Pomiary kabli nie zawsze napięciem 2,5kV

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Pomiary kabli nie zawsze napięciem 2,5kV

0
Post autor: domsat »

W korytku kablowym pod sufitem biegną: przewód YDY-450/450, kabel YKY-600/1000, przewód JZ500-300/500. Należy pomierzyć ich rezystancję izolacji. Rozsądny pomiarowiec wszystkie 3 wykona napięciem 500V DC. Fanatyk nierozumiejący norm będzie YKY męczył nap. 2,5kV i przeliczał rezystancję względem długości itd.

Ten problem przewijał się już na forum i niestety niektórzy dalej są fanatykami. Ich odsyłam do miesięcznika SEP INPE 201-202 z 2016r. Tam wątpliwości pytającego o w/w pomiary rozwiewa odpowiedź dr. Musiała. Proszę przeczytać ze zrozumieniem.

Tu moje uwagi:
- pomiary kabli nap. 2,5kV zostały opracowane wiele lat temu i były związane z ówczesną ich budowę izolacji i powłok. Nie stosowano PVC.
- w krajowym nazewnictwie zupełnie niepotrzebnie rozróżnia się kable i przewody. w najnowszym katalogu NKT zarówno kable jak i przewody na j. angielski są przetłumaczone jako cables.
Mój post to czysta informacja, a nie powód do ewentualnej "dyskusji".

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiary kabli

0
Post autor: elmontjs »

domsat pisze:Fanatyk nierozumiejący norm będzie YKY męczył nap. 2,5kV i przeliczał rezystancję względem długości itd
A ja myślę, że tylko lekkoduch zmierzy wszystko napięciem 500V nie sprawdzając dokładnie trasy kabla , warunków w jakich pracuje i okoliczności pomiaru . Podobnie jak lekkomyślne jest "traktowanie" przewodów YDY napięciem 500V nie znając ich trasy i przeznaczenia. Dr E. Musiał ma swoje zdanie , które cenie , jednak nie zawsze się z nim zgadzam.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Pomiary kabli

0
Post autor: STANCA »

domsat pisze: (...)
Należy pomierzyć ich rezystancję izolacji. Rozsądny pomiarowiec wszystkie 3 wykona napięciem 500V DC. Fanatyk nierozumiejący norm będzie YKY męczył nap. 2,5kV i przeliczał rezystancję względem długości itd.
(>>>)
Mój post to czysta informacja, a nie powód do ewentualnej "dyskusji".
A jednak zabiorę głos, pomimo ostrzeżenia.

Polecam:
https://ise.pl/forum/pomiary-elektryczn ... -1km-12210
Tu o przeliczaniu coś pisaliśmy 10 lat temu:

To tak dla przypomnienia młodym.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Sylwester
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 926
Rejestracja: czw lip 24, 2003 22:18
Lokalizacja: Milanówek

Re: Pomiary kabli

0
Post autor: Sylwester »

Kolego domsat kable pvc stosuje się pół wieku. To tak do informacji nie do dyskusji.
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomiary kabli

0
Post autor: domsat »

Nie wiem od kiedy stosuje się kable w izolacji PVC. Przewody w igielicie, bo tak wtedy nazywano PVC pojawiły się w połowie lat 60. Były to YADYt, potem je uproszczono na ADYt. Ale to tylko informacyjnie.
Mam pytanie odnośnie przytoczonego wątku sprzed 10 lat - jaki był wniosek ?
Do kol. elmontjs:
- to jakimi napięciami mierzysz rezystancję izolacji np YDY/YDYp nie znając trasy i przeznaczenia, inaczej przy zasilaniu silników a inaczej przy grzejnikach a jeszcze inaczej dla oświetlenia 24V ?
- z czym nie zgadzasz się z dr. Musiałem
Forumowicze, ja podałem informację i jestem pewien, że za parę miesięcy jakiś niezorientowany pomiarowiec zapyta: Jak pomierzyć YKY ba mam miernik tylko na 500V ?
I otrzyma odpowiedź: No oczywiście musisz sobie kupić na 2,5kV.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiary kabli

0
Post autor: elmontjs »

domsat pisze:Do kol. elmontjs:
- to jakimi napięciami mierzysz rezystancję izolacji np YDY/YDYp nie znając trasy i przeznaczenia, inaczej przy zasilaniu silników a inaczej przy grzejnikach a jeszcze inaczej dla oświetlenia 24V ?
Z reguły 500V , ale zdarza się że 250V - zgodnie z normą :). I powiedz kolego, jak podczas przeglądu mogę nie znać przeznaczenia i nie domyślać się trasy badanego przewodu? Choć wiem, że niektórzy się nad tym nie zastanawiają
domsat pisze:- z czym nie zgadzasz się z dr. Musiałem
Dr Musiał pisze na ogól mądre rzeczy ale nieraz rozjeżdża się z obowiązującym prawem a on go przecież nie ustala, jednak wielu elektryków ślepo dąży za jego doktrynami i bronią go podobnie jak "Mohery" pewnego radia.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Pomiary kabli nie zawsze napięciem 2,5kV

0
Post autor: Simcode »

elmontjs pisze:Dr Musiał pisze na ogól mądre rzeczy ale nieraz rozjeżdża się z obowiązującym prawem a on go przecież nie ustala
Wystarczy dokładnie go czytać by wiedzieć jak bardzo i często nasi myśliciele prawa i norm są w błędzie.
Jak potrafią normy zagraniczne skopiować z błędami czy wydać bzdurne rozporządzenia. Czasami trzeba usadowić wypowiedź w jakim okresie była pisana by to zrozumieć . To oczywiście nie zwalnia z Doktora bycie nieomylnym .
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomiary kabli nie zawsze napięciem 2,5kV

0
Post autor: domsat »

Stanowisko kol. Simcode jest mi b. bliskie, zaś widzę, że kol. elmontjs jest sceptycznie nastawiony do dr. Musiała. A porównanie zwolenników dr. do słuchaczy Radia M. jest niesmaczne, bo to grupa społeczna mocno ograniczona umysłowo - oczywiście chodzi o słuchaczy ! I proszę nie kontynuować już o doktorze.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiary kabli nie zawsze napięciem 2,5kV

0
Post autor: elmontjs »

domsat pisze: kol. elmontjs jest sceptycznie nastawiony do dr. Musiała
Nie kolego , nie jestem sceptycznie nastawiony , czytam i korzystam dużo z jego wiedzy, uznaje go za jeden z autorytetów elektrotechniki . Problem polega na tym, że moja praca polega w dużej mierze na ocenie instalacji elektrycznych i nie mogę tego robić w oparciu o przemyślenia dr Musiała choć nieraz są mądre i uzasadnione, tylko o obowiązujące przepisy bo one stają nad przemyśleniami doktora.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Pomiary kabli nie zawsze napięciem 2,5kV

0
Post autor: Simcode »

elmontjs pisze: ndz kwie 22, 2018 13:02
domsat pisze: kol. elmontjs jest sceptycznie nastawiony do dr. Musiała
Nie kolego , nie jestem sceptycznie nastawiony , czytam i korzystam dużo z jego wiedzy, uznaje go za jeden z autorytetów elektrotechniki . Problem polega na tym, że moja praca polega w dużej mierze na ocenie instalacji elektrycznych i nie mogę tego robić w oparciu o przemyślenia dr Musiała choć nieraz są mądre i uzasadnione, tylko o obowiązujące przepisy bo one stają nad przemyśleniami doktora.
Nawet jeśli są głupie . Pierwszy przykład z brzegu.
PN-HD 60364 4-41 mówi ;
objęcie ich ochroną dodatkową przez przyłączenie przewodu ochronnego.
I mamy wtedy sytuację że tworzymy połączenia na przepustach kablowych z materiału przewodzącego, metalowych drzwiach wejściowe do pomieszczeń ruchu elektrycznego, osadzone w ścianie z cegły lub betonu etc.
ODPOWIEDZ