ROPy i sygnalizatory SSP w strefie zagrożenia wybuchem

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
steraf
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 28
Rejestracja: śr lut 23, 2011 17:01

ROPy i sygnalizatory SSP w strefie zagrożenia wybuchem

0
Post autor: steraf »

I to chyba jedyne słuszne słowa rozsądku. Urządzenie zostało przebadane w zagranicznych laboratoriach na zgodność z EN-54, z tą samą normą, z którą badało by CNBOP. Gdzieś o uszy mi się obiło że CNBOP, nigdy nie przebadało żadnego wyrobu w wykonaniu przeciwwybuchowym, może nie mają odpowiedniego laboratorium?

Dobrze gdyby się tutaj wypowiedział ktoś mający styczność z prawną stroną tych systemów i certyfikatów. Jest tutaj jakiś rzeczoznawca?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
BartoszK
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 12
Rejestracja: pt mar 15, 2013 8:50

ROPy i sygnalizatory SSP w strefie zagrożenia wybuchem

0
Post autor: BartoszK »

Rzeczoznawcą nie jestem, ale temat nieco znam i pozwolę sobie zabrać głos.
Słowem wstępu: Nie po to wydawane są grube miliony euro na "uwspólnianie" rynków wszystkich członków UE, żeby każdy kraj osobno potem musiał badać każde urządzenie.

Unijna Dyrektywa ATEX jest uznawana nie tylko w całej UE, ale też i w wielu krajach świata. Jeśli certyfikowana jednostka badawcza z dowolnego kraju członkowskiego wyda atest to powinien być on uznawany we wszystkich krajach członkowskich.

Analogicznie jest z dopuszczeniami na podstawie normy EN-54.

Na koniec jeszcze warto pamiętać, że prawo unijne jest ponad prawem polskim. Jeśli prawo krajowe jest "mniej szczegółowe" niż europejskie to stosujemy "bardziej szczegółowe" europejskie.

Dla porównania proszę sobie pomyśleć co by było, gdyby samochody musiały być dopuszczane w każdym kraju osobno...? :-) No jeśli klosz lampy na homologację "E20" (Polska) to jest dopuszczony w całej Europie. Tu akurat są traktaty w ramach Komisji (europejskiej) ONZ, ale chodzi mi tylko o pokazanie pewnej analogii, jak należy prawo stosować.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

ROPy i sygnalizatory SSP w strefie zagrożenia wybuchem

0
Post autor: elmontjs »

BartoszK pisze: pn maja 11, 2020 12:18 Na koniec jeszcze warto pamiętać, że prawo unijne jest ponad prawem polskim.
W ostatnim czasie śmiej już w to wątpić :D
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
BartoszK
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 12
Rejestracja: pt mar 15, 2013 8:50

ROPy i sygnalizatory SSP w strefie zagrożenia wybuchem

0
Post autor: BartoszK »

elmontjs pisze: pn maja 11, 2020 13:02
BartoszK pisze: pn maja 11, 2020 12:18 Na koniec jeszcze warto pamiętać, że prawo unijne jest ponad prawem polskim.
W ostatnim czasie śmiej już w to wątpić :D
Też mi się nie podoba, co wyrabiają politycy. Ale nie wplatajmy proszę polityki w dyskusje techniczne i formalno- prawne.
Awatar użytkownika
BartoszK
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 12
Rejestracja: pt mar 15, 2013 8:50

ROPy i sygnalizatory SSP w strefie zagrożenia wybuchem

0
Post autor: BartoszK »

Czy ten temat służy wyłącznie rozważaniom teoretycznym? Czy autor steraf poszukuje urządzeń?
Jeśli poszukuje urządzeń to przykładowo firma ASE z Gdańska importuje ROP w wykonaniu Ex.
Awatar użytkownika
BartoszK
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 12
Rejestracja: pt mar 15, 2013 8:50

ROPy i sygnalizatory SSP w strefie zagrożenia wybuchem

0
Post autor: BartoszK »

MIWI-URMET ma swojej ofercie produkty Hochiki, a w nich jest ROP w wykonaniu Ex, model CCP-E-IS. Mają na niego certyfikat CNBOP.
Mają też sygnalizator w wykonaniu Ex ale na razie jeszcze bez certyfikatu CNBOP.
ODPOWIEDZ