Ile przewodów max. pod jeden zacisk aparatów elektrycznych?

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
opornik
Ekspert
Ekspert
Posty: 3512
Rejestracja: śr lip 23, 2003 22:01
Lokalizacja: Tarnów

Ile przewodów max. pod jeden zacisk aparatów elektrycznych?

0
Post autor: opornik »

elektronb pisze: pt lis 12, 2021 21:24 Tyle w temacie. Pozdrawiam
Ostatnio aktywny: 18 wrz 2017 20:12
"Gdzie żeś ty bywał czarny baranie"?
ICE In Case of Emergency, w nagłym wypadku.
Karta Ratownicza

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elektronb
Ekspert
Ekspert
Posty: 678
Rejestracja: śr sie 31, 2011 18:39
Lokalizacja: Lubuskie

Ile przewodów max. pod jeden zacisk aparatów elektrycznych?

0
Post autor: elektronb »

Ojoj pytań zbyt wiele. "We młynie, we młynie, mościwy panie." Z;) Szczerze, pracuję cały czas w zawodzie... czasu brak. :) :)
Awatar użytkownika
paul0
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 455
Rejestracja: ndz kwie 15, 2007 0:02
Lokalizacja: TYCHY

Ile przewodów max. pod jeden zacisk aparatów elektrycznych?

0
Post autor: paul0 »

Na ogol przyłączalne są 2 przewody (drut) pod 1 zacisk, w większości przypadków powinny być tego samego przekroju i tego samego typu (zależy to od budowy zacisku). Są aparaty które mają zaciski które mają styk w postaci odcinka płaskownika i strzemiono ruchome - do takich zacisków mogą być przyłączalne 4 przewody (drut) w parach po 2 przewody: jedna para nad płaskownik, a druga pod płaskownik. W każdej z par przewody powinny być tego samego przekroju i tego samego typu. W dokumentacji aparatu jest podana ilość przewodów możliwa do podłączenia i ich przekrój w zależności od typu przewodu (linka, linka giętka, drut). Często ulotka jest na wewnętrznej stronie opakowania aparatu - trzeba rozerwać opakowanie i w środku jest opis i rysunki jakie przewody i w jakich konfiguracjach mogą być przyłączane do danego aparatu. Ten sposób umieszczania informacji najczęściej spotykałem przy małych stycznikach.
Nie przyłączać do tego samego zacisku przewodów różnego typu (linki i drutu). W tej sytuacji linka będzie zbyt słabo zaciśnięta i się upali.

Przewody typu linka da się więcej podłączyć pod jeden zacisk, tylko w tym przypadku zakańcza się je wspólną tulejką. Sumaryczny przekrój nie może być wiekszy niż maksymalny przekrój przewodu typu linka z końcówką przyłączalny do danego aparatu. W obwodach siłowych powinno się unikać przyłączania więcej niż dwóch przewodów pod jeden zacisk, częściej spotyka się takie podłączenie w obwodach sterowania gdzie przewody mają małe przekroje, nawet występuje to w maszynach wyprodukowanych w fabryce - z rozłacznika bezpiecznikowego z którygo są zasilane obwody sterowania wychodzi wiecej przewodów ale są one zakończone wspólną tulejką.
ODPOWIEDZ