Połączenia wyrównawcze na dachu

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
jozio05
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: sob maja 19, 2018 21:02

Połączenia wyrównawcze na dachu

0
Post autor: jozio05 »

Witam,
Mam pytanie odnośnie połączeń wyrównawczych dla elementów metalowych na dachach budynków tj. obudowy metalowe urządzeń np. wentylatorów dachowych, chillery, koryta kablowe, anteny itd. Czy takie połączenia można wykonywać przyłączając je do instalacji odgromowej, a konkretnie do zwodów poziomych lub pionowych na dachu? Na budowach spotykam się z różnymi stanowiskami w tej kwestii, jedni twierdzą, iż jest to dozwolone inni zaś nie. W przypadku tego drugiego stanowiska z reguły wygląda to tak, że układa się bednarkę na dach wyprowadzoną bezpośrednio z płyty fundamentowej i do tej bednarki sprowadza się wszelkie połączenia wyrównawcze elementów metalowych na dachu. Jak z Państwa doświadczenia wygląda ta kwestia ? Czy jest jakiś konkretny zapis w normach, który jednoznacznie reguluje tą kwestię?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
opornik
Ekspert
Ekspert
Posty: 3513
Rejestracja: śr lip 23, 2003 22:01
Lokalizacja: Tarnów

Połączenia wyrównawcze na dachu

0
Post autor: opornik »

jozio05 pisze: śr lip 03, 2019 16:20 Czy takie połączenia można wykonywać przyłączając je do instalacji odgromowej, a konkretnie do zwodów poziomych lub pionowych na dachu?
Chcesz przywitać pierona z jego parametrami w rozdzielnicy i instalacji? To połącz. Przy tradycyjnej instalacji wykonanej drutem FeZn φ 8 należy zachować odstępy separacyjne. W powietrzu jest to około 70-80cm.
O połączeniach wyrównawczych możemy rozmawiać w przypadku zastosowania kabli HVI. Temat jest bardziej skomplikowany niż węzeł gordyjski.
ICE In Case of Emergency, w nagłym wypadku.
Karta Ratownicza
jozio05
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: sob maja 19, 2018 21:02

Połączenia wyrównawcze na dachu

0
Post autor: jozio05 »

Pytanie zatem czy nawet przy zachowaniu odpowiednich odstępów separacyjnych, wszelkie metalowe elementy na dachu, o których wspomniałem w poprzednim poście należy dodatkowo uziemić czy też może nie ma takiej potrzeby? Czy rozwiązanie z bednarką wyprowadzoną bezpośrednio z płyty fundamentowej na dach jest w tym przypadku właściwe? Mam tu na myśli wówczas montaż szyny wyrownawczej do bednarki i przyłączenie do niej wszelkich metalowych mas na dachu budynku? Często również szczególnie w budynkach biurowych na dachu zlokalizowany jest szacht, w którym umieszczona jest rozdzielnica zasilająca urządzenia elektryczne. Do niej mamy doprowadzona Bednarkę w celu uziemienia listwy PE w rozdzielnicy. Można w takim wypadku przyłączyć do niej LSW i ewentualnie wyprowadzić z niej połączenia wyrownawcze do mas metalowych urządzeń elektrycznych na dachu? Prośba o poradę jak konkretnie Państwo rozwiązujecie ten problem na budowach/projektach?
ODPOWIEDZ