Rozszyfrowanie schematu sterowania silnika indukcyjnego

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Kolopek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 6
Rejestracja: sob lis 09, 2019 14:01

Rozszyfrowanie schematu sterowania silnika indukcyjnego

0
Post autor: Kolopek »

Witam. Czy orientuję się ktoś co oznaczają symbole "GZ" i "GW" oraz symbol na styku NC "pc" ? :)
Załączniki
IMG_20191109_140447.jpg
IMG_20191109_140447.jpg (68.87 KiB) Przejrzano 1679 razy

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 994
Rejestracja: sob kwie 03, 1999 14:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Rozszyfrowanie schematu sterowania silnika indukcyjnego

0
Post autor: EnergoTools »

GZ - Guzik załącz
GW - Guzik wyłącz
PC - Przekaźnik Czasowy
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...
Kolopek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 6
Rejestracja: sob lis 09, 2019 14:01

Rozszyfrowanie schematu sterowania silnika indukcyjnego

0
Post autor: Kolopek »

Dzięki. Ale chodzi mi o symbol przy styku NC "pc" co on oznacza? I czy orientuję się ktoś bądź ma schemat hamowania dynamicznego silnika jednak bez żadnych przycisków itd? Tylko aby to działało w cyklu automatycznym że po zaprzestaniu działania głównego stycznika od silnika automatycznie załącza się hamowanie silnika prądem stałym.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Rozszyfrowanie schematu sterowania silnika indukcyjnego

0
Post autor: elmontjs »

Styk NC to styk "normalnie zwarty" czyli, gdy cewka przekaźnika/stycznika zostanie zasilona ten styk się rozewrze.
Kolopek pisze: sob lis 09, 2019 20:10 czy orientuję się ktoś bądź ma schemat hamowania dynamicznego silnika jednak bez żadnych przycisków itd? T
...ale tutaj właśnie tak jest , przyciski służą do sterowania stycznikiem załączającym silnik. Wszystko zależy czym silnik ma być sterowany (na schemacie to sterowanie ręczne).
Człowiek uczy się całe życie i ...
Kolopek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 6
Rejestracja: sob lis 09, 2019 14:01

Rozszyfrowanie schematu sterowania silnika indukcyjnego

0
Post autor: Kolopek »

Stycznik główny ( od silnika) załączany jest automatycznie poprzez inne sterowanie. Ja muszę wykonać do niego układ dynamicznego hamowania za pomocą prądu stałego. Dlatego też wszystko to musi odbywać się automatycznie po wyłączeniu stycznika od głównego silnika, bez żadnych przycisków. :)
pawelsp16
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: czw gru 12, 2019 22:09
Lokalizacja: Wieliszew

Rozszyfrowanie schematu sterowania silnika indukcyjnego

0
Post autor: pawelsp16 »

Witam.

Zwróciłem uwagę na ten temat bo kiedyś miałem problem z wykonaniem sterowania do silnika indukcyjnego.
Symbol styku opisany małymi literami pc to nic innego jak element wykonawczy przekaźnika czasowego PC z cewką, która ma konfigurowalną zwłoką na przełączenie (wzbudzenie; załączenie) styków od chwili wysterowania cewki.

Czy nadal poszukujesz jakiegoś rozwiązania problemu?
pozdrawiam
PSP
obwodzik
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: czw lut 18, 2010 18:36

Re: Rozszyfrowanie schematu sterowania silnika indukcyjnego

0
Post autor: obwodzik »

Styk NC to styk "normalnie zwarty" czyli, gdy cewka przekaźnika/stycznika zostanie zasilona ten styk się rozewrze.
Niestety błąd w , styk rozewrze się dopiero po zadanym czasie
jony1525
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: czw lut 09, 2023 10:43

Re: Rozszyfrowanie schematu sterowania silnika indukcyjnego

0
Post autor: jony1525 »

Kolopek pisze: wt lis 12, 2019 19:02 Stycznik główny ( od silnika) załączany jest automatycznie poprzez inne sterowanie. Ja muszę wykonać do niego układ dynamicznego hamowania za pomocą prądu stałego. Dlatego też wszystko to musi odbywać się automatycznie po wyłączeniu stycznika od głównego silnika, bez żadnych przycisków. :)
Ja mam pomysł taki aby wykorzystać wolny styk NC od stycznika głównego do silnika jeśli go nie ma to na większość styczników są nakładki z stykami pomocniczymi, i za pomocą styku NC uruchamiasz czasówkę ( triger ) a w raz z nią hamowanie dc. Oczywiście musisz jakoś zabezpieczyć układ aby w chwili uruchomienia stycznika głównego układ hamowania wyłączał się automatycznie. Albo druga opcja stykiem NC podajesz napięcie na czasówkę -> uruchamia się automatycznie stycznik hamowania, a po czasie czasówka wyłącza wyjście i hamowanie. Opisz dokładnie co to za urządzenie, stycznik ewentualnie zrób zdjęcie.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Rozszyfrowanie schematu sterowania silnika indukcyjnego

0
Post autor: elmontjs »

elmontjs pisze: wt lis 12, 2019 16:51 Styk NC to styk "normalnie zwarty" czyli, gdy cewka przekaźnika/stycznika zostanie zasilona ten styk się rozewrze.
...
obwodzik pisze: pt mar 17, 2023 18:53 Styk NC to styk "normalnie zwarty" czyli, gdy cewka przekaźnika/stycznika zostanie zasilona ten styk się rozewrze.
Niestety błąd w , styk rozewrze się dopiero po zadanym czasie
A gdzie/na czym chciałbyś "zadać" ten czas dla styków NC stycznika, żeby rozwierały się później niż główna zwora kolego obwodzik?
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ