Pomiar rezystancji izolacji, a przekaźnik bistabilny w sieci np BIS-402

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pomiar rezystancji izolacji, a przekaźnik bistabilny w sieci np BIS-402

0
Post autor: luka2nd »

No w TN-C moja metoda niezbyt się sprawdzi :) Pytający nie napisał, z jakim układem ma do czynienia, a ja z góry założyłem TN-S, więc nie jestem bez winy.

W każdym razie, ponawiam pytanie o warunek wyłączający możliwość wykonania pomiaru przy zwartych żyłach roboczych. Słyszałem już tę opinię, ale nikt nie był w stanie wytłumaczyć dlaczego. :)

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiar rezystancji izolacji, a przekaźnik bistabilny w sieci np BIS-402

0
Post autor: elmontjs »

luka2nd pisze:No w TN-C moja metoda niezbyt się sprawdzi Pytający nie napisał, z jakim układem ma do czynienia, a ja z góry założyłem TN-S, więc nie jestem bez winy.
a co wg kolegi sugeruje ta wypowiedź autora:
Piachu2 pisze:Tylko, że w tej instalacji dla oświetlenia nie ma PE.
Kolega postawił pytanie, więc odpowiem:
luka2nd pisze:W każdym razie, ponawiam pytanie o warunek wyłączający możliwość wykonania pomiaru przy zwartych żyłach roboczych.
nikt tu nie wyłącza tej możliwości dla układu TN-S, metoda ta przedstawiona jest w PN-HD 60364-6 wraz z wyjątkami gdzie nie wolno jej stosować.

Tą usługę należy zacząć od prawidłowego określenia parametrów instalacji w budynku, wybór metod pomiarowych to późniejszy etap. Zidentyfikowanie układu sieciowego to podstawa , żeby weryfikować poprawność instalacji. Osobiście po wpisach autora też nie jestem przekonany że to TN-C , ale zdalnie, to możemy tylko pogdybać .
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
Piachu2
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 14
Rejestracja: pn wrz 10, 2012 10:57

Re: Pomiar rezystancji izolacji, a przekaźnik bistabilny w sieci np BIS-402

0
Post autor: Piachu2 »

Wspomniany przeze mnie układ sieci w pomieszczeniach mieszkalnych ( oświetlenie i gniazda) to 1 fazowe TN-C, ale w piwnicy kilka gniazd ma osobno podłączoną "ziemię" od rury wodociągowej do bolca PE, a to by kwalifikowało tą część instalacji na TT. Jeszcze nie wiem ile ta ziemia na PE ma Omów, za kilka dni będę wiedział więcej. Mam nadzieję, że MZC lub HandyGeo pokaże jakieś sensowne wartości tego uziemienia. I tu wracam i zapraszam do pierwszego mojego postu w kwestii pomiaru rezystancji izolacji obwodów ośw. z przekaźnikami. :-(
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiar rezystancji izolacji, a przekaźnik bistabilny w sieci np BIS-402

0
Post autor: elmontjs »

Piachu2 pisze: I tu wracam i zapraszam do pierwszego mojego postu w kwestii pomiaru rezystancji izolacji obwodów ośw. z przekaźnikami
Kolego Piachu2 , nie wiesz jeszcze " z czym" się mierzysz a chcesz odpowiedzi na tacy "jak mierzyć"? wiec ja też wrócę i powtórzę:
elmontjs pisze:Zidentyfikowanie układu sieciowego to podstawa , żeby weryfikować poprawność instalacji
Układy sieciowe TT i TN to dwa różnie działające układy, nie mozesz mieć ich wymieszanych w jednym budynku. A przyłącz? ..wiesz w jakim jest układzie sieciowym ?... od tego zacznij.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
Piachu2
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 14
Rejestracja: pn wrz 10, 2012 10:57

Re: Pomiar rezystancji izolacji, a przekaźnik bistabilny w sieci np BIS-402

0
Post autor: Piachu2 »

Obawiam się, że trzeba ten wątek zakończyć, bo skoro napisałem w poprzednim poscie w pierwszym zdaniu jaki to układ sieci dla przyłącza domu. Dodając tylko, że ktoś pociągnął do kilku gniazd w piwnicy dodatkową ziemię, który to przewód nie jest połączony z PEN instalacji, a do obudowy pralki Frani i jakiejś szlifierki. Więc nijak nie wychodzi na TN-CS i teraz muszę znów tłumaczyć?
A może Ty kolego elmontjs spróbujesz - mając kiedyś chwilkę wolnego określić jaki to układ sieci? :lol: Czy robiłeś pomiary w podobnej instalacji, bo ja na tym Forum szukam pomocy od praktyka, a nie egzaminu z podstaw.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pomiar rezystancji izolacji, a przekaźnik bistabilny w sieci np BIS-402

0
Post autor: luka2nd »

Piachu2 pisze:Dodając tylko, że ktoś pociągnął do kilku gniazd w piwnicy dodatkową ziemię, który to przewód nie jest połączony z PEN instalacji, a do obudowy pralki Frani i jakiejś szlifierki.
Takie coś nazywamy wyspą TT. Warunki samoczynnego wyłączenia na bank nie będą spełnione, więc najskuteczniej będzie po prostu wykonać mostek do PENa, a to starożytne uziemienie odpiąć (pewnie zaraz zostanę spalony na stosie).

Co do samego pomiaru obwodu z przekaźnikiem, chyba najpoprawniej byłoby odpiąć obwód z tablicy (fazę i PEN, choć w tym przypadku lepsze określenie to "zero"), zewrzeć obie żyły i zmierzyć ich rezystancję do toru PEN. Inaczej nie da rady, jeśli nie chcemy uszkodzić przekaźnika.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiar rezystancji izolacji, a przekaźnik bistabilny w sieci np BIS-402

0
Post autor: elmontjs »

Piachu2 pisze:Czy robiłeś pomiary w podobnej instalacji, bo ja na tym Forum szukam pomocy od praktyka, a nie egzaminu z podstaw.
Tak , robiłem i robię takie pomiary i próbuję Ci delikatnie powiedzieć, że kolego bierzesz się za nie od ... nie tej strony co trzeba ;) .Skoro jesteś pewny , że masz do czynienia z układem TN , to nie wypisuj bzdur , że mieszkaniu jest TN-C a w piwnicy chyba TT , tylko stwierdź jasno i zausterkuj nieprawidłowości. A co do pomiaru Riso w układzie TN-C nie ma innej drogi jak pomiar miedzy L a PEN ! . Skryte, zatynkowane urządzenia też są w tym wypadku usterką, ale Ty zaniedbujesz pierwszą , podstawową czynność przeglądu instalacji elektrycznej : OGLĘDZINY. Dopiero po usunięciu nieprawidłowości stwierdzonych podczas oględzin możesz przejść do prawidłowo wykonywanego pomiaru Riso i nie będzie dylematów jak wyżej :) . Jeżeli boisz się o elektronikę w instalacji, pomiar możesz przeprowadzić napięciem 250V, a obwody o które dokładnie pytasz mierzy się od bezpiecznika do przekaźnika oraz od przekaźnika do lampy (L-PEN), przy czym ten drugi można wykonać od strony lampy :D . Ale to wszystko jest w normie , tylko trzeba odrobić lekcje a nie ironizować podpowiedzi.
luka2nd pisze:Co do samego pomiaru obwodu z przekaźnikiem, chyba najpoprawniej byłoby odpiąć obwód z tablicy (fazę i PEN, choć w tym przypadku lepsze określenie to "zero"), zewrzeć obie żyły i zmierzyć ich rezystancję do toru PEN. Inaczej nie da rady,
Nie kolego , to nieprawidłowy pomiar w TN-C.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ