Instalacja odgromowa - przewody odprowadzające

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
zygimar
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 561
Rejestracja: pn sty 16, 2006 13:30

Instalacja odgromowa - przewody odprowadzające

0
Post autor: zygimar »

Koledzy pytanie dotyczące instalacji odgromowej w budynkach o konstrukcji żelbetowej.
Przewody najniewygodniej prowadzić w konstrukcji słupa żelbetowego - drut spawany do zbrojenia i zalewany.

Co jeżeli słupy mamy cofnięte od krawędzi elewacji a sama elewacja jest szklana+profile aluminiowe - brak możliwości upchania drutu.

Czy przewody odprowadzające w słupach cofniętych są poprawne?
Jak liczyć odległość między przewodami?
Czy od słupa do słupa - na rysunku nr?
CZy od słupa do krawędzi stropu do wysokości kolejne słupa i do niego?

Szkic "mocno" poglądowy :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
zygimar
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 561
Rejestracja: pn sty 16, 2006 13:30

Instalacja odgromowa - przewody odprowadzające

0
Post autor: zygimar »

Koledzy prośba o pomoc
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Instalacja odgromowa - przewody odprowadzające

0
Post autor: marcin225 »

zygimar pisze: czw lip 18, 2019 16:03 Koledzy pytanie dotyczące instalacji odgromowej w budynkach o konstrukcji żelbetowej.
Przewody najniewygodniej prowadzić w konstrukcji słupa żelbetowego - drut spawany do zbrojenia i zalewany.

Co jeżeli słupy mamy cofnięte od krawędzi elewacji a sama elewacja jest szklana+profile aluminiowe - brak możliwości upchania drutu.

Czy przewody odprowadzające w słupach cofniętych są poprawne?
Jak liczyć odległość między przewodami?
Czy od słupa do słupa - na rysunku nr?
CZy od słupa do krawędzi stropu do wysokości kolejne słupa i do niego?

Szkic "mocno" poglądowy :)
1. Są poprawne przewody odprowadzający w słupach cofniętych.
2. Odległość mierz wg sposobu nr 1
zygimar
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 561
Rejestracja: pn sty 16, 2006 13:30

Instalacja odgromowa - przewody odprowadzające

0
Post autor: zygimar »

Jakaś podstawa prawna PN EN 62305-3 nic nie mówi pokazują tylko przewody odprowadzające po obwodzie budynku.
Dla dużych hal jest zapis że należy robić też wewnętrzne przewody odprowadzające.
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Instalacja odgromowa - przewody odprowadzające

0
Post autor: marcin225 »

zygimar pisze: czw wrz 05, 2019 4:14 Jakaś podstawa prawna PN EN 62305-3 nic nie mówi pokazują tylko przewody odprowadzające po obwodzie budynku.
Dla dużych hal jest zapis że należy robić też wewnętrzne przewody odprowadzające.
Zrób w takim układzie wg projektu :D
zygimar
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 561
Rejestracja: pn sty 16, 2006 13:30

Instalacja odgromowa - przewody odprowadzające

0
Post autor: zygimar »

Robiłem projekt odgromu:)
Projektu szczegółowego elewacji nie było.

Na wszelki wypadek zaprojektowałem też drut w słupach oddalonych 3m od krawędzi budynku.
No i drut w elewacji.
Niestety elewacja jest tak pokręcona że bardzo trudno umieścić drut - stąd moje pytanie.
Czy można tylko wykorzystać tylko słupy?
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Instalacja odgromowa - przewody odprowadzające

0
Post autor: marcin225 »

zygimar pisze: czw wrz 05, 2019 8:09 Robiłem projekt odgromu:)
Projektu szczegółowego elewacji nie było.

Na wszelki wypadek zaprojektowałem też drut w słupach oddalonych 3m od krawędzi budynku.
No i drut w elewacji.
Niestety elewacja jest tak pokręcona że bardzo trudno umieścić drut - stąd moje pytanie.
Czy można tylko wykorzystać tylko słupy?
Wg mnie można. Nie ma różnicy czy prąd zostanie odprowadzony do ziemi po elewacji czy w słupach 3 m dalej.
Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 642
Rejestracja: wt mar 04, 2014 7:29

Instalacja odgromowa - przewody odprowadzające

0
Post autor: bezpiecznik123 »

W takich przypadkach też czasami się zastanawiam jak to powinno wyglądać.
Bo norma odgromowa pokazuje że przewody odprowadzające trzeba prowadzić na zewnątrz co jest logiczne z punktu widzenia klatki faradaya. Kolejna sprawa to taka że przy wejściach, powinno dawać się przewody izolowane, a zatem jeżeli przewód wprowadzimy do słupa konstrukcyjnego to de facto przy nim w odległości 3m nie powinny znajdować się żywe organizmy podczas burzy, zatem jest dużo sprzeczności.
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Instalacja odgromowa - przewody odprowadzające

0
Post autor: marcin225 »

bezpiecznik123 pisze: pt wrz 06, 2019 8:45 W takich przypadkach też czasami się zastanawiam jak to powinno wyglądać.
Bo norma odgromowa pokazuje że przewody odprowadzające trzeba prowadzić na zewnątrz co jest logiczne z punktu widzenia klatki faradaya. Kolejna sprawa to taka że przy wejściach, powinno dawać się przewody izolowane, a zatem jeżeli przewód wprowadzimy do słupa konstrukcyjnego to de facto przy nim w odległości 3m nie powinny znajdować się żywe organizmy podczas burzy, zatem jest dużo sprzeczności.
Norma nie może inaczej pokazywać bo w 99% się prowadzi po obrysie budynku. Jednak ten 1 % przypadków nietypowych projektant musi wziąć na klatę i samemu znaleźć najbardziej prawidłowe rozwiązanie bo w żadnej normie odpowiedzi nie znajdzie.
Projektowałem budynek gdzie od strony północnej (a budynek ogromny w kształcie podkowy) masz po całej długości od 6 piętra do 11 każde piętro trochę cofnięte. W dodatku do bodajże 6 piętra wszystko lane a potem już z silki... :D Weź tu przewody odprowadzające standardowo poprowadź. No nie da się.
zygimar
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 561
Rejestracja: pn sty 16, 2006 13:30

Instalacja odgromowa - przewody odprowadzające

0
Post autor: zygimar »

I jak zrobiłeś? (coś podobnego buduje się w Międzyzdrojach).
ODPOWIEDZ