Dobor kabla do obciążenia.

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
sebik76
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 35
Rejestracja: pn sty 06, 2020 16:58

Dobor kabla do obciążenia.

0
Post autor: sebik76 »

Witam wszystkich na forum.

Jako nowy użytkownik ,chciałbym się przywitać.

WITAM WSZYSTKICH!!!!!

Przegladając forum szukałem jakiegoś postu odnośnie obciążeń kabli energetycznych,a dokladniej kabli ułożonych i polączonych równolegle.
Wyjaśniam ,że chodzi mi o to jakie max. obciążenie może być podłączone do 4 kabli 4x240mm^ Al
,ułożonych częściowo w ziemi na długości 30 m.
Dodam,że planowane jest obciążenie o mocy ok. 750 kW ,w tym są dwa silniki połączone z falownikami i resztę stanowi sterowanie i elementy grzejne (grzałki).
Stąd moja prośba o ewentualną ocenę sytuacji ,lub kilka słow na ten temat.

pozdrawiam i dziekuję za wszystkie odpowiedzi

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Dobor kabla do obciążenia.

0
Post autor: luka2nd »

Co prawda mogę się mylić, bo w projektowaniu stawiam pierwsze kroki, ale być może starsi Koledzy mnie poprawią:

Cztery równoległe linie 4x240, przy założeniu jednakowej długości stworzą dzielnik prądu, gdzie w każdej z linii popłynie 25% obciążenia. Określenie prądu obliczeniowego wymaga jednak podania spodziewanego współczynnika mocy. Według katalogu NKT, obciążalność prądowa ułożonego w ziemi kabla 4x240 to 466A.

Poza tym warto pamiętać, że moc znamionowa silnika dotyczy mocy mechanicznej wydawanej na wale. Aby obliczyć moc elektryczną należy moc znamionową podzielić przez sprawność silnika.
sebik76
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 35
Rejestracja: pn sty 06, 2020 16:58

Dobor kabla do obciążenia.

0
Post autor: sebik76 »

witam kolegę

dzięki za odzew. :D
Tak jak kolega pisze ,jest to moc maszyny skalkulowana te 750 kW ,współczynnik mocy to 0,9 ,no i dochodzi do tego wspołczynnik jednoczesności, czyli nie wszystko rusza naraz z pełną parą.
Wiem,że maszyna nie będzie też eksploatowana na 100% non stop.
Tu dochodzą obciązenia elementów grzejnych ,które pracują w zależności od zadanej temperatury.
Również napędy ,silniki swoją max. moc i pobór prądu uzyskują przy 100 procentach wydajności maszyny.
Także mam taką nadzieję ,że kable dadzą radę :)
a-w
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 141
Rejestracja: wt cze 29, 2010 22:23

Dobor kabla do obciążenia.

0
Post autor: a-w »

Proponuję oprzeć się na normie 60364-5-523.
Tablica podaje dla 3 żył obciążonych dla kabla AL 240 ułożonego w osłonie w ziemi Idd=230A, współczynnik poprawkowy dla 4 kabli stykających się wynosi 0,60, czyli łączne Idd dla czterech kabli czterożyłowych AL 240 wychodzi 552A.
duzy_mis
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 22
Rejestracja: pn mar 07, 2005 16:23
Lokalizacja: Zielona Góra

Dobor kabla do obciążenia.

0
Post autor: duzy_mis »

Witam.
Norma PN-IEC 60364-5-523 została zastąpiona przez PN-HD 60364-5-52.
Wg powyższej normy obciążalność kabla Al 4x240 ułożonego:
a) bezpośrednio w ziemi to Idd1=250A,
b) w osłonie Idd2=218A.

Do tego dochodzą współczynniki zmniejszające z uwagi na ilość kabli:
a) dla kabli ułożonych bezpośrednio w ziemi, stykających się k11=0,6
b) dla kabli w osłonach stykających się k12=0,7

i współczynniki zwiększające z uwagi na rezystywność gruntu (dla warunków w Polsce najczęściej 1...1,5 K*m/W
a) dla kabli ułożonych bezpośrednio w ziemi k21=1,5...1,28
b) dla kabli w osłonach k22=1,18..1,1.

Czyli dla kabli ułożonych bezpośrednio w ziemi otrzymamy 768...900A, natomiast dla kabli w osłonach 671...720A.

Pozdrawiam
sebik76
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 35
Rejestracja: pn sty 06, 2020 16:58

Dobor kabla do obciążenia.

0
Post autor: sebik76 »

Dziękuję za pomocną fachową wiedzę
Pozdrawiam
TomaszSkx
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: pt kwie 11, 2008 12:49
Lokalizacja: bytom Odrzanski

Dobor kabla do obciążenia.

0
Post autor: TomaszSkx »

Przy takiej mocy to nie jest wolna amerykanka. Za każdym razem by włączyć to trzeba zgłosić energetyce, że się włącza takie duże obciążenie by inni odbiorcy nie ucierpieli.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Dobor kabla do obciążenia.

0
Post autor: Simcode »

TomaszSkx pisze: sob lip 04, 2020 21:44 Przy takiej mocy to nie jest wolna amerykanka. Za każdym razem by włączyć to trzeba zgłosić energetyce, że się włącza takie duże obciążenie by inni odbiorcy nie ucierpieli.
Chyba żartujesz ? Nie ma tygodnia żebyśmy nie załączali silników wielkości 1,5 -2 MW i nigdzie nie dzwonimy. Jak myślisz dlaczego?
ODPOWIEDZ