Czy projekt powinien zawierać również schemat rozdzielnicy

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 431
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Czy projekt powinien zawierać również schemat rozdzielnicy

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

fliziarz pisze: śr lut 12, 2020 11:23
Pomijam sytaucje kiedy są wątpliwości czy w ogóle projektant uczestniczył w powstaniu projektu.
Projektant uprawniony tylko się podpisuje. Fizycznie projekt robią ludzie najemni, stażyści itp.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
Bonius
Ekspert
Ekspert
Posty: 1109
Rejestracja: sob lut 26, 2005 13:27
Lokalizacja: Lublin

Czy projekt powinien zawierać również schemat rozdzielnicy

0
Post autor: Bonius »

Witam

Wymagania dotyczące formy i zawartości projektu budowlanego opisane są w:
Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.
Link do treści rozporządzenia:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Zakres odpowiedzialności i obowiązków projektanta określa prawo budowlane. Prawo budowlane określa również jakie obiekty wymagają opracowania projektu budowlanego.

To wszystko co powyżej napisałem to są niestety tylko ogólne stwierdzenia i w zasadzie niewiele z nich wynika (lub się tylko tak wydaje, ale ocenę tego pozostawiam czytającym).

W mojej ocenie, biorąc pod uwagę zapisy ww rozporządzenia, projekt budowlany to taki projekt, który przedstawia w sposób przejrzysty to co ma być wybudowane, po czym się projektant podpisuje i za co odpowiada.

Moja ocena jednak jest weryfikowana przez rzeczywistość, a za zakresem projektu budowlanego kryje się nakład pracy na naukę i jego wykonanie, a w dalszej kolejności jego koszty.

Gdy mówimy o kosztach to oczywiście zawsze się dowiadujemy (Inwestor się dowiaduje) od jakiegoś projektanta czy wykonawcy "Ja Panu to zrobię za połowę ceny".

Dlatego też nikt nie chce płacić za "moją wizję formy i zawartości projektu budowlanego".
Kończy się to tym, że "projektów budowlanych" jako takich nie wykonuję. Czytaj nie wykonuję projektów instalacji elektrycznych, a w szczególności dla domków jednorodzinnych.

Wykonuję natomiast najczęściej komplet: projekt budowlany + projekt wykonawczy. Oczywiście co do zawartości i formy każdego z nich można toczyć zupełnie inną dyskusję, ale to pomińmy.

Wykonując oba opracowania jako całość staram się aby dały się wykonać, a ich forma i zawartość była w miarę zgodna z ww rozporządzeniem i do zaakceptowania przez organ wydający pozwolenie na budowę (dotyczy projektu budowlanego) oraz była do zaakceptowania przez Inwestora i w miarę zgodna z jakimś lokalnym standardem jaki akceptują wykonawcy (czytaj nie mają większych problemów ze zrozumieniem zawartości).
Dyskusję oczywiście zawsze są, że można było zrobić inaczej ale najczęściej wynika to z faktu, że każdy patrzy na sprawę z innej strony i nie widzi całości zagadnienia. Takie dyskusje przy dobrej woli stron zwykle kończą się ... użyję słów "wzajemnym zrozumieniem".

Ok. Ale w takim razie jak powinien wyglądać projekt budowlany.
No ta pytanie w tej chwili nie odpowiem mogę tylko powołać się się na rozporządzenie które powyżej wskazałem. Dlatego uważam, że należy kontynuować dyskusję i zobaczymy co z niej wyniknie.

P.S.
Przykładowe pytania i odpowiedzi.
Czy projekt budowlany instalacji elektrycznej powinien zawierać schemat tej instalacji?
Wg mnie oczywiście tak.

Czy powinien zawierać obliczenia?
Oczywiście nie.
Ale powinien zawierać wyniki obliczeń.

Czy projekt powinien zawierać informacje jakie pomiary należy wykonać>
ediii pisze: ndz sty 19, 2020 0:45 Teraz mam jeden pb przed sobą składa się z 2 kartek dosłownie brak kompletnie wszystkiego - co należy wykonać, jakie pomiary, przewody klasa izolacji, dodam że jedna strona to schemat punktów.
Wg mojej wiedzy informację o tym jakie pomiary należy wykonać nie są wymagane w projekcie budowlanym. Wiedza o tym winna być znana wykonawcy, który podejmuje się realizacji projektu.
Pomijam tutaj oczywiście wyjątki takie jak np. sprawdzenie ochrony przeciwporażeniowej dla urządzeń SN realizowanej przez uziemienie ochronne, dla przypadku kiedy sprawdzenia skuteczności ochrony nie dokonuje się w drodze pomiarów wartości samego uziemienia, ale poprzez pomiar napięcia rażenia.

Kto jest odpowiedzialny, za projekt budowlany?
PGR Mąkowarsko pisze: śr lut 12, 2020 22:33 Projektant uprawniony tylko się podpisuje. Fizycznie projekt robią ludzie najemni, stażyści itp.
Za projekt odpowiada jego projektant i nieistotne jest to kto go fizycznie wykonał.

Kto jest odpowiedzialny za opracowanie projektu budowlanego?
Inwestor jest odpowiedzialny za opracowanie projektu budowlanego?

Do kogo zgłaszać uwagi dotyczące projektu budowlanego?
Do Inwestora.
Pozdrawiam :)
Bonius
"Każde twierdzenie filozofa daje się zbić z taką samą łatwością, z jaką można go dowieść, nie wykluczając powyższego twierdzenia"
Pitagoras (ok. 572 - 497 p.n.e)
ODPOWIEDZ