Która norma 60364 obowiązuje przy pomiarach

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
milysms
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 30
Rejestracja: pn wrz 13, 2010 15:25

Która norma 60364 obowiązuje przy pomiarach

0
Post autor: milysms »

Witam,

Rozszerzam działalność o pomiary w domkach jednorodzinnych i mieszkaniach i przyznam, że się pogubiłem. Proszę Was o informację, z którego roku stosujecie protokoły pomiarowe dla 60364-4: 2000, 2008, 2016.
Może uzasadnię, bo za chwilę będziecie mnie odsyłać, gnębić i wypluwać swoje złośliwości, robiłem okresówkę i miałem protokół z 2013 roku zrobiony protokołami z 2000 roku. W zasadzie większość protokołów które widziałem były wykonane na podstawie 2000 roku, czyli 4 różne protokoły: ciągłości, izolacji, pętli i różwnicówki.
W 2008 wszystkie te pomiary występują na dość skomplikowanej formatce, i na ten rok powołują się w MOIIB podając ją w zestawieniu aktualnych norm.
Podczas gdy szperam i czytam że 2016 rok to aktualna norma w wersji ang., co mi bardziej pasuje bo wzór jest bardziej zjadliwy niż ten z 2008r.
A może nie stosujecie wzorów z norm tylko każdy z Was ma swoje??

I jeszcze na marginesie, nie bardzo rozumiem zapisu w pomiaru rezystancji podłóg i ścian:
"w razie konieczności sprawdzenia", rozumiem że w domkach jednorodzinnych nie robi się tych pomiarów, ponieważ nie mamy stanowisk pracy izolowanych? Lub inaczej zadam pytanie, gdzie jest spis lub wymóg jakie pomieszczenia podlegają badaniu??

Pozdrawiam Miły

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Która norma 60364

0
Post autor: Simcode »

Odpowiedź jest banalnie prosta.
https://ise.pl/forum/pomiary-elektryczn ... rach-17477..
milysms pisze:Lub inaczej zadam pytanie, gdzie jest spis lub wymóg jakie pomieszczenia podlegają badaniu?
To ma wiedzieć właściciel obiektu. To on ma ci zlecić pomiar takich pomieszczeń z wyraźnym określeniem ich.
milysms
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 30
Rejestracja: pn wrz 13, 2010 15:25

Re: Która norma 60364

0
Post autor: milysms »

Dziękuję Ci,

Tylko ja się nie pytam która norma jest obowiązująca, tylko jakie protokoły wystawiacie na dzień dzisiejszy w praktyce?

Rozumiem, że co do badania podłóg i ścian nie wykonuje się ich wcale w domkach.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Która norma 60364

0
Post autor: Simcode »

Ja widziałem takich co wystawiają według starej normy , jeśli odbiorca je odebrał i zapłacił to problem z głowy. Ale... wpadasz wtedy w problem jak się coś stanie, nastąpi wypadek . Każdy biegły sądowy ci to zakwestionuje. Wiadomo każdy liczy że się uda.
milysms pisze:Rozumiem, że co do badania podłóg i ścian nie wykonuje się ich wcale w domkach.
Ciekawe według jakich przepisów byś to zrobił , pomyśl.
milysms
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 30
Rejestracja: pn wrz 13, 2010 15:25

Re: Która norma 60364

0
Post autor: milysms »

Simcode to jest kolejny Twój post, z którym się zgadzam.

Twoja wypowiedź uświadamia mnie, że pomiary dla tzw domówki są robione w 90% przez osoby posiadające miernik, ale nie koniecznie wiedzą co robią. Dodam, że jestem w posiadaniu protokołu na którym wszystkie pomiary to wartość 999, tak jak by się zakres skończył i nie bardzo wiedział co z tym zrobić, drugi przykład to wyliczenie impedancji pętli zwarcia gdzie elektrykowi wyszło, że wymagana impedancja to 8 kOhm niezależnie od zabezpieczenia. Same pomiary wykonał ok, ale nie zastanowiło go, że wartości które wychodzą nie przekraczają 1 Ohm.
Przyznam że po kilku takich protokołach zacząłem wątpić czy to co czytam w normach dobrze interpretuje.
ODPOWIEDZ