Samoczynne wyłączenie zasilania za transformatorem

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
pit84
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 50
Rejestracja: sob maja 29, 2010 22:11
Lokalizacja: Polska

Samoczynne wyłączenie zasilania za transformatorem

0
Post autor: pit84 »

Witam serdecznie,

Może trochę wstyd przyznać, ale nie mogę znaleźć żadnych konkretów w literaturze; mianowicie jak potraktować samoczynne wyłączenie zasilania w pierwszej rozdzielnicy za transformatorem... Obliczamy warunki zwarciowe trafo? Niestety o ile normalnie pomiar ten jest dość "prosty" to właśnie w tej najważniejszej rozdzielnicy, no nie mogę znaleźć żadnego przykładu. Z góry dziękuje za pomoc lub/i merytoryczne podpowiedzi.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
milysms
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 30
Rejestracja: pn wrz 13, 2010 15:25

Samoczynne wyłączenie zasilania za transformatorem

0
Post autor: milysms »

pit84 pisze: wt maja 22, 2018 20:01 jak potraktować samoczynne wyłączenie zasilania w pierwszej rozdzielnicy za transformatorem
O co chodzi? Sprecyzuj pytanie, jakie napięcia, jaka moc. Co Ty chcesz mierzyć, napisałeś o rozdzieli po czym wtrącasz trafo. Co do rozdzielni to mierzysz normalnie, nie ma znaczenia czy to jest pierwsza czy ostatnia rozdzielnica, patrz tylko jaki układ sieci oraz czy moc zwarciowa na rozdzielni nie przekracza wartości znamionowych zabezpieczeń. Mogą być zamontowane eski do 6kA a moc zwarciowa to 20kA, wtedy trzeba sprawdzić dokładniej układ bo może ktoś ograniczył bezpiecznikiem.
Co do trafo to ja z fusów nie potrafię wróżyć, żeby zrobić pomiary tafo, a w zasadzie odbiory ruchowe, to musisz wiedzieć więcej o zabezpieczeniach. Trafo najczęściej jest zabezpieczone od strony pierwotnej bezpiecznikiem dla małych, a dla dużych są zab elektroniczne konfigurowalne i to już zależy jakie człony zab. zostały aktywowane.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Samoczynne wyłączenie zasilania za transformatorem

0
Post autor: elmontjs »

Samoczynne wyłączenie zasilania to tylko jeden ze środków ochrony pporażeniowej przy uszkodzeniu. Rozdzielni głównej zaraz za transformatorem często nie ma co wyłączyć (po stronie 0,4kV) , bo pierwsze zabezpieczenia znajdują się właśnie w tej rozdzielni. Więc prąd zwarcia można przeliczyć na stronę pierwotną trafa lub skorzystać z dobrodziejstw innych środków ochrony pp np izolacja stanowiska (poprzez dywaniki) lub sprawdzenie napięć rażeniowych .
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ