Zakładanie firmy - elektryka

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
Brencik
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 107
Rejestracja: śr lip 06, 2005 18:29
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce, powiat Łękołody
Kontakt:

Zakładanie firmy - elektryka

0
Post autor: Brencik »

Uprawnienia budowlane to zupełnie coś innego....

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
wisien-w1
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 24
Rejestracja: czw mar 14, 2013 21:22

Zakładanie firmy - elektryka

0
Post autor: wisien-w1 »

Świadectwa E czy D mają w założeniu potwierdzać twoją wiedzę na ten temat a nie, czy możesz prowadzić instalatorstwo. Do tego możesz mieć ludzi z odpowiednimi kwalifikacjami a na tobie spoczywa zapewnienie im roboty
slawekm7
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 25, 2009 18:39

Zakładanie firmy - elektryka

0
Post autor: slawekm7 »

Uprawnienia budowlane to zupełnie coś innego....
Czy możesz to wyjaśnić?
slawekm7
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 25, 2009 18:39

Zakładanie firmy - elektryka

0
Post autor: slawekm7 »

wisien-w1 pisze: pt sie 24, 2018 22:37 Świadectwa E czy D mają w założeniu potwierdzać twoją wiedzę na ten temat a nie, czy możesz prowadzić instalatorstwo. Do tego możesz mieć ludzi z odpowiednimi kwalifikacjami a na tobie spoczywa zapewnienie im roboty
Czyli jeśli kwalifikacje mają mieć pracownicy, to szef nie musi. Znam zresztą takiego.
Awatar użytkownika
Artur_Dor
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 53
Rejestracja: sob cze 22, 2013 6:43

Zakładanie firmy - elektryka

0
Post autor: Artur_Dor »

Z tego co mi wiadomo :
firma 1 lub 2 osoby - cały skład powinien mieć uprawnienia E (do 1kV wystarczy)
firma większa - wystarczy by szef miał kasę i układy by robotę załatwić - pracownicy z uprawnieniami ogarniają resztę zagadnień. Uprawnienia przy pracach elektrycznych 50% składu + 1 z uprawnieniami - reszta jako pomocnicy.
A jak to wygląda w praktyce to już całkiem inna bajka.
Chyba, że jestem w błędzie to proszę o sprostowanie.
GRANDOR
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 14
Rejestracja: wt lut 10, 2004 18:49
Lokalizacja: Gliwice

Zakładanie firmy - elektryka

0
Post autor: GRANDOR »

Miałem firmę od 1996 r i przez 10 lat nieźle szło. Jednak jak młodzi zaczęli robić fuchy to coraz mniej było zamówień. Ja przeważnie robiłem pomiary i drobne przeróbki instalacji, które podrzucali mi koledzy z branży budowlanej (murarze). Może dalej prowadziłbym działalność (jednoosobową) ale w 2003r miałem poważny wypadek i zlikwidowałem firmę w 2006r. Muszę jeszcze dodać, że oprócz własnej działalności pracowałem na etacie i może dlatego było mi łatwiej bo miałem dostęp do narzędzi, (wiertarki przyrządy pomiarowe a nieraz i materiały). ZUS był wtedy bardzo niski a i podatek płaciłem 5,5%
Brencik
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 107
Rejestracja: śr lip 06, 2005 18:29
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce, powiat Łękołody
Kontakt:

Zakładanie firmy - elektryka

0
Post autor: Brencik »

slawekm7 pisze: pt sie 24, 2018 22:41 Uprawnienia budowlane to zupełnie coś innego....
Czy możesz to wyjaśnić?
Co tu wyjaśniac? [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
To nie ma nic wspólnego z E i D.

Pracownicy nie musza mieć kwalifikacji. Do kucia bruzd i układania kabli nie trzeba. Ważne aby szef/kierownik miał.
Awatar użytkownika
Artur_Dor
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 53
Rejestracja: sob cze 22, 2013 6:43

Zakładanie firmy - elektryka

0
Post autor: Artur_Dor »

Pracownicy nie musza mieć kwalifikacji. Do kucia bruzd i układania kabli nie trzeba. Ważne aby szef/kierownik miał.
Takie brednie może pisać tylko ktoś kto robi drobnicę vel mieszkaniówkę w firmie kilku osobowej.
W każdej poważnej firmie to szef może być bez uprawnień a pracownicy obowiązkowo muszą takowe posiadać w ilości 50% +1 .
Jak wejść do trafo lub choćby zbliżyć się do rozdzielnicy bez uprawnień.
Zobacz SIWZ choćby z deweloperki (ale poważnej firmy) to się dowiesz ile osób ma mieć uprawnienia.
Tylko nie pisz, że szef to zrobi - On jest od "biegania" za zleceniami i odbiorami więc pewnikiem nie ma zbyt wiele czasu na siedzenie na budowie.
Michał Wasiak
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: wt maja 22, 2018 6:39

Zakładanie firmy - elektryka

0
Post autor: Michał Wasiak »

Do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych wymaga. Z tym że spółka czy jednoosobowa działalność gospodarcza nie wymaga od prezesa by posiadał uprawnienia budowlane. Zwyczajnie po skończonej instalacji taki prezes może uzyskać stosowne oświadczenie od osoby z takimi uprawnieniami. A jest wiele robót elektrycznych które nie spełniają kryteriów budowy, modernizacji, remontu itd.
muzygog
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 16
Rejestracja: pn gru 13, 2004 13:05
Lokalizacja: Płock

Zakładanie firmy - elektryka

0
Post autor: muzygog »

Od 2019 szykują się zmiany w podatkach:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

To też należy wziąć pod uwagę.
ODPOWIEDZ