Rozdziełnica daleko od GSU - jak rozwiązać?

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
tilnen
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: pn lis 27, 2017 0:30

Rozdziełnica daleko od GSU - jak rozwiązać?

0
Post autor: tilnen »

Witam wszystkich,

Proszę o poradę. Mam wyprowadzoną bednarkę z uziomu fundamentowego. Zmieniła mi się troszkę koncepcja, i chciałbym RG przenieść kawałek dalej niż pierwotnie planowałem, zwiększyłaby się tym samym odległość do bednarki do ok. 1,5m. Powadźcie mi co najlepiej zrobić z dostępnych wariantów:

1) poziomo w ścianie dać kolejny kawałek bednarki połączony z tym wychodzącym z fundamentu i zrobić GSU tuż pod RG.
2) zrobić GSU tam gdzie jest teraz bednarka i pociągnąć kabel miedziany 16mm2 do RG. Chyba odpada bo za daleko będzie od SPD do GSU...
3) zrobić GSU tam gdzie jest teraz bednarka, a tuż nad nią malutką rozdzielnicę na SPD (+ stycznik). Dalej od GSU już polecę czymś grubym na szynę PE w RG (te 1,5m powiedzmy). Plus jest takie ze w razie "W" jakby miało SPD "ekslodować" to nie poniszczy innego sprzętu.

Ja osobiście jestem z wyjściem nr 1 bo jest najtańsze, z drugiej strony mała rozdzielniczka i stycznik to tez nie sa jakieś duże koszty...
Nie jestem elektrykiem ale czy długość przewodu miedzy SPD a GSU nie wynika z oporu odcinka kabla/przewodu pomiedzy nimi? Bo jeśli tak to taka stal z której wykonana jest bednarka (mam stalową nie miedzianą) ma większy opór właściwy niż miedź i mniejszy opór ma kabel 16mm2 niż bednarka 90mm2 (30/3).

Układ zasilania z ZE TNC, linia napowietrzna i z 50m kabla w ziemi do skrzynki z układem pomiarowym, potem WLZ do domku ok. 10m 4x10mm2.
SPD planuję B+C Dehn DSH TNS 255 - tak wiem nie potrzebny TNS wystarczyłby TNC 3+0 ale widzę że taniej wychodzi TNS nić TNC (pewnie więcej tego się przedaje). Po prostu nie podepnę styku wejściowego N i wyjdzie na to samo. Oczywiście jak znajdę taniej DSH TNC 255 to taki kupię.

A to jeszcze przy okazji spytam. Warto rozłączać PEN na styczniku? Czy olać i tylko fazy rozpinać?
Czy takie aparaty ledowe wskaźniki napięcia wymagają oddzielnego zabezpieczenia eskami? Tak się zastanawiam, bo jest przedlicznikowe jakby coś przecież a te aparaty z lampkami to grosze kosztują jak się uszkodzą....Jedyna niedogodność, że jakby zwarły to wywali eskę typu B która je zabezpiecza, przedlicznikowy C (powinien) nie zareagować i obiekt ma nadal zasilanie. Zastanawiam się nad sensem tego nie ze względów finansowych (30zł) tylko szkoda mi miejsca w RG bo już na żyletki jestem:)

Z góry dziękuję za pomoc.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
emigrant
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 30
Rejestracja: pn lip 27, 2015 7:27

Rozdziełnica daleko od GSU - jak rozwiązać?

0
Post autor: emigrant »

Przedłużyć bednarkę drugą bednarką z dość sporym zakładem na 4-6 śrub M8 lub M10. Nakrętki samohamowne.
tilnen
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: pn lis 27, 2017 0:30

Rozdziełnica daleko od GSU - jak rozwiązać?

0
Post autor: tilnen »

A jak to się ma do oporu takiego połączenia? Bo jak napisałem mniejszy opór będzie miał przewód miedziany 16mm2 (nie wspominając 25mm2) niż bednarka stalowa 3x30mm.

Chętnie dowiem się dlaczego lepiej bednarkę niż przewód.
ELPat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 129
Rejestracja: śr maja 10, 2017 17:46

Rozdziełnica daleko od GSU - jak rozwiązać?

0
Post autor: ELPat »

Witam. Czy jest jakaś norma mówiąca o tym jak daleko może być bednarka lub główna szyna uziemiająca od SPD? Czy to określa tylko instrukcja danego SPD?
Widziałem kiedyś do szyny GSU wyprowadzony pręt aluminiowy fi10. Czy to jest poprawne rozwiązanie?

Ostatnio dopytywałem jednego pana, gdzie ma podłączone uziemienie z SPD w mieszkaniu to odpisał mi, że odległość liczona jest do punktu wyrównującego potencjał - czyli w jego przypadku szyny PE w rozdzielnicy.
Bardzo często widzę też jak "firmy" od FV nie wykonują żadnego uziomu, tylko podłączają szynę wyrównująca do której schodzi linka PE z konstrukcji np, do obwodu 5x4mm2 poprowadzonego z rozdzielnicy. Czy to jest poprawne?
Nie biorę odpowiedzialności za to co robisz.
bnmnb
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: śr maja 29, 2013 18:47

Re: Rozdziełnica daleko od GSU - jak rozwiązać?

0
Post autor: bnmnb »

SPD do GSU - 0,5m.
Pozdrawiam
D.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Rozdziełnica daleko od GSU - jak rozwiązać?

0
Post autor: Fazowiec »

tilnen pisze: wt paź 08, 2019 4:39 A jak to się ma do oporu takiego połączenia? Bo jak napisałem mniejszy opór będzie miał przewód miedziany 16mm2 (nie wspominając 25mm2) niż bednarka stalowa 3x30mm.

Chętnie dowiem się dlaczego lepiej bednarkę niż przewód.
Nie chodzi tylko o opór takiego połączenia, bo i tak liczy się końcowa Re całego uziemienia ale także o wytrzymałość mechaniczną, gdyby chodziło o sam opór, to równie dobrze można by wykonać uziom kawałkiem obranej z izolacji cienkiej linki lgy i zakopanej w ziemi.
Oczywiście nie ma problemu, aby w pomieszczeniu przejść z bednarki np. na linkę.
ODPOWIEDZ