Przewody odprowadzające w instalacjach odgromowych

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Przewody odprowadzające w instalacjach odgromowych

0
Post autor: luka2nd »

STANCA pisze: pn kwie 15, 2019 14:13 A rurka, właśnie kto i gdzie widział połączenia, łuki tych rurek jak się zachowują pod wys. napięciem, jakieś badania, wyniki?
Jak byłem na szkoleniu w pewnej znanej polskiej firmie, to chwalili się tymi rurkami. Mają nawet do tego kształtki, ale sami przyznają że nie da się ich stosować, bo nie sposób przełożyć drutu przez kolanko fi 20 :D

Ja swoim klientom zawsze proponuję przewody odprowadzające wykonane na uchwytach do rur spustowych, niczego nie chowam pod elewację. Jeśli się starannie wyprostuje drut, to taka instalacja wygląda całkiem przyzwoicie.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Ochrona przeciwprzepięciowa w nowych budynkach wielolokalowych.

0
Post autor: marcin225 »

luka2nd pisze: pn kwie 15, 2019 19:21
Ja swoim klientom zawsze proponuję przewody odprowadzające wykonane na uchwytach do rur spustowych, niczego nie chowam pod elewację. Jeśli się starannie wyprostuje drut, to taka instalacja wygląda całkiem przyzwoicie.
Yhym drut po elewacji nowego domu wygląda przyzwoicie ... :D Pomijam , że choćbyś go nie wiem jak wyprostował to za 2-3 lata już prosty nie będzie. Nie wiem jaki inwestor się zgadza na przewód odprowadzający po elewacji.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Ochrona przeciwprzepięciowa w nowych budynkach wielolokalowych.

0
Post autor: luka2nd »

marcin225 pisze: czw kwie 25, 2019 22:34Yhym drut po elewacji nowego domu wygląda przyzwoicie ... :D Pomijam , że choćbyś go nie wiem jak wyprostował to za 2-3 lata już prosty nie będzie. Nie wiem jaki inwestor się zgadza na przewód odprowadzający po elewacji.
Za to plastikowe puszki w elewacji wyglądają znakomicie. Aluminiowy drut można wyprostować tak, że będzie niczym struna, a jeśli poprowadzić go wzdłuż rur spustowych, nie będzie rzucał się za bardzo w oczy.

Odgromówka to nie płot ani wzór tapety, żeby można sobie było dowolnie wybierać co się komu podoba. Obowiązują tu pewne zasady, co do których inwestor nie ma nic do gadania. Jeżeli nie odpowiada mu moja oferta, to nie zmuszam do korzystania z niej :)

Swoją drogą, czekam aż kreatywni instalatorzy wymyślą zwody ukryte pod dachówką - bardziej estetycznie się już nie da :D
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Ochrona przeciwprzepięciowa w nowych budynkach wielolokalowych.

0
Post autor: marcin225 »

luka2nd pisze: pt kwie 26, 2019 21:27
Za to plastikowe puszki w elewacji wyglądają znakomicie. Aluminiowy drut można wyprostować tak, że będzie niczym struna, a jeśli poprowadzić go wzdłuż rur spustowych, nie będzie rzucał się za bardzo w oczy.
No wyprostujesz go jednak za 2-3 lata już prosty nie będzie. Dla mnie prowadzenie przewodów odprowadzających po elewacji nowej jest nieakceptowalne. Zresztą nie znam inwestora który by się na to zgodził. Złącze kontrolne nie trzeba robić w elewacji, można w gruncie, estetyczniej i bardziej funkcjonalnie.
Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 642
Rejestracja: wt mar 04, 2014 7:29

Ochrona przeciwprzepięciowa w nowych budynkach wielolokalowych.

0
Post autor: bezpiecznik123 »

marcin225 pisze: pn maja 06, 2019 8:42 Złącze kontrolne nie trzeba robić w elewacji, można w gruncie, estetyczniej i bardziej funkcjonalnie.
A przewodem odprowadzającym (drutem fi 8 ) ze ściany wchodzisz w grunt, czy jak to wykonujesz ?
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Przewody odprowadzające w instalacjach odgromowych

0
Post autor: marcin225 »

bezpiecznik123 pisze: pn maja 06, 2019 10:32
A przewodem odprowadzającym (drutem fi 8 ) ze ściany wchodzisz w grunt, czy jak to wykonujesz ?
Ostatnio prowadziłem bednarke 30x4 jako przewód odprowadzający i tak zszedlem ze ściany w grunt.
Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 642
Rejestracja: wt mar 04, 2014 7:29

Przewody odprowadzające w instalacjach odgromowych

0
Post autor: bezpiecznik123 »

marcin225 pisze: pn maja 06, 2019 23:08 Ostatnio prowadziłem bednarke 30x4 jako przewód odprowadzający i tak zszedlem ze ściany w grunt.
No właśnie, a jak mamy drut ?
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Przewody odprowadzające w instalacjach odgromowych

0
Post autor: marcin225 »

bezpiecznik123 pisze: wt maja 07, 2019 7:08
marcin225 pisze: pn maja 06, 2019 23:08 Ostatnio prowadziłem bednarke 30x4 jako przewód odprowadzający i tak zszedlem ze ściany w grunt.
No właśnie, a jak mamy drut ?
Nie jestem zwolennikiem prowadzenia drutu jako przewodu odprowadzającego i od kilku lat to głoszę :)
ODPOWIEDZ