Próba pomiaru i odfiltrowania zakłóceń.

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
mosfet
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 19
Rejestracja: ndz gru 08, 2019 16:04

Próba pomiaru i odfiltrowania zakłóceń.

0
Post autor: mosfet »

Postanowiłem opisać problem dotyczący występujący w bloku mieszkalnym, w mieszkaniu. Dodam, że przegląd gniazdek w kuchni i łazieńce wypadł poprawnie. Dodatkowo licznik na klatce schodowej był sprawdzany przez pracowników z elektrownii i nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości tzn. nikt nie podpiał się pod licznik, licznik nie jest uszkodzony. Problem jednak przekazałem do administratora ponownie bo nadal sytuacja ma miejsce. Może ktoś spotkał się z opisaną sytuacją.

Zmagam się z tym ok 1 roku. W mieszkaniu u rodziców występują odkształcenia harmoniczne w sieci energetycznej.
To co zaobserwowałem to wzmożona wielogodzinna i różna praca lodówki w kuchni. Zakupiłem najprostszy watomierz, który pokazuje mi wzmożoną pracę urządzenia przez kilkanaście godzin na dobę. W lodówce słychać trzaski też. Czasem trzęsie się bardziej, czasem mniej. Zauważyłem, że w jednym z mieszkań u sąsiada jest podobny efekt. Wygląda na problem przynajmniej występujący w klatce lub w bloku. Tamto drugie mieszkanie jest w innym pionie ale w tej samej klatce.

Czasami jest tak, że pojawia się zakłócenie w sieci energetycznej, czy to impuls, który powoduje bardzo głośną prace lodówki. Jest tak jakby pracowała na kilku dosłownie biegach jak samochód a czasami tak jakby była pracowała na najwyższym biegu.

Niestety nie posiadam analizatora jakości sieci aby wykonać jakiekolwiek pomiary. Zauważyłem, że obciążenie może być na laptopie podłączonym do sieci.

Z tego co wiem, zakład energetyczny może zmieniać m.in podawane napięcie. Z obserwacji zmian napięcia nie ma dużych 230 - 237 Volt. Watomierz podłączony tylko do lodówki pokazuje wachania od 0.02 A – 0.9 A. Ale to nie oddaje jakby skali problemu.
Lodówka widzę, że pobiera pod watomierzem od kilku od kilkunastu godzin od 40 do 90 Watt nieustannie.
Częstotliwość stała 50 Hz.
Tu wydawany odgłos lodówki z 2-3 metrów, dosyć głośno, jakby wpadła w rezonans lub w bardzo duze drgania, tu odgłos [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] ... LZfBs/view

Odległosci wentylacyjne zachowane i w pobliżu nie ma zródeł ciepła.
Specyfika pracy tej lodówki to praca silnika inwerterowego. Z tego co czytałem silnik inverterowy pracuje dzięki polu magnetycznemu wytworzonemu przez magnesy. Być może po sieci idą odpowiednie zakłócenia, które stymulują bardziej jego pracę.

Chciałbym zastosować jakiś filtr, baterie kompensacyjną mocy biernej aby usunąć zakłócenia.
Czy ktoś może spotkał się z takim problemem? Co można jeszcze sprawdzić we własnym zakresie? W mieszkaniu jest tójfaza. Jak pozbyć się dość silnych zakłóceń i je odfiltrować bo ma to wpływ na urządzenia elektryczne.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Próba pomiaru i odfiltrowania zakłóceń.

0
Post autor: witek17 »

Mam hałasującą lodówkę w piwnicy. Trafiła tam, bo obudowa przerdzewiała, jest sprawna, ale względy estetyczne "wygoniły" ją do piwnicy :D

Hałasowała okrutnie, kilka razy dodawałem podkładki pod nóżki, ale prawdziwie rewolucyjnym sposobem okazał się rulon po ręczniku papierowym, wypchany zmiętymi gazetami, wepchnięty pomiędzy lodówkę a ścianę. Nie chce mi się teraz iść i robić zdjęcia, ale jak ktoś ładnie poprosi, to potem wstawię :D
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Próba pomiaru i odfiltrowania zakłóceń.

0
Post autor: witek17 »

Napisałem post, ale zabrakło w nim puenty.
Nie szukaj demonów na siłę, najpierw sprawdź prawidłowe ustawienie lodówki (być może to zrobiłeś? podobnie jak pozostałe punkty), popatrz czy ma luzy w zamocowaniu agregatu, jakieś inne luźne połączenia (mechaniczne). Moja lodówka wydawała naprawdę przedziwne odgłosy :D wystarczył kawałek papieru jako tłumik drgań.
Dopiero potem szukaj innych przyczyn.
mosfet
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 19
Rejestracja: ndz gru 08, 2019 16:04

Próba pomiaru i odfiltrowania zakłóceń.

0
Post autor: mosfet »

Wskazówki może i pomocne ale nie widze powiązania między papierem a przeciążanym watomierzem wzkazującym zwiekszony pobór prądu.

Bardziej przydatne będą informacje na temat np. co może prowadzić do tej sytuacji od strony jakości energii elektrycznej i przełożenia na silnik , inwerter samej lodówki.
Nix2
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 29
Rejestracja: wt maja 20, 2014 22:54
Lokalizacja: lubuskie

Próba pomiaru i odfiltrowania zakłóceń.

0
Post autor: Nix2 »

A sąsiednie mieszkania też notują jakieś niepokojące odgłosy ? Albo problemy ze wzmożonym poborem prądu, ktoś ma nową lodówkę z inverterowym silnikiem ? Skąd w ogóle wiadomo że to
"odkształcenia" ?
mosfet
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 19
Rejestracja: ndz gru 08, 2019 16:04

Próba pomiaru i odfiltrowania zakłóceń.

0
Post autor: mosfet »

Kontaktowałem sie z firmami z dziedziny sieci energetycznej i potwierdzają, że są to odkształcenia harmoniczne mogące doprowadzić nawet do pożaru. Niestety na tą chwilę nie posiadam odpowiedzi jak usunać, odfiltrować te zakłócenia.

Podejrzewam, że sytuacja może mieć miejsce w innych mieszkaniach. Może być to zależne od rodzaju urządzenia. Różne urządzenia różnie reaguje na takie zmiany.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Próba pomiaru i odfiltrowania zakłóceń.

0
Post autor: Simcode »

mosfet pisze: pt gru 20, 2019 17:32 że są to odkształcenia harmoniczne mogące doprowadzić nawet do pożaru
A jakie wartości mają te odkształcenia 100 /120 Hz czy mnie czy więcej bo ty tak jednoznacznie to osądzasz że są nieprawidłowe.
A jak działają twoje wyłączniki nadmiarowe na te harmoniczne czy ich praca jest prawidłowa. To tak powiedzieć o twojej teorii że samolot może mi spaść na głowę. Bo brak umotywowanych pomiarów . A wyższe harmoniczne mamy obecnie w każdej sieci domowej choćby mając sprzęt elektroniczny czy oświetlenie ledowe.
Nix2
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 29
Rejestracja: wt maja 20, 2014 22:54
Lokalizacja: lubuskie

Próba pomiaru i odfiltrowania zakłóceń.

0
Post autor: Nix2 »

A zwykłym oscyloskopem nie można obejrzeć kształtu napięcia ? I trochę ocenić harmoniczne ?
mosfet
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 19
Rejestracja: ndz gru 08, 2019 16:04

Próba pomiaru i odfiltrowania zakłóceń.

0
Post autor: mosfet »

Simcode pisze: pt gru 20, 2019 20:10
mosfet pisze: pt gru 20, 2019 17:32 że są to odkształcenia harmoniczne mogące doprowadzić nawet do pożaru
A jakie wartości mają te odkształcenia 100 /120 Hz czy mnie czy więcej bo ty tak jednoznacznie to osądzasz że są nieprawidłowe.
A jak działają twoje wyłączniki nadmiarowe na te harmoniczne czy ich praca jest prawidłowa. To tak powiedzieć o twojej teorii że samolot może mi spaść na głowę. Bo brak umotywowanych pomiarów . A wyższe harmoniczne mamy obecnie w każdej sieci domowej choćby mając sprzęt elektroniczny czy oświetlenie ledowe.
Nie mierzone. Jedynie sprawdzane na watomierzu, który pokazywał to samo 50 Hz przy zwiększającym sie prądzie czy zmianach nieznacznych napięcia.
mosfet
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 19
Rejestracja: ndz gru 08, 2019 16:04

Próba pomiaru i odfiltrowania zakłóceń.

0
Post autor: mosfet »

Nix2 pisze: sob gru 21, 2019 10:49 A zwykłym oscyloskopem nie można obejrzeć kształtu napięcia ? I trochę ocenić harmoniczne ?
Nie posiadam oscyloskopu. Chce zakupić aby to zmierzyć. Jaki oscyloskop poleciłbyś?
ODPOWIEDZ