Pomiary w maszynach.

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
marcelo81ster
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: pt paź 05, 2018 8:51

Pomiary w maszynach.

0
Post autor: marcelo81ster »

Witam mam pytanie do szanownych kolegów o zakres wykonywania pomiarów ochronnych odbiorczych w nowej maszynie dajmy na to stanowisko do montażu lamp samochodowych.
Całe sterowanie pracuje na 24VDC ale rozdzielnica zasilana jest 230VAC lub 400VAC posiada gniazdo serwisowe, oświetlenie stanowiska 230VAC oraz zasila zasilacz 24VDC czasami mały silnik 3fazowy oraz całość zasilana jest przewodem zakończonym wtyczką 16A 230V lub w innych typach stołów 16A 400V.
Wiadomo że na warsztacie przed oddaniem maszyny mierzymy rezystancje izolacji przewodów, skrzynki, ciągłość przewodów ochronnych, badanie wyłącznika różnicowo-prądowego, sprawdzenie zgodności z projektem, opisy, osłony itp
Pytanie co z pomiarami impedancji pętli zwarcia czy powinniśmy wykonać takie pomiary po zainstalowaniu u klienta i włączeniu w jego układ zasilania czy może to już pozostaje w kwestii klienta ?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiary w maszynach.

0
Post autor: elmontjs »

pętle zwarcia lub inny środek ochrony przeciwporażeniowej wykazujesz dla gniazda. Maszynę oczywiście też możesz zmierzyć i sprawdzić np warunki samoczynnego wyłączenia zasilania, ale możesz też potraktować maszynę jako urządzenie przenośne (bo jutro może stać gdzie indziej lub moze być zasilona z innego gniazda) więc standardowo : oględziny , Riso, rezystancja PE i prąd upływu.
Człowiek uczy się całe życie i ...
marcelo81ster
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: pt paź 05, 2018 8:51

Pomiary w maszynach.

0
Post autor: marcelo81ster »

Dziękuję za odpowiedź, czyli słuszna jest teoria że to urządzenie przenośne i powinniśmy wykonać pomiary standardowe plus badanie wyłącznika różnicowo-prądowego.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiary w maszynach.

0
Post autor: elmontjs »

marcelo81ster pisze: wt paź 09, 2018 13:03 czyli słuszna jest teoria że to urządzenie przenośne i powinniśmy wykonać pomiary standardowe plus badanie wyłącznika różnicowo-prądowego.
Jeżeli RCD jest elementem maszyny , to oczywiście mierzysz go, jeżeli RCD to element instalacji , to jego badania wykonujesz zgodnie z obowiązującymi, stworzonymi na podstawie przepisów dla danego budynku harmonogramami przeglądów elektrycznych. Nie myl prądu upływu z badaniem wyłącznika różnicowoprądowego. :)
Człowiek uczy się całe życie i ...
marcelo81ster
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: pt paź 05, 2018 8:51

Pomiary w maszynach.

0
Post autor: marcelo81ster »

Dokładnie, głównie RCD jest częścią maszyny.
Nawiązując do prądu upływu to szczerze nie braliśmy go pod uwagę przy pomiarach bazowaliśmy na rezystancji izolacji, badaniu RCD oraz ciągłości PE z tego co wiem to musimy się doposażyć w miernik prądu upływu najwygodniejszy to pewnie cęgowy.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiary w maszynach.

0
Post autor: elmontjs »

Najwygodniej coś z Pat:
http://sklep.ise.pl/34-testery-pat
zmierzą wszystko naraz :)
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Pomiary w maszynach.

0
Post autor: macbrz »

PN-EN 60204-1:2010, grupa norm "maszynowych".
Dla urządzeń nieprzenośnych. Bezpieczeństwo maszyn
MB
Awatar użytkownika
Koryntian
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 1
Rejestracja: śr paź 30, 2019 9:56

Pomiary w maszynach.

0
Post autor: Koryntian »

Witam

Jestem projektantem szaf sterowniczych i układów sterowania w firmie która buduje systemy transportowe. Dotychczas pomiary elektryczne maszyn i szaf sterowniczych zlecałem firmie zewnętrznej. Mam zamiar sam wykonywać pomiary po uzyskaniu odpowiednich uprawnień.

Prosiłbym o pomoc w tej materii.

1. Z jakich norm należy korzystać aby robić poprawnie pomiary elektryczne maszyn i szaf sterowniczych?
2. Czy norma 60364, która opisuje jak wykonywać pomiary elektryczne w obiektach budowlanych dotyczy również sposobów pomiarów dla maszyn w przemyśle?
3. Jakie urządzenia polecacie do robienia pomiarów szaf sterowniczych i maszyn

przykładowe wyposażenie to:
obwód zasilania, 230VAC lub 400VAC
do 20 silników asynchronicznych 3faz
do 20 przemienników częstotliwości
obwód sterowania 24VDC
do 10 czujników
sterownik PLC, safety, zasilacz

Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiary w maszynach.

0
Post autor: elmontjs »

Koryntian pisze: śr paź 30, 2019 14:00 1. Z jakich norm należy korzystać aby robić poprawnie pomiary elektryczne maszyn i szaf sterowniczych?
... jako Projektant, sam powinieneś wiedzieć wg jakich norm projetujesz i co powinieneś mierzyć w maszynach i szafach sterowniczych.
Koryntian pisze: śr paź 30, 2019 14:00 2. Czy norma 60364, która opisuje jak wykonywać pomiary elektryczne w obiektach budowlanych dotyczy również sposobów pomiarów dla maszyn w przemyśle?
.. oczywiście, dodam wielo-arkuszowa.
Koryntian pisze: śr paź 30, 2019 14:00 3. Jakie urządzenia polecacie do robienia pomiarów szaf sterowniczych i maszyn
.. to zależy jaki rodzaj pomiarów chcesz wykonywać (przeglądy odbiorcze i okresowe na podstawie Prawa Budowlanego, czy pomiary eksploatacyjne) . Pewnie dobry kombajn sprawę załatwi niemalże w całości (np.: https://ise.pl/s/wielofunkcyjne/1228-so ... cyjny.html ), a do kompletu wypadałoby mieć jakiś mostek do pomiaru rezystancji czynnej uzwojeń silników i pirometr lub kamera IR ... to chyba minimum do przeprowadzania pomiarów.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ