Ochrona przeciwprzepięciowa w nowych budynkach wielolokalowych.

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Ochrona przeciwprzepięciowa w nowych budynkach wielolokalowych.

0
Post autor: marcin225 »

Oj ciężki temat. W rozporządzeniu jest napisane , że w instalacji elektrycznej należy stosować środki ochrony przeciwprzepięciowej ale sprecyzowania gdzie to już nie ma :) Teraz w Rozdzielnicy głównej budynku masz T1+ T2 (zazwyczaj tak jest). Jest to jakby nie patrzeć część instalacji elektrycznej całego budynku .
Nie spotkałem się prawdę mówiąc żeby dodatkowo w rozdzielnicach mieszkaniowych ktoś projektował T2. Znając za to skąpstwo deweloperów to nawet trudno mi sobie wyobrazić żeby ktoś wyraził zgodę na takie dodatkowe koszty.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
mariuszgim
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 143
Rejestracja: czw sty 24, 2008 20:01
Lokalizacja: Rynarzewo
Kontakt:

Ochrona przeciwprzepięciowa w nowych budynkach wielolokalowych.

0
Post autor: mariuszgim »

STANCA pisze: ndz gru 23, 2018 20:48
mariuszgim pisze: ndz gru 23, 2018 19:57 Ostatnio robiłem pomiary w mieszkaniach po wymianie instalacji elektrycznej.
Inspektorzy niby wiedzieli że ma być zabezpieczenie przepięciowe ale nie reagowali gdy na 1 fazowych zasilaniach był ochronnik tylko na razie - na N nie było.
Pytanie.
Co napisałeś w uwagach protokołu pomiarowego do tego tematu?

STANCA
Nic.
Wymusiłem na wykonawcach założenie także na "N"
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Ochrona przeciwprzepięciowa w nowych budynkach wielolokalowych.

0
Post autor: STANCA »

marcin225 pisze: wt gru 25, 2018 23:27 Oj ciężki temat. W rozporządzeniu jest napisane , że w instalacji elektrycznej należy stosować środki ochrony przeciwprzepięciowej ale sprecyzowania gdzie to już nie ma :)
Jak to nie ma, odwołują się do Polskich Norm!!!

Dz.U. 2015 poz. 1422
Instalacja elektryczna
a także wymagań Polskich Norm odnoszących się do tych instalacji i urządzeń, powinny zapewniać:

1) (...)
2) ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym, przepięciami łączeniowymi i atmosferycznymi, powstaniem pożaru, wybuchem i innymi szkodami;
3) (...)

Wiem, że to ciężki temat, w różnych częściach kraju różnie interpretują przepisy projektanci, dodatkowo analiza zagrożeń przeprowadzana jest w dowolny sposób.
Tam gdzie deweloperka przepisy są jedne oszczędzaj kasę.

Polecam:
Ochrona przed przepięciami
Data publikacji 1 sierpnia 2018
Autor Zdzisław Jankiewicz

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

oraz:

NORMY I PRZEPISY PRAWNE
Ochrona przeciwprzepięciowa
Opracował: Andrzej Nowak

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]


STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Ochrona przeciwprzepięciowa w nowych budynkach wielolokalowych.

0
Post autor: marcin225 »

Nie spotkałem się żeby w budynku wielorodzinnym ktoś projektował w każdej rozdzielnicy mieszkaniowej ochronnik jeżeli w RG jest T1 + T2. Mało tego to bywałem w wielu hotelach i nie kojarzę żeby w rozdzielnicach pokojowych ochronniki były ( a zaglądam :D ).
W ogóle nie ma o czym gadać ktoś kto projektuje to wie jak to wygląda. Deweloper potrafi zmienić sobie założenia projektowe byle mu inspektor (też często z uprawnieniami projektowymi) zatwierdził zmianę. Nawet projektanta nie pytają o zdanie. Zaprojektujesz rozdzielnicę mieszkaniową z kilkoma RCD na solidnych aparatach a nagle się okazuje że wykonują z 1 RCD 3-faz na całość a aparatura w porywach ETI :D
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Ochrona przeciwprzepięciowa w nowych budynkach wielolokalowych.

0
Post autor: domsat »

Kolejny temat o ochronie przeciwprzepięciowej – oczywiście jaka ona jest nieprawidłowa = niezgodna z przepisami itp. Instalacje w bud. wielorodzinnym są wykonywane wg projektów i zarówno projektanci i wykonawcy i inspektorzy nadzoru mają uprawnienia budowlane i taaakie duuuże stemple. Wszyscy są uczestnikami procesu budowlanego i oczywiście należą do OIIB. Więc tam koledzy skierujcie swoje uwagi o nierzetelnych instalacjach. W izbach są komisje ds. etyki zawodowej więc to one powinny zareagować. Zrozumcie – użalając się na forum nic nie zdziałacie. W/w elektrycy tj projektanci, wykonawcy i inspektorzy tu nie zaglądają.
Na marginesie: kol. Paniki pisze o ogranicznikach „coś w stylu ETI/Eaton…”, więc informuję, że te aparaty są typu 1-2-3 a nie w stylu. Klasa C to też historia. A kol. Stanca nie musi pisać tak dużymi literami, normalny druk wszyscy widzą. Zaś do kol. marcin225 – określenie „ w porywach ETI” jest pejoratywną oceną tego producenta, więc zapytam skąd takie mniemanie. Dla mnie ETI jest OK.
I jeszcze jedno – wszystkie moje instalacje mają właściwe ograniczniki. Żadne tam pomarańczowe B+C. A co montują lub nie montują inni to mnie tak naprawdę nie interesuje.
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Ochrona przeciwprzepięciowa w nowych budynkach wielolokalowych.

0
Post autor: marcin225 »

domsat pisze: sob gru 29, 2018 19:56 . Zaś do kol. marcin225 – określenie „ w porywach ETI” jest pejoratywną oceną tego producenta, więc zapytam skąd takie mniemanie. Dla mnie ETI jest OK.
Z doświadczenia Kolego :) ETI zaprzestaliśmy już dawno używać bo nie lubię wracać co chwila na budynki z powodu wadliwego osprzętu. Raz miałem sytuację , że na kilkanaście RCD 3 sztuki były wadliwe. Nie wiem jak jest obecnie bo nie używamy ETI od kilku lat ale raz się zraziłem ii wystarczy. Już bym chyba wolał Hagera montować niż ETI.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Ochrona przeciwprzepięciowa w nowych budynkach wielolokalowych.

0
Post autor: STANCA »

Rozdzielnica w mieszkaniu budynku wielolokalowego. ochronnika nie widzę, rozłącznika nie widzę, RCD jeden 3 faz.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
CYRUS
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 1138
Rejestracja: pt maja 14, 2004 0:57
Lokalizacja: Warszawa

Ochrona przeciwprzepięciowa w nowych budynkach wielolokalowych.

0
Post autor: CYRUS »

STANCA pisze: ndz gru 23, 2018 17:03 Kto i na jakiej podstawie zwalnia projektanta z przepisu zawartego w PRAWIE BUDOWLANYM?
W rozdzielnicy głównej bloku ochronniki są instalowane, co zaspokaja wymagania Rozporządzenia.

Najpierw pytanie - co to jest przepięcie ?
Przepięcia to impulsy o wartości szczytowej większej niż 1,5kV.
Na impulsy o mniejszej wartości szczytowej ochronnik nie reaguje.

Czy takie impulsy pojawią się w sieci elektrycznej bloku mieszkalnego ?
Bloku mieszkalnego w którym w rozdzielnicy głównej są zainstalowane ochronniki.
Nie pojawią się, bo nie ma źródła takich przepięć.
W instalacji bloku nie przewiduje się takich przepięć.

Przewidywane przepięcia z sieci energetycznej i instalacji odgromowej likwidują ochronniki w rozdzielnicy głównej bloku.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Ochrona przeciwprzepięciowa w nowych budynkach wielolokalowych.

0
Post autor: STANCA »

CYRUS pisze: śr sty 30, 2019 22:33 [(...)

Przewidywane przepięcia z sieci energetycznej i instalacji odgromowej likwidują ochronniki w rozdzielnicy głównej bloku.
Dyskuja trwa, dzięki.

Proszę o przykłady, może być kawałek projektu. Tam gdzie ja byłem ogarnęła mnie ślepota i nic nie widziałem.

Złóżmy dali co trzeba na dole, a czy na 11 piętrze to dalej ochroni od przepięć łączeniowych i gromu z jasnego nieba w dach i przeskokach do instalacji wewnętrznych?

To właśnie jest temat do pokazywania przykładów jak to w kraju wygląda.

Zapraszam do dyskusji.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Ochrona przeciwprzepięciowa w nowych budynkach wielolokalowych.

0
Post autor: elmontjs »

CYRUS pisze: śr sty 30, 2019 22:33 Nie pojawią się, bo nie ma źródła takich przepięć.
W instalacji bloku nie przewiduje się takich przepięć.
Poprzesz Kolego czymś tą teorię ? ...mam troche inne zdanie poparte przykładami z życia, ale może się mylę.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ