Okresowe pomiary problemy od początku kontroli

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 577
Rejestracja: śr lut 18, 2004 22:42
Lokalizacja: Pomorze

Okresowe pomiary problemy od początku kontroli

0
Post autor: Bogdankiz »

e-sparks pisze: ndz lip 15, 2018 18:32 ...
Bzdurne jest pisanie o samowolkach, projektach i tym podobnych bzdetach.
Pomiarowiec ma ocenić stan instalacji w zakresie bezpieczeństwa przeciw-porażeniowego, a nie jej stan prawny - to problem właściciela/użytkownika, nie pomiarowca.

Wszelkie odstępstwa od uznanych zasad wiedzy "elektrycznej" należy wypunktować w protokole, dokładnie opisując stan instalacji. Jeśli coś zagraża bezpieczeństwu użytkowników, należy uznać za niedopuszczalne (do dalszej eksploatacji). Co z tym zrobi zlecający, to jego problem.
...
Skoro pomiarowiec ma sprawdzić stan instalacji to zawsze porównuje do aktów prawnych.

Więc to nie są żadne bzdury.

Ocenianie samowoli budowlanej jest bzdurą.
Pozdrawiam Bogdan :)

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Okresowe pomiary problemy od początku kontroli

0
Post autor: Simcode »

e-sparks pisze: ndz lip 15, 2018 18:32 Pomiarowiec ma dokonać sprawdzenia stanu instalacji w taki sposób, aby nie sugerować zlecania jemu właśnie napraw, ponieważ rodzi to podejrzenie nieuczciwego klasyfikowania usterek, jeśli występują, w celu uzyskania zlecenia na naprawy.
Kolego robisz ty pomiary? chyba nie. Napisz protokół cały negatywne, bo tak tu będzie . Ciekawe kto ci zapłaci za niego. Więc możliwość wykonania i dobrych protokółów to zachęta dla jednych i drugich.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Okresowe pomiary problemy od początku kontroli

0
Post autor: STANCA »

Zlecenie na pomiary w małym zakładzie, kilkanaście obrabiarek, drobna sprawa. Jakiś cieć w sobotę tam siedzi i on ma za zadanie odebrać protokół i zapłacić, tak mu polecił szef. Nie ma z kim gadać. Robię pomiary wpisuję uwagi krytyczne, facet czyta i pyta a to można pokazać jak przyjdzie PIP? Odpowiadam na razie nie ma czym się chwalić, trzeba zrobić poprawki o których napisałem w uwagach. To ja panu nie mogę zapłacić. :)

do SImcode:
By uniknąć podejrzeń po oględzinach zawsze pytałem klienta, kto wykona poprawki, ma kogoś czy mnie zleci, zazwyczaj dostawałem tę robotę, bo pan już wie co trzeba zrobić.
Różne bywały sytuacje.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Okresowe pomiary problemy od początku kontroli

0
Post autor: Simcode »

STANCA pisze: ndz lip 15, 2018 20:36 By uniknąć podejrzeń po oględzinach zawsze pytałem klienta, kto wykona poprawki, ma kogoś czy mnie zleci, zazwyczaj dostawałem tę robotę, bo pan już wie co trzeba zrobić.
Różne bywały sytuacje.
O i to jest odpowiedź, człowiek z człowiekiem jakoś się dogada. Dlaczego zaraz podejrzewać kumoterstwo kolego e-sparks.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Okresowe pomiary problemy od początku kontroli

0
Post autor: elmontjs »

Simcode pisze: ndz lip 15, 2018 19:51 Napisz protokół cały negatywne, bo tak tu będzie . Ciekawe kto ci zapłaci za niego.
Kolego to że ktoś płaci za przegląd instalacji nie znaczy, że ma dostać "pozytywny protokół" , wypisuje mnóstwo takich i biorę za to "umówioną kasę", bo chyba o to chodzi w przeglądzie instalacji , żeby wykazać zarządcy co jest źle. Wykonanie napraw to już inna sprawa i sam niechętnie przyjmuje takie zlecenie po pomiarach , które wykonałem, nie chcę żeby ktoś myślał , że szukam sobie roboty.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Okresowe pomiary problemy od początku kontroli

0
Post autor: Simcode »

MichalZawadzki pisze: sob lip 14, 2018 17:29
Klient chce zrobić okresowe pomiary, ale nie ma ani żadnego schematu, ani żadnego wcześniejszego protokołu.
Nic nie jest opisane.

Obiekt to stare hale produkcyjne przerobione jakiś czas tamu na bazarek. Wszystko jest latane i sklejane dla sztuki.

Nastawiane jest chyba z 20 rozdzielni, z których zasilane są pawilony i miejsca handlowe na parkingu.
Malo co trzyma jakiekolwiek normy.

Elmontjs czy piszemy o tym samym temacie.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Okresowe pomiary problemy od początku kontroli

0
Post autor: elmontjs »

Piszę o wystawianiu protokołów z negatywnym orzeczeniem ... to rzecz normalna i klient za taki protokół też musi zapłacić , jeżeli zamówił usługę.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Okresowe pomiary problemy od początku kontroli

0
Post autor: macbrz »

Czy brak dokumentacji elektrycznej, czyli najczęściej schematów klasyfikujemý jako samowolkę budowlaną?
Do obowiązków właściciela/zarządcy należy dbać o obiekt i dokumentację.
No i pomiarowiec jak nie ma schematu, który jest elementem projektu to może napisać pozytywny protokół?
Pomiar RISO, RCD i SWZ, odgromówki i uziemienia to gwarantuje?
Gwarancją jest potwierdzenie zgodności z projektem powykonawczym lub inwentaryzacją zrobiona przez uprawnioną osobę.
A do tego E i D to za mało.
Ja nie mam uprawnień budowlanych, robię pomiary, ale wątpliwości jest dużo.
milysms
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 30
Rejestracja: pn wrz 13, 2010 15:25

Okresowe pomiary problemy od początku kontroli

0
Post autor: milysms »

Nie zgadzam się. Nie musisz mieć żadnych schematów rzutów pomieszczeń czy projektu żeby zrobić pomiary. Oczywiście jak są to super. Ty masz dopuścić lub nie instalację, jeżeli czegoś Ci brakuje masz obowiązek to dorobić, zgodnie z pkt:
Protokół z prac pomiarowo - kontrolnych powinien zawierać:
-szkice rozmieszczenia badanych urządzeń, uziomów i obwodów, lub inny sposób jedno-
znacznej identyfikacji elementów badanej instalacji
Jeżeli nie masz to musisz sobie naszkicować, proste i nie kombinujcie.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Okresowe pomiary problemy od początku kontroli

0
Post autor: elmontjs »

macbrz pisze: pt sie 24, 2018 8:37 Czy brak dokumentacji elektrycznej, czyli najczęściej schematów klasyfikujemý jako samowolkę budowlaną?
Do obowiązków właściciela/zarządcy należy dbać o obiekt i dokumentację.
No i pomiarowiec jak nie ma schematu, który jest elementem projektu to może napisać pozytywny protokół?
Samowolka budowlana to zbyt pochopne stwierdzenie, po prostu należy samemu zinwentaryzować instalacje ( obwody , rodzaje i przekroje przewodów , zabezpieczenia ) i odnieść się stosownymi pomiarami do stanu zastanego. Jak kolega dłużej pobawi się w "pomiary" , to szybko się okaże, że schematy to rzadkość na obiektach.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ