Czy zgłosić do prokuratury źle wykonaną instalację?

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
bresland
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 65
Rejestracja: ndz lut 27, 2005 22:26
Lokalizacja: Wrocław

Czy zgłosić do prokuratury źle wykonaną instalację?

0
Post autor: bresland »

Sylwester pisze: sob lut 16, 2019 21:43 Zastanawia mnie jak doszło do tego , że murarz wykonuje instalacje elektryczne !!!!
Jeżeli inwestor ma w umowie (nota bene przygotowanej przez wykonawcę) zapis: "Nad wszelkimi pracami piecze sprawuje kierownik budowy z wszelkimi wymaganymi uprawnieniami"
to dla mnie postępowanie wykonawcy ma znamiona oszustwa, bo kierownik z wszelkimi uprawnieniami nie dopuścił by do takiej sytuacji.
luka2nd pisze: pt lut 15, 2019 15:00 Koniec sprawy wanny Wassermana
Sprawa widzę bardzo podobna (brak PE), jest tu pewna niekonsekwencja prokuratury - w sieci jest wiele przykładów, że błędne wykonanie instalacji w przypadku tragedii kończyło się oskarżeniem wykonawcy, to po co czekać na nieszczęście, jak można by było jej przeciwdziałać?
luka2nd" [i pisze:Wtedy można gdybać na temat art. 160 par. 3 (nie 1)[/i]"
Moim zdaniem zarówno par. 1 jak i par. 3

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Czy zgłosić do prokuratury źle wykonaną instalację?

0
Post autor: luka2nd »

bresland pisze: ndz lut 17, 2019 11:43Sprawa widzę bardzo podobna (brak PE), jest tu pewna niekonsekwencja prokuratury - w sieci jest wiele przykładów, że błędne wykonanie instalacji w przypadku tragedii kończyło się oskarżeniem wykonawcy, to po co czekać na nieszczęście, jak można by było jej przeciwdziałać?
Bo nikomu nic się nie stało. Gdyby ktoś został porażony, byłaby podstawa do złożenia zawiadomienia. Na razie wystarczy droga cywilna - wykonawca nie dotrzymał warunków umowy i powinien ponieść tego konsekwencje.
Jeżeli inwestor ma w umowie (nota bene przygotowanej przez wykonawcę) zapis: "Nad wszelkimi pracami piecze sprawuje kierownik budowy z wszelkimi wymaganymi uprawnieniami"
to dla mnie postępowanie wykonawcy ma znamiona oszustwa, bo kierownik z wszelkimi uprawnieniami nie dopuścił by do takiej sytuacji.
Taki zapis w umowie sugeruje, że wykonawca jest jednocześnie kierownikiem budowy. Czy tak rzeczywiście było? Poza tym, kierownik to budowlaniec - prawdopodobieństwo, że posiada uprawnienia także w zakresie instalacji elektrycznych jest znikome.

Powtarzam, to jest sprawa dla sądu cywilnego, a nie prokuratury.
Sylwester pisze:Twoja opinia nie ma większego znaczenia. Za samo użycie słowa leczę przez człowieka nie mającego do tego uprawnień idzie się do więzienia mimo , że faktycznie wyleczył . Takie jest teraz prawo. Może szkoda , ze na razie nie czepiają się pseudoelektryków.
Proszę powiedzieć to niejakiemu Jerzemu Ziębie i jego antyszczepionkowym wyznawcom. Facet "leczy" ludzi cudownymi wyciągami z buraka i zastrzykami z witaminy C, a mimo tego nie słyszałem o prokuratorskim postępowaniu w tej sprawie.
Sylwester
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 926
Rejestracja: czw lip 24, 2003 22:18
Lokalizacja: Milanówek

Czy zgłosić do prokuratury źle wykonaną instalację?

0
Post autor: Sylwester »

Jerzy Zięba nie leczy (nie używa nawet tego słowa). Jest tylko listonoszem ( szperaczem internetowym) który przekazuje najnowszą wiedzę od naukowców wielokrotnie nie znaną niestety naszym lekarzom. Może to robić każdy z nas. Firma której prawdopodobnie jest jednym z właścicieli faktycznie produkuje wysokiej jakości suplementy a to każdemu wolno.
Awatar użytkownika
mania
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 338
Rejestracja: ndz wrz 26, 2004 11:21
Lokalizacja: ,,Pomorze środkowe,,

Czy zgłosić do prokuratury źle wykonaną instalację?

0
Post autor: mania »

Witam.

Kolega zadał pytanie ,,czy byś sygnalistą czy nie być.. ?? ,, Gdyby za prace przy instalacjach osób nie mających kwalifikacji do tego odpowiednich ganiał prokurator, to więzienie byłyby zapełnione szwagrami kuzynami i pociotkami z obojga stron. Kolega zrobił pomiary napisał że jest do d.. uswiadomił inwestora i na tym powinna kończyć sie rola. Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.
Pozdrawiam Marek
Sylwester
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 926
Rejestracja: czw lip 24, 2003 22:18
Lokalizacja: Milanówek

Czy zgłosić do prokuratury źle wykonaną instalację?

0
Post autor: Sylwester »

Przypomniała mi się przygoda mojego sąsiada z budowlańcem , który wymienił okna. Wymienił je nie montując kotew. Sąsiad zorientował się dopiero na sam koniec montażu. Nie mógł zmusić wykonawcy do poprawy. Oddał sprawę do sądu. Biegły sądowy stwierdził wykonanie niezgodne ze sztuką. Sąd nakazał poprawienie roboty plus zasądzenie odpowiedniej kwoty pieniędzy.
Sylwester
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 926
Rejestracja: czw lip 24, 2003 22:18
Lokalizacja: Milanówek

Czy zgłosić do prokuratury źle wykonaną instalację?

0
Post autor: Sylwester »

Niestety instalację wykonał Pan nikt , nie było pisemnej umowy( jak była to do sądu) . Nie było umowy ( nie było mnie na tej budowie)
Może instalację wykonał sam pan inwestor? Musi przyjść prawdziwy elektryk i wykonać instalację poprawnie. Wtedy można wykonać pomiary. A kto odebrał instalację ( kto jest kierownikiem budowy od strony elektrycznej ? Kierownik budowy odpowiada.
bresland
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 65
Rejestracja: ndz lut 27, 2005 22:26
Lokalizacja: Wrocław

Czy zgłosić do prokuratury źle wykonaną instalację?

0
Post autor: bresland »

mania pisze: czw lut 21, 2019 20:51 Kolega zrobił pomiary napisał że jest do d.. uswiadomił inwestora i na tym powinna kończyć sie rola. Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.
Tutaj dopiero zaczynają się schody, gdyż wykonawca zasłonił sporą część puszek rozgałęźnych płytami GK, część (przesunięte gniazdka) połączeń zrobił na kostki i zatynkował, co z tego, że teraz pomiary wyjdą pozytywnie (po poprawieniu tego co napisałem w protokole), jak za kilka lat trzeba będzie dokręcić przewody w kostkach, a dostępu do nich nie ma.

Ale to jest oddzielna kwestia. Pamiętam ze szkolenia, że nasze statystyki śmiertelnych wypadków od porażenia prądem są zdecydowanie gorsze niż w większości krajów zachodniej Europy, dlaczego by temu nie przeciwdziałać.

Po przeanalizowaniu odpowiedzi kolegów, chyba sobie odpuszczę.
bresland
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 65
Rejestracja: ndz lut 27, 2005 22:26
Lokalizacja: Wrocław

Czy zgłosić do prokuratury źle wykonaną instalację?

0
Post autor: bresland »

Sylwester pisze: pn lut 25, 2019 20:22 Niestety instalację wykonał Pan nikt , nie było pisemnej umowy( jak była to do sądu) . Nie było umowy ( nie było mnie na tej budowie)
Może instalację wykonał sam pan inwestor? Musi przyjść prawdziwy elektryk i wykonać instalację poprawnie. Wtedy można wykonać pomiary. A kto odebrał instalację ( kto jest kierownikiem budowy od strony elektrycznej ? Kierownik budowy odpowiada.
Podanie do sądu wykonawcy, aby wyegzekwować poprawki, bądź zwrot kosztów poprawek, nie jest prosta sprawą dla inwestora będącego osobą prywatną. Dodatkowo jest to obarczone dużym stresem i nerwami. Nawet jak inwestor wygra, to jest do tyłu, ze względu na stracony czas, w którym nie mógł użytkować mieszkania. A umowa była (już o tym pisałem), informacje o kierowniku też zawarłem - może kolega dokładniej przejrzy wcześniejsze posty.

Na chwilę obecną inwestor zażądał świadectwa kwalifikacji od wykonawcy i wszystko na to wskazuje, że takowego nie było (a zgodnie z umową i przepisami prace elektryczne wykonywać mógł jedynie ktoś z "papierami").
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Czy zgłosić do prokuratury źle wykonaną instalację?

0
Post autor: luka2nd »

bresland pisze: wt lut 26, 2019 22:45Po przeanalizowaniu odpowiedzi kolegów, chyba sobie odpuszczę.
I słusznie, bo przede wszystkim nie jest Kolega stroną w sprawie - nie rozumiem więc po co wsadzać kij w mrowisko. Poza tym, według mojej wiedzy, elektryk nie jest osobą kompetentną do reprezentowania ludzi przed wymiarem sprawiedliwości. Chyba, że coś się ostatnio pozmieniało.

Wyobraźcie sobie, Panowie, analogiczny temat na forum prawników: "Jak wykonać instalację elektryczną w jednorodzinnym budynku mieszkalnym?" ;-)

Moja rada jest taka: Kolega wykonał swoją pracę, wypisał inwestorowi całą listę usterek instalacji. Teraz piłeczka jest po stronie inwestora - jeżeli chce egzekwować temat od strony prawnej, niech pójdzie z tym do prawnika. Tak będzie lepiej, proszę mi wierzyć.
bresland
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 65
Rejestracja: ndz lut 27, 2005 22:26
Lokalizacja: Wrocław

Czy zgłosić do prokuratury źle wykonaną instalację?

0
Post autor: bresland »

" niech pójdzie z tym do prawnika. Tak będzie lepiej, proszę mi wierzyć."

Tak też poradziłem. A dodatkowo poprosiłem, aby zanim wpuści wykonawcę na poprawki, zażądał świadectwa kwalifikacji.
ODPOWIEDZ