Nie zajmowałem się nigdy tym tematem i nie wiem czy rozdzielczość 160x120 jest wystarczająca do kontroli transformatora, lub zacisków bezpieczników w szafie elektrycznej . Pewno tak bo ceny większych rozdzielczości znacznie wzrastają. Choć brałbym jeszcze pod uwagę kamerę Flir E8 która ma rozdzielczość w podczerwieni 320 x 240 pikseli i jej koszt to ok 12 500 netto. Cena spora, ale może jeszcze do przełknięcia przez szefów.

Czy mógłby się ktoś podzielić swoimi doświadczeniami lub coś zaproponować?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
a-w
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 141
Rejestracja: wt cze 29, 2010 22:23

Re: Wybór kamery termowizyjnej

0
Post autor: a-w »

Na świadectwo wzorcowania bym nie zwracał uwagi. Podstawową metodą termografii w energetyce jest metoda porównawcza - zarówno faza-faza jak i poprzedni termogram - aktualny termogram, nikt chyba nie analizuje czy styk ma 149° czy 152°. Rozdzielczość obu kamer nie powala, w praktyce przydaje się lepsza. Zakres temperatur wystarczający - co prawda chociaż zaobserwowaliśmy kiedyś temperaturę >600°ale wszystko co powyżej 200° to i tak na pewno awaria.
Jeżeli w zakładzie są sieci albo instalacje napowietrzne, przydaje się obiektyw długoogniskowy. Rzadko korzystamy z obiektywu szerokokątnego. Niestety zarówno wymienna optyka, jak i wyższe rozdzielczości pociągają za sobą inny poziom cenowy.
Ja na miejscu Kolegi - jeśli jest taka mozliwość - poczekałbym do września i zaplanował sobie wycieczkę do Bielska Białej. Na Energetabie można dotknąć, porównać i podyskutować. Można też poprosić do siebie przedstawiciela i z Flira, i z Sonelu - na pewno są w stanie przedstawić kilka różnych modeli do porównania.
epo
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 78
Rejestracja: sob lut 26, 2011 21:39

Re: Wybór kamery termowizyjnej

0
Post autor: epo »

Ja używam kamerę z TESTO. Mam już ją od kilku lat. Skontaktuj się z nimi - w moim przypadku przyjechała sympatyczna pani wraz z sprzętem i pokazała co potrafi....
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Wybór kamery termowizyjnej

0
Post autor: macbrz »

Ja mam małego Flira C3.
Miałem poprzednio C2.
Rozdzielczość 80x60 do 150 stopni.
Do przeglądów rozdzielnic na 30-40 cm super. Transformatory i szynoprzewody na 3-4 m też.
(Tam nie ma małych elementów rozdzielonych przegrodami termicznymi i nie przegapimy małego gorącego elementu).
Jest cała w gumie i można ją wsadzić na drążku w różne zakamarki.
I zawsze mam ją w kieszeni.
I wydaję po 350 zł netto na papierek za coroczny przeglad.

Do świadectw energetycznych to ma za małą rozdzielczośc.
Jak potrzebuję czegos lepszego to pożyczam Fluka od kolegi.
Ostatni raz chyba 3 lata temu.
MB.
Awatar użytkownika
iwi
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 44
Rejestracja: czw sty 28, 2016 23:09

Re: Wybór kamery termowizyjnej

0
Post autor: iwi »

Są jeszcze przystawki do telefonów Appla lub Android
Pożyczyłem ostatnio od kolegi do badania rozdzielnicy i w większości wypadków wystarczy.
Cena dużo niższa a dodatkowo z Applem mamy oprogramowanie, na którym widać zdjęcie 2 warstwowe. Na jednej warstwie zdjęcie z aparatu a na drugim z kamery Flir. Bardzo łatwo potem analizować takie zdjęcia.
Uważajcie tylko na rozdzielczość - często sprzedawcy nie podają rozdzielczości.
ODPOWIEDZ