Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa

0
Post autor: luka2nd »

Są na rynku falowniki hybrydowe - nadmiar energii w pierwszej kolejności kierują do specjalnie w tym celu zainstalowanej baterii. Głównym celem takiego rozwiązania jest zwiększenie autokonsumpcji, ale pozwala ono rownież wykorzytać falownik w charakterze UPS-a. Dużych mocy się z tego nie wykręci, ale lodówka się nie rozmrozi :)

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa

0
Post autor: luka2nd »

Przepraszam za offtopic, ale skoro dyskutujemy w temacie fotowoltaiki, to przypomniało mi się pytanie, które jakiś czas temu zaintrygowało mnie na innym forum. Zapewne odpowiedź jest trywialna i wyjdzie na to, że mam poważne braki w wykształceniu, ale nie mogłem znaleźć niczego konkretnego w internecie, a wszystkie podręczniki od maszyn elektrycznych mam u rodziców :) Na dodatek nigdy nie miałem okazji pracować przy tematach energetycznych.

Otóż, jeden z użytkowników napisał, że energetyka odmówiła mu przyłączenia mikroinstalacji, ponieważ jest jedynym odbiorcą zasilanym z transformatora. Chłopska logika nakazuje przypuszczać, że transformator działa w obie strony, tj. może zarówno obniżać napięcie, jak i je podwyższać. Dlaczego zatem nie wypchnie niewykorzystanej energii w sieć? Czy transformator podwyższający napięcie istotnie różni się w budowie od transformatora obniżającego?
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa

0
Post autor: witek17 »

Zacznę jak Hitchcock, od trzęsienia ziemi, a potem będzie tylko mocniej :D

Oczywiście off-topic prawie w całości, jak to zwykle u mnie :D ale nie przepraszam, chcę Wam coś uzmysłowić.

Jak było za Komuny, to niektórzy pamiętają. Oficjalne hasła swoją drogą, a jak było, żal wspominać. jednym z takich haseł było "Pracując dla kraju, pracujesz dla siebie". Było wyszydzane, miało wiele nieoficjalnych wersji. Do dziś budzi śmiech. I tu leży istota płytkiego myślenia. To hasło jest naprawdę wartościowe. Ja stworzyłem wersję współczesną "Pracując dla zagranicznej firmy, pracujesz dla zagranicznej firmy". Przynajmniej w teorii Komuna starała się tym pierwotnym hasłem coś stworzyć. Ja zbuduję ci dom, ty zrobisz dla mnie samochód, twoja żona uszyje ubrania dla mojej córki, itd., itp. Transformacja ustrojowa cofnęła cywilizacyjnie Polskę o jeden, może dwa, a nawet trzy kroki :???: Z kraju który propagandowo chciał zmienić się z rolniczego na przemysłowo-rolniczy, wróciliśmy znowu do kraju rolniczego. Tu się nawet tranzystora nie da zrobić, nie wspominając o bardziej skomplikowanej elektronice. Ten wątek być może będę kontynuował, jednak nie chcę nadwyrężać waszej cierpliwości. Zrobiło się teraz bezideowe bagno. Pracowałem w Stoczni Szczecińskiej. Był okres, że ze względu na małą ilość zamówień Stocznia "jechała po kosztach". W tym okresie PŻM kupowała nowe statki, u Koreańczyków, były trochę tańsze. Jaki jest efekt takiego krótkowzrocznego myślenia? Stocznia z powodu braku płynności finansowej upadła (zawinił też Zarząd), upadło wiele firm współpracujących. Trupy niezwykle trudno ożywić, więc do dzisiaj Stocznie nie zmartwychwstała. Wiele firm polskich zostało zniszczonych celowo, wiele z debilizmu. Wiele milionów Polaków musiało opuścić Ojczyznę. Tak się dzieje, gdy ludzie mają bardzo płytkie horyzonty intelektualne.

Po tym wstępie chcę przekazać moją opinię na temat przedstawiony powyżej. Prawdopodobnie zadziałał mechanizm ograniczeń intelektualnych. "Postawiliśmy ten transformator by na tobie zarobić, *brzydkie słowo* nas obchodzi, że takie instalacje mogą znacząco poprawić sytuację energetyczną kraju."

Dopóki nie zrozumiemy wszyscy, że wybory i decyzje innych wywierają wpływ także na nas, i vice versa. to jako kraj będziemy kolonią, bantustanem, bez perspektyw.
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa

0
Post autor: witek17 »

No to kontynuuję monolog :D

Wiadomości w TV, będą budowane farmy wiatrowe. Kiedyś w końcu dopadną nas przepisy z Brukseli i będzie płacz. Trzeba rozwijać OZE, ale niekoniecznie muszą to być wielkie farmy wiatrowe, albo fotowoltaiczne. Prawo Wielkich Liczb to potęga :)

Różne typy OZE będą się wzajemnie uzupełniać. Gdy świeci Słońce, to zazwyczaj wiatr jest słaby, gdy wieje silny wiatr, to zazwyczaj jest pochmurno, więc częściowo będą się te źródła kompensować. Gdy wychodzimy z domu do pracy, energia z PV jest nam zazwyczaj niepotrzebna, ale przyda się w zakładzie pracy, w którym będziemy za dnia. Wieczorem, gdy już jest często ciemno, to my potrzebujemy energii, zapotrzebowanie sektora gospodarki maleje. Wtedy można będzie odebrać to co daliśmy do sieci za dnia. Najlepszy wariant to te 80 % o których wyżej wspomniano, bowiem jest to proporcjonalne do generowanej energii i nie dyskryminuje małych producentów, jak wspomniana także wyżej opłata stała.

Zysku bezpośredniego z tego nie będę miał, ale lepsza sytuacja Polski odzwierciedli się też na moją osobistą sytuację, więc w miarę moich naprawdę skromnych możliwości będę promował swój pomysł. Czy zarobią na tym obce firmy? Czy polskie? To zależy od zmiany sposoby myślenia polskich przedsiębiorców.

Proste instalacje fotowoltaiczne o małej mocy, dołączane w dowolnym miejscu obwodów zasilających, nie oświetleniowych. Dwa, trzy, cztery panele - to jeszcze na tyle mało zmieni warunki po stronie "standardowego" odbiorcy, że nie trzeba będzie praktycznie nic zmieniać w instalacji. Falownik oczywiście certyfikowany, bo to on będzie odpowiadał za bezpieczeństwo, a po stronie zasilania falownika pomiary i protokół, pomiarowiec oceni czy jest to wykonane prawidłowo. Wymaganie rachunków za nowe panele i w ogóle za cała instalację to przesada, sposób na pozbycie się petenta starającego się o prawo podłączenie do sieci publicznej. Używane panele dadzą 80 % mocy za dziesięciokrotnie niższą cenę.
a-w
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 141
Rejestracja: wt cze 29, 2010 22:23

Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa

0
Post autor: a-w »

luka2nd pisze: sob paź 12, 2019 18:50[...]
Chłopska logika nakazuje przypuszczać, że transformator działa w obie strony, tj. może zarówno obniżać napięcie, jak i je podwyższać. Dlaczego zatem nie wypchnie niewykorzystanej energii w sieć? Czy transformator podwyższający napięcie istotnie różni się w budowie od transformatora obniżającego?
Chłopska logika dobrze podpowiada, transformator jest maszyną odwracalną. Jednak w praktyce transformatory nieco się różnią. Uzwojenie dostarczające energię do obwodu magnetycznego nawija się bliżej rdzenia, odbierające na zewnątrz. Ponoć da się wyliczyć, ze dzięki temu sprawność transformatora rośnie o jakiś ułamek procenta. Na ile to jednak miałoby znaczenie w opisanym przez Ciebie przypadku? Obawiam się, że żaden a jedynymi powodami były niechciejstwo i niedasizm
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa

0
Post autor: luka2nd »

a-w pisze: czw paź 31, 2019 8:52Chłopska logika dobrze podpowiada, transformator jest maszyną odwracalną. Jednak w praktyce transformatory nieco się różnią. Uzwojenie dostarczające energię do obwodu magnetycznego nawija się bliżej rdzenia, odbierające na zewnątrz. Ponoć da się wyliczyć, ze dzięki temu sprawność transformatora rośnie o jakiś ułamek procenta. Na ile to jednak miałoby znaczenie w opisanym przez Ciebie przypadku? Obawiam się, że żaden a jedynymi powodami były niechciejstwo i niedasizm
Podejrzewam zatem, że gdyby klient był dostatecznie uparty, to wywalczyłby zgodę na przyłączenie do sieci :)
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa

0
Post autor: witek17 »

Odświeżam temat i oczywiście zapraszam do dyskusji, najlepiej na temat :D

Jeden ciekawy wniosek z promowanego przeze mnie rozwiązania. Energią wytworzoną z mikroinstalacjach podłączonych do sieci można się wykazać. Te dane można skolektywizować i pokazać, np. Brukseli, "o macie! tyle wytworzyliśmy". Energią zużywaną na własne potrzeby, zużywaną w układach niepodłączonych do sieci, trudno się wykazać.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa

0
Post autor: STANCA »

witek17 pisze: sob lis 23, 2019 16:05 Odświeżam temat i oczywiście zapraszam do dyskusji, najlepiej na temat :D

(...)
:D Patrz o czym napisałeś, a jaki jest temat.

Regulamin Forum ISE.pl

https://ise.pl/forum/help/faq

2. Czego robić nie wolno?

6. Pisania postów nie związanych z tematem,


STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
ODPOWIEDZ