Pomiar instalacji odgromowej

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
NorbiU7
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: pt gru 08, 2017 20:41

Pomiar instalacji odgromowej

0
Post autor: NorbiU7 »

Panowie, mam pytanie (i jednocześnie prośba o pomoc). W czasie wykonywania pomiarów instalacji odgromowej jednym z punktów do wykonania jest sprawdzenie metryczki instalacji.
Niestety jaka jest procedura postępowania jeśli inwestor zakupił budynek i nie posiada takiej dokumentacji? Budynek pochodzi, infrastruktury zamkniętych zakładów przemysłowych, które upadły w czasach "transformacji".

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar instalacji odgromowej

0
Post autor: elmontjs »

Hi Hi , standard kolego, przygotuj się, że tak jest w zdecydowanej większości obiektów nawet nowych. Zapisałbym brak dokumentacji, jako uwagę a stwierdzony stan instalacji opisał jak najdokładniej (wskazane szkice) , jako informacje dla przyszłego pomiarowca. Jeżeli brak metryki , czy projektu, instalację trzeba ocenić na podstawie przepisów, norm aktualnych w dniu jej montażu; przeróbki i doróbki również powinny być zgodne z normami z okresu ich powstania. Tak robię ja , koledzy mogą mieć inne sugestie :)
Człowiek uczy się całe życie i ...
NorbiU7
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: pt gru 08, 2017 20:41

Pomiar instalacji odgromowej

0
Post autor: NorbiU7 »

Dziękuję kolego to, że musi być zgodne z normami jasna sprawa. Tylko kolejnym moim dylematem jest to, że nie wiem jakiego rodzaju jest uziom, jak długi, jaki grunt (jednym zdaniem to co pod ziemią) i dlatego nie wiem jakie współczynniki użyć do przeliczeń. Czy tu kolega ma jakąś konstruktywną wskazówkę?
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar instalacji odgromowej

0
Post autor: elmontjs »

Łopata i ... naoczne sprawdzenie W starej instalacji i tak byłoby to wskazane, sprawdzisz przy okazji korozję części podziemnej.
Człowiek uczy się całe życie i ...
NorbiU7
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: pt gru 08, 2017 20:41

Pomiar instalacji odgromowej

0
Post autor: NorbiU7 »

Bałem się, że to napiszesz. Nie chciał bym zbytnio komplikować tej dyskusji ale w koło budynku betonowa wylewka. :-(
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar instalacji odgromowej

0
Post autor: elmontjs »

NorbiU7 pisze: wt paź 29, 2019 20:46 Bałem się, że to napiszesz...
Boję się że nie ma innych, skutecznych metod na ocene tej odgromówki .
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ