Uziom otokowy i odległość 1m od budynku

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Streaker
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 27
Rejestracja: ndz sie 07, 2011 15:13

Uziom otokowy i odległość 1m od budynku

0
Post autor: Streaker »

Witam kolegów.

Od pewnego czasu nurtuje mnie pytanie skąd wzięła się odległość pozioma 1m od ścian budynku dla uziomu otokowego. Proszę nie pisać odpowiedzi że z normy bo to każdy wie. Mnie interesuje techniczne wytłumaczenie tej odległości. Z czego ona wynika i czy możliwe jest układanie uziomu otokowego w odległości np. 2m od ścian zewnętrznych budynku? Jeżeli ktoś potrafi wytłumaczyć tą odległość to będę wdzięczny.

Pozdrawiam wszystkich

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Uziom otokowy i odległość 1m

0
Post autor: luka2nd »

Mogę się mylić, ale według mnie chodzi o to, że prąd w gruncie rozpływa się powierzchniowo - stąd konieczność odsunięcia uziomu od budynku, żeby wokół bednarki znalazło się odpowiednio dużo gruntu. W grę mogą też wchodzić kwestie konstrukcyjne - żeby podczas układania bednarki nie odsłonić za dużo fundamentu.

Odsuwać się od budynku można, byle się nie przysuwać :-)
Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 481
Rejestracja: pn mar 03, 2008 22:24
Lokalizacja: Suwałki

Uziom otokowy i odległość 1m

0
Post autor: e-sparks »

luka2nd pisze: śr lip 25, 2018 21:10 Odsuwać się od budynku można, byle się nie przysuwać
Czyli Twoim zdaniem można otok wykonać po obrysie działki, np. 20 metrów od domu ?
Jeśli to ma być uziemienie, to do jakiego celowi może służyć uziemienie tak wykonane ?
"Zawiść, zazdrość, zamiast starać się mieć więcej" - śpiewał kiedyś o Was Sokół.
Pozdrawiam, Wiesław
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Uziom otokowy i odległość 1m

0
Post autor: luka2nd »

Autor wątku pyta się, czy stanie się coś złego, jeśli odsuniemy bednarkę 2 metry od budynku, a Kolega wyskakuje z dwudziestoma metrami. Nie sprowadzajmy tematu do absurdu.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Uziom otokowy i odległość 1m

0
Post autor: Simcode »

e-sparks pisze: pt lip 27, 2018 17:08 Czyli Twoim zdaniem można otok wykonać po obrysie działki, np. 20 metrów od domu
A jaki przepis- norma zabranie tego wykonać?
fliziarz
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 90
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 7:36

Uziom otokowy i odległość 1m

0
Post autor: fliziarz »

Można wykonać otok 20m od domu a nawet 100m norma tego nie zabrania pytanie brzmi po co.

Zgodnie z normą 62305 uziemienie spełnia trzy zadania:
1. odprowadzenie prądu pioruna do ziemi
2. połączenia wyrównawcze miedzy przewodami odprowadzającymi
3. wysterowanie potencjału w pobliżu przewodzących ścian budynku

O ile przy takim wykonaniu pkt 1 będzie ok. To pkt 2 będzie gorzej spełniony a pkt 3 wcale.

Takie wykonanie uziomu odpowiada bardziej uziomowi promieniowemu lub pionowemu który zresztą jest dopuszczalny

Według mnie z lektury normy można wnioskować iż dla uziomu otokowego odległość 3m można uznać za maksymalną sensowną. Niemniej jeśli to możliwe należy zachować 1m.

Zapisy norm wynikają z zasad elektrotechniki, dotychczasowych doświadczeń, możliwości techniczno-ekonomicznych. Grupa osób po wzięciu pod uwagę tych aspektów ustala treść norm. Stąd odległość 1m jest wynikiem takich uzgodnień i kompromisów a nie wynika wprost z jakiegoś wzoru.
elektro3
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 6
Rejestracja: pt lut 17, 2006 17:56
Lokalizacja: Wiązownica
Kontakt:

Uziom otokowy i odległość 1m od budynku

0
Post autor: elektro3 »

Witam
Czy sprawa nie jest prostsza, otóż wokół budynku jest opaska (odbojówka) betonowa lub z kostki, czy jakaś inna. Odsuwamy się poza ten obszar bo sucho. Czyli nie mniej niż 1m od budynku.
Awatar użytkownika
dawidgta
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 238
Rejestracja: wt sie 15, 2017 15:48

Uziom otokowy i odległość 1m od budynku

0
Post autor: dawidgta »

fliziarz pisze: śr sie 01, 2018 10:16 Według mnie z lektury normy można wnioskować iż dla uziomu otokowego odległość 3m można uznać za maksymalną sensowną. Niemniej jeśli to możliwe należy zachować 1m.
Wykonywałem uziom otokowy koło kościoła i jego odległość to 4m od fundamentów poniewaz wokoło jest kostaka i ogrodzenie i nie było sensu tego rozbierać jak mozna bylo wykonać za ogrodzeniem a norma tego nie zabrania. :D
ODPOWIEDZ