Falownik on grid i off grid w jednym urzadzeniu z wbudowanym ukladem SZR

Dyskusje o źródłach wytwarzających energię elektryczną poprzez przetwarzanie energii wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalnej, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu itp.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
paul0
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 454
Rejestracja: ndz kwie 15, 2007 0:02
Lokalizacja: TYCHY

Falownik on grid i off grid w jednym urzadzeniu z wbudowanym ukladem SZR

0
Post autor: paul0 »

Czy jest dostepny falownik, ktory w razie zaniku napiecia bedzie pracowal jako wyspa offgrid z zachowaniem warukow bezpieczenstwa np majacy wbudowany uklad SZR ktory po zanilu napiecia wylacza falownik, po czym np. za pomoca napedu silnikowego otwiera rozlacznik izolacyjny na zasilaniu instalacji z energetyki po czym uruchamia sie do pracy jako wyspa, a po powrocie napiecia powraca do wspolpracy z siecia energetyki. Sam uklad przelaczajacy moze byc wbudowany w falownik lub moze byc osobnym urzadzeniem. Jesli oprocz instalacji PV jest agregat to czy falownik ongrid jest w stanie wspolpracowac z agregatem pracujacym jalo wyspa (instalacja przelaczona na agregat przelacznikiem siec zero agregat a falownik ongrid wpiety po stronie instalacji)?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
a-w
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 141
Rejestracja: wt cze 29, 2010 22:23

Falownik on grid i off grid w jednym urzadzeniu z wbudowanym ukladem SZR

0
Post autor: a-w »

Na pierwszy rzut oka widzę poważny problem w momencie powrotu napięcia sieciowego - zresztą ten sam problem dotyczy inwertera PV, jak i klasycznego agregatu. Jeśli napięcie na wyspie byłoby w przeciwfazie do napięcia sieci, to mamy zwarcie trójfazowe przy dwukrotnie większym od znamionowego napięciu.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Falownik on grid i off grid w jednym urzadzeniu z wbudowanym ukladem SZR

0
Post autor: luka2nd »

Fronius ma taki falownik, jest to model Symo Hybrid. Sprzedają do tego baterię, niestety musi być oryginalna - nie znam ceny, ale sam przedstawiciel z Gliwic mówił, że jest ona kosmiczna. Głównie jest on przeznaczony do zwiększenia stopnia zużycia własnego, ale można go rozbudować o układ SZR. Po zaniku napięcia z sieci falownik wyłącza się na dwie minuty, po czym SZR odłącza sieć zewnętrzną i instalacja przechodzi na pracę wyspową.

Natomiast rozwiązanie z agregatem nie przejdzie, zadziałają zabezpieczenia przeciwwyspowe i falownik nie wstanie. Znając tajny kod producenta możnaby oszukać inwerter i zmusić go do pracy, ale jest to bardzo niebezpieczne.
Awatar użytkownika
ocelotl
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 7
Rejestracja: śr wrz 17, 2014 17:55

Falownik on grid i off grid w jednym urzadzeniu z wbudowanym ukladem SZR

0
Post autor: ocelotl »

Zarówno agregat jak i zwykłe akumulatory kwasowe obsłuży inwerter SMA Sunny Island... duża możliwość konfiguracji (uruchomienie i zatrzymanie agregatu m.in.). Niestety wymaga też sporo wiedzy przy konfiguracji i nie jest tani... Nie jest to też inwerter stricte fotowoltaiczny... aby rozbudować go o fotowoltaikę potrzebny jest jeszcze np. SMA Sunny Boy. Wszystko odpowiednio połączone.

Zdaje się, że Victron Energy też produkuje coś do współpracy z agregatem i akumulatorami...

Pozdrawiam
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Falownik on grid i off grid w jednym urzadzeniu z wbudowanym ukladem SZR

0
Post autor: luka2nd »

ocelotl pisze: pt sty 11, 2019 18:23Zdaje się, że Victron Energy też produkuje coś do współpracy z agregatem i akumulatorami...
Victron na pewno, zważywszy na fakt, że większość ich sprzętu służy do zastosowań wyspowych albo ładowania akumulatorów :)
bogumilc@osw.pl
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: czw sty 09, 2020 17:45

Falownik on grid i off grid w jednym urzadzeniu z wbudowanym ukladem SZR

0
Post autor: bogumilc@osw.pl »

Posiadam instalację fotowoltaiczną z paneli Risen RSM120-6-330M wyposażonych w optymalizatory mocy SolarEdge P370I. Całość podpięta jest jednym stringiem do falownika SolarEdge SE8K i dalej do normalnej instalacji elektrycznej.
W przypadku braku zasilania sieciowego chciałbym móc korzystać z mojej instalacji PV w sposób wyspowy, tzn. jako systemu odłączonego od normalnej instalacji elektrycznej i zasilającego tylko wydzielone odbiorniki.
Rozumiem, że w takim przypadku musiałbym odłączyć falownik od normalnej instalacji i zasilić go z jakiegoś trójfazowego źródła 3x400V i dopiero po pełnym zazbrojeniu (rozpoczęciu produkcji) falownika mógłbym do takiej „wyspy” podłączyć kilka wydzielonych odbiorników, których moc oczywiście nie może przekroczyć aktualnej produkcji z falownika.
Proszę o potwierdzenie, że moje rozumowanie jest poprawne i jeśli tak, to czy istnieje taka przetwornica, która z akumulatora 12 V DC może wygenerować trzy fazy 230 V AC (o napięciu międzyfazowym 400 V AC), które jest niezbędne do uruchomienia i podtrzymania pracy mojego falownika.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Falownik on grid i off grid w jednym urzadzeniu z wbudowanym ukladem SZR

0
Post autor: luka2nd »

Niestety nie jest to możliwe. Falownik fotowoltaiczny on-grid nie jest źródłem napięcia, tylko źródłem prądu, co oznacza że nie może on pracować bez obciążenia. Cała energie generowana w falowniku musi być albo zużyta na bieżąco, albo wypchnięta w sieć. Jeżeli sieć nie daje rady odebrać bieżącej produkcji, falownik podnosi na zaciskach napięcie, żeby wymusić przepływ prądu. Jeżeli podniesie je powyżej 253V, czyli ponad normę, zadziałają jego wewnętrzne zabezpieczenia i urządzenie się wyłączy, wyświetlając błąd. Są na rynku falowniki hybrydowe, które po zainstalowaniu dodatkowej baterii litowo-jonowej mają możliwość zasilania wydzielonych obwodów, ale SE8k do takich nie należy. Z tego co się orientuję, solar edge oferuje taką opcję jedynie w kilku modelach falowników jednofazowych. Poza tym, w 99% przypadków inwerter nie uruchomi się na zasilaniu z przetwornicy - a jak się uruchomi to po chwili wywali błąd.
bogumilc@osw.pl
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: czw sty 09, 2020 17:45

Falownik on grid i off grid w jednym urzadzeniu z wbudowanym ukladem SZR

0
Post autor: bogumilc@osw.pl »

Dziękuję za rzeczowe wyjaśnienie.
Mam jeszcze jeden pomysł.
Otóż, podczas braku zasilania falownika od strony sieci i, co za tym idzie jego wyłączeniu, optymalizatory mocy podłączone do paneli PV tracąc z nim komunikację (prawdopodobnie komunikuje się on z nimi cyfrowo po kablu DC), obniżają napięcie na swoich zaciskach do 1 V na każdym optymalizatorze.
Mam 22 panele PV, zatem w takim przypadku do dyspozycji jest 22V DC przed falownikiem (nie wiem jaka jest wtedy wydajność prądowa optymalizatorów) - czy mogłabym wykorzystać je do zasilenia np. przetwornicy jednofazowej? Oczywiście konieczne byłoby wtedy odłączenie linii DC od falownika i podłączenie jej do przetwornicy, tak żeby, w przypadku powrotu napięcia sieciowego nie podać 750 V DC na tę dodatkową przetwornicę.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Falownik on grid i off grid w jednym urzadzeniu z wbudowanym ukladem SZR

0
Post autor: luka2nd »

Nie sądzę. Ta funkcja służy ochronie przed porażeniem, a nie zasilaniu urządzeń. W najlepszym wypadku nie zadziała, w najgorszym popsuje Pan optymalizatory. Jakie urządzenia chce Pan zasilać?
bogumilc@osw.pl
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: czw sty 09, 2020 17:45

Falownik on grid i off grid w jednym urzadzeniu z wbudowanym ukladem SZR

0
Post autor: bogumilc@osw.pl »

Chcę zasilić 2 pompki CO (po ok 60W) i lodówkę.
ODPOWIEDZ