Moc zainstalowana elektryczna - interpretacja

Dyskusje o źródłach wytwarzających energię elektryczną poprzez przetwarzanie energii wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalnej, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu itp.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
LordFalcon
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 9
Rejestracja: ndz lis 03, 2013 16:12
Lokalizacja: KCH

Moc zainstalowana elektryczna - interpretacja

0
Post autor: LordFalcon »

Witam szanowne grono forumowe.

Naszła mnie ostatnio chwila zadumy nad pojęciem macy zainstalowanej elektrycznej w instalacjach fotowoltaicznych.
Zgodnie z wszelkimi przekazami podczas zgłaszania mikroinstalacji do OSD podaje się moc paneli PV w STC, jednakże czytając dokument
Informacja
Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr 44/2016
w sprawie stosowania pojęcia „mocy zainstalowanej elektrycznej”
mam dziwne wrażenie że nie jest to do końca poprawne.

Wczytując się w powyższy dokument można się dowiedzieć definicję w/w
Pod pojęciem mocy zainstalowanej elektrycznej instalacji odnawialnego źródła energii należy rozumieć określoną przez producenta moc znamionową (rated power, nominal power)
co w sposób jasny informuje, że interesuje nas moc znamionowa...

dalej czytając dochodzimy do informacji, że:
W konsekwencji należy podkreślić, że mocą zainstalowaną elektryczną instalacji odnawialnego źródła energii nie jest w szczególności:
 moc inwerterów (falowników) – w przypadku instalacji wykorzystujących energię promieniowania słonecznego,
 moc osiągalna, maksymalna moc osiągalna, moc netto, moc osiągalna netto, moc użyteczna, moc potencjalna, moc surowa oraz moc efektywna jednostki (np. turbiny wiatrowej czy hydrozespołu) lub generatora.
tutaj sprawa się komplikuje ponieważ mocą elektryczną zainstalowaną NIE JEST moc maksymalna, maksymalna moc osiągalna itd.

Czy w związku z powyższym w przypadku instalacji PV nie powinno się brać pod uwagę mocy w NOCT?
Dlaczego o to pytam: Ponieważ obserwując grupy dotyczące PV m.in. na FB widzę, że zgłasza się moc paneli w STC, gdyby brana była moc w NOCT w wielu przypadkach zmieniło by to na korzyść prosumentów rozliczanie przy instalacjach niewiele przekraczających moc 10kWp (stosunek mocy oddanej do pobranej zmienił by się z 0,7 na 0,8), zwłaszcza że stronę DC zazwyczaj przewymiarowuje się o około 20% w stosunku do mocy falownika oraz kwestię zgłaszania instalacji 1-fazowych gdzie maksymalna zainstalowana moc nie może być większa niż 4,6kW.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
ODPOWIEDZ