Rebus - zagadka, dla tych co lubią "łamać" sobie głowę

Na tym forum poruszamy tematy związane z projektowaniem, eksploatacją oraz sprawdzaniem oświetlenia
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Rebus - zagadka, dla tych co lubią "łamać" sobie głowę

0
Post autor: witek17 »

Niektórzy to widzieli w innych miejscach, tych proszę o niewypowiadanie się. Dajcie innym możliwość zmierzenia się z zagadką. Nie będę nic podpowiadał, a przynajmniej postaram się nie wtrącać :D

Co to jest i do czego to służy? To jest logiczny (wg. mnie :D ) ciąg fotografii i rysunków.
lampy_1.jpg
lampy_2.jpg
lampy_3.jpg
cd..
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Miłej zabawy :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Rebus - zagadka, dla tych co lubią "łamać" sobie głowę

0
Post autor: witek17 »

Pora na wyjaśnienie zagadki :)
Gdy nie ma odpowiedzi, to nie mam żadnego punktu zaczepienia. Nie wiem czy Was to w ogóle zainteresowało? Czy zrozumieliście/lub nie?

Zdjęcia kiepskie, wykonane o zmierzchu zwykłym telefonem. Chciałem uchwycić moment, gdy lampy już świecą, ale nadal widać otoczenie. Rysunki też spod paintowskiego "pędzla" :) Ale uczono mnie, że w nauce ważniejsza jest treść od formy.

Wg mnie Polska mogła przejąć sporą część światowego rynku opraw oświetleniowych. Spora w znaczeniu, że nawet do 90 %. Mogła, bowiem zainteresowanie moim pomysłem przypominało Amazonkę, wypełnioną żółtym płynem, którym byłem zlewany :D Stosując ten pomysł na masową skalę, można osiągnąć "One day without CO2 emission". Może nawet dwa dni. To niby niewiele, ułamek procenta redukcji całkowitej emisji, ale w liczbach bezwzględnych są to olbrzymie wartości. Emisja CO2 to jednocześnie spalanie czegoś. Marnowanie światła na oświetlanie zbędnych rzeczy i oświetlanie Galaktyki :D (tak, sporo idzie w niebo, bez najmniejszego sensu) oznacza marnowanie energii, pochodzącej ze spalanych paliw, ale ostatnio też ze źródeł odnawialnych. W warunkach polskich można by "oszczędzić" jedną elektrownię, albo nie budować nowej, albo zamknąć starą.

Najpewniej to jeszcze nie czas na ten pomysł, za wcześnie go zgłosiłem. Pewnie nie doczekam wykorzystania praktycznego, o zyskach już nawet nie wspominam :D ale to ja zostanę odnotowany jako pierwszy, w pamięci urzędów patentowych. Podstarzała Greta Thunberg będzie mówić na manifestacjach "A gdybyśmy wtedy posłuchali tych ludzi..." :D :D
Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 994
Rejestracja: sob kwie 03, 1999 14:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Rebus - zagadka, dla tych co lubią "łamać" sobie głowę

0
Post autor: EnergoTools »

Witam,

Dziękuję za ciekawą formę prezentacji swoich poglądów. Wydaje mi się jednak, że należy się nam wyjaśnienie. Wiele osób przeglądnęła zdjęcia i pewnie tak jak ja, nie domyśliła się co jest sednem sprawy. Bardzo proszę o wyjaśnienie rebusa i zdobycie naszych użytkowników na sprzymierzeńców swojego pomysłu.

Zakładam, że chodzi o efektywne wykorzystanie oświetlenia zewnętrznego, bez generowanie zbędnego "zanieczyszczenia świetlnego" oraz oszczędzając energię elektryczną.

Wiele takich zagadnień, nazwijmy je "społecznych" posiada już rozwiązanie techniczne, gotowe do zastosowania. Jednak wprowadzenie ich nie jest kwestią techniki, ale bardziej polityki i zmiany świadomości społecznej. Zachęcam do kontynuowania swojej idei, a na pewno się uda.

Pisze Kolega o zyskach, ale mam nadzieję, ze uda się uchylić rąbka tajemnicy :)


Pozdrawiam,
Jacek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...
epo
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 78
Rejestracja: sob lut 26, 2011 21:39

Rebus - zagadka, dla tych co lubią "łamać" sobie głowę

0
Post autor: epo »

W Korei Północnej już zauważono problem, dowód w linku


[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Rebus - zagadka, dla tych co lubią "łamać" sobie głowę

0
Post autor: witek17 »

Ponoć prawie dokładnie po przeciwnej stronie Polski (od miejsca w którym mieszkam), jest człowiek, który zauważył jak wiele światła się marnuje późną nocą. Ponoć opatentował system zmniejszania natężenia oświetlenia w zależności od pory doby. Szczegóły można sobie poszukać, a ja tej opowiedzianej historyjki nie weryfikowałem. Nie wiem czy jest prawdziwa.

On zauważył to co ja, że światło jest marnowane. A jak światło, to energia, a stąd wynika najczęściej (bo mamy i inne źródła energii) marnotrawstwo paliwa, najczęściej kopalnego. Jego pomysł jest uzupełnieniem mojego (lub odwrotnie :) )

Ja zauważyłem, że światło jest marnowane poprzez oświetlanie miejsc zbędnych.

Wyobraźmy sobie zwykłą oprawę, np. uliczną (patrz zdjęcia, gdzie widać co one oświetlają), zdejmijmy jej klosz, a zamiast niego weźmy np. 100 soczewek, różnych, w tym niesymetrycznych i kombinowanych, o kształcie sześciokąta (kwadratu, trójkąta równobocznego). Wypadkowa charakterystyka oprawy będzie superpozycją oświetleń cząstkowych, dawanych przez te 100 soczewek. Jak je ustawić i który numer z typoszeregu wybrać? Tym zajmie się komputer. Współczesne komputery są w stanie wykonać olbrzymie ilości obliczeń w krótkim czasie. Więc ustawiamy soczewki wg wskazówek komputera i łączymy (np. klejem). Taki indywidualnie zaprojektowany klosz zakładamy i mamy oprawę, która oświetla to co chcemy i jak chcemy. W tym miejscu, dla którego ją zaprojektowaliśmy. To tak w skrócie, dość mocnym skrócie.

Zyski? Pomysł jest stracony, patentowanie międzynarodowe niemożliwe (po czasie), wymagane inwestycje wysokie, liczone nawet w milionach. Taki sam poziom inwestycji wystarczyłby na rozwinięcie biznesu globalnego. Teraz zostaje lokalny. Wydać miliony by zarobić miliony? Taki sobie interes :D

Przy okazji poszukiwań odpowiednika mojego pomysłu (by sprawdzić samemu czy byłem pierwszy), natrafiłem na naprawdę dobre pomysły, pozwalające oszczędzać energię. Problem w ich rozpowszechnianiu jest następujący:

I. Klient indywidualny o to nie pyta, bo nie wie o istnieniu tego. Biznesmeni (szczególnie polscy) nie chcą wchodzić w takie tematy, bo nie ma popytu, klienci o to nie pytają. Nie wiem czy zauważyliście śmieszność tej sytuacji? Ale ja się z takimi argumentami biznesmenów spotykałem często. Poza tym w Polsce brak ludzi z wizją. Oprócz wynalazcy-wizjonera, potrzebny jest biznesman-wizjoner, a tych duuużo mniej niż tych pierwszych. Jeżeli już były rozmowy, to tematy stworzenia biznesu o zasięgu globalnym były zbywane milczeniem, uśmiechem.

II. Oszczędność indywidualnego klienta nie jest w smak np. firmom sprzedającym (produkującym, przesyłającym, itd.) energię, ale także urzędom skarbowym, bo nie ma z tego podatku. Te dwa rodzaje podmiotów były, są i będą aktywnymi przeszkodami w rozpowszechnianiu idei oszczędności.
ODPOWIEDZ