Luksomierz po taniości

Na tym forum poruszamy tematy związane z projektowaniem, eksploatacją oraz sprawdzaniem oświetlenia
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Luksomierz po taniości

0
Post autor: macbrz »

Witam

Ostatnio usłyszałem, że nie warto kupować drogich luksomierzy i ich wzorcować ponieważ łatwiej jest kupić nowy (tani=300zł) ze świadectwem (zaświadczeniem) , a za rok jak będzie trzeba to się kupi następny. W sumie prawidłowe podejście ekonomiczne jeśli spełnione są wszystkie warunki metrologiczne.

Więc tak potocznym językiem kilka słów dla osób które odbierają prace pomiarowe oświetleniowe.
Najczęściej mierzymy zakres 0-50 lx do awaryjnego i 20-2000 lx ogólnego. To tak z grubsza.

Formalne wymagania spełniają luksomierze przynajmniej klasy A i B i to te których dolny zakres dokładności obejmuje zakres oświetlenia awaryjnego. Wynika to z konieczności oceny różnorodnych źródeł światła czyli ostatnio ledowych. A te cechują się tym, że podobną barwę można uzyskać mieszając różne składowe częstotliwościowe widma.
Potwierdzeniem dokładności (trzymania klasy) są świadectwa wzorcowania.

Koszt takiej usługi zależy od ilości punktów sprawdzanych i cenniki są dostępne w necie.
Dla luksomierzy klasy A i B to ok. 300-800. Jeśli sprawdzamy oświetlenie awaryjne to dobrze wiedzieć że np. laboratorium GUM w Łodzi może wzorcować od 0,5 lx, a Sonel od 1 Lx. Świadectwo bez tabelki nic nie potwierdza, a takie też się spotyka.

Pomiary oświetlenia awaryjnego podlegają odbiorom i corocznym przeglądom.
Ostatnio również Strażacy żądają corocznych potwierdzeń, że jest utrzymana wartość wymaganego natężenia oświetlenia.

Więc trzeba mieć świadomość że jak do pomiarów używany jest nieodpowiedni sprzęt pomiarowy to mogą do nas wrócić koszty zdarzeń w przyszłości. Dotyczy to Inspektorów i Kierowników robót którzy nie mogą się uchylić od odpowiedzialności z racji niewiedzy lub głupoty podległego pracownika. A OC może tego nie objąć.

Moja przykładowa przygoda była taka, że na bardzo dużej inwestycji zarzucono nam nieprawidłowe przeprowadzenie pomiarów oświetlenia ogólnego. Od Generalnego zrobiło się bardzo niemiło. Dojechałem wieczorem (300km), ze sobą dwa różne luksomierze w kl. A, ze świadectwami i mała konfrontacja. Okazało się że dalekowschodni wizytator miał luksomierz który pokazywał 50% tego co było.

Pozdrawiam
MB

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Luksomierz po taniości

0
Post autor: elmontjs »

Dodam tylko, że tanie luksomierze owszem mają świadectwo wzorcowania, ale nie obejmuje ono zakresu, którym sprawdza się oświetlenie ewakuacyjne.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Nix2
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 29
Rejestracja: wt maja 20, 2014 22:54
Lokalizacja: lubuskie

Luksomierz po taniości

0
Post autor: Nix2 »

To jakie typy mierników wchodzą w rachubę ?

pzdr Nix
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Luksomierz po taniości

0
Post autor: macbrz »

Ja mam luksomierze Sonopana i Sonela./chyba to nie reklama/
Do Sonopana można dokupić kalibrator i przystawki do pomiaru luminancji.
Jak wysyłamy do Producenta na wzorcowanie to przynajmniej nie ma obawy że zapłaci się za nieudane wzorcowanie.
W razie problemów z odbiorami mamy krajowego producenta który nas wesprze.
Krajowy wyrób gwarantuje długą eksploatację przy akceptowalnych kosztach serwisu.
Sprzęt znany przez służby PSP, Sanepid.
Dostępne są w klasie A i B.
Są jeszcze sondy do kombajnów Sonela i Metrela.
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Luksomierz po taniości

0
Post autor: macbrz »

Żeby troszkę uszczegółowić problem, w odniesieniu do większych pomiarów, takich na kilka godzin roboty.

Mam L100, L200 i LX-10A, każdy w klasie A.
Problemem jest brak prostych funkcji do realizacji pomiarów "obiektowych" w tych miernikach.

LX-10A- zapamiętuje pomiar po każdym nacisnięciu klawisza, umożliwia podgląd zapamiętanych wartości, nie można skasować ostatniego wyniku tylko całość, jak się pomylimy to możemy zapisać czas tego wyniku i pominąć go w dalszej obróbce.
Małe pomieszczenia lepiej zapisywać oddzielnie.
Seria pomiarów wpada do jednego worka i cały plik ściagamy z pamięci miernika na komputer.
Mało wygodnie, aby po każdym pomieszczeniu sczytywać dane, nawet radiowo (ma wbudowany nadajnik). Można kombinować sortując wyniki po ich czasie.
No i ta mało profesjonalna wtyczka do sondy w sprzęcie za 3tys.
Ale dobrze się go trzyma, jest wygodny.

L100, ma możliwość nazywania punktów, kasowania pomiaru, ale każdy pomiar wymaga kilku nacisnięć co jest bardzo niewygodne, a przede wszystkim niewydajne.
No i nie jest już w produkcji.

L200, najnowszy produkt Sonopana z Panelem P200 nie pozwala na podgląd zapamiętywanych danych, samo zapamietywanie jest szybkie jak w LX-10A. Sprzęt super, o dużej czułości.
W połączeniu L200 z konwerterem USB i tabletem pod WIN10 mamy możliwość szybkiego zapamietywania pomiarów i ich opisywania.
Czekam na apkę pod androida, bo tablet z WIN 10 to to cegła.

Czyli na dzień dzisiejszy sensowną apke na smartfona ma tylko TENMARS TM203, ale czy przejdzie wzorcowanie od 0,5lx? Takie wzorcowanie w Laboratorium Akredytowanym to 500zł.
No i wymagana jest dokładność całkowita lepsza niż 10%.

A może trzeba sobie przypomnieć, że w PN-EN-1838 i o luminancji też coś jest napisane.
Przy oprawach i przy znakach.
Do L100 i L200 można dokupić przystawkę do pomiaru luminancji.
To bezkonkurencyjnie najtańsza opcja certyfikowanego pomiaru luminancji.
Wprawdzie to 2000zł netto, ale samo wzorcowanie mojej LS-160 więcej rocznie kosztuje.

Więc może doczekamy się apki pod LX-10A lub L200, żeby można było wygodnie klikać pomiary, kasować błędne (bo ktoś otworzy drzwi do oświetlonego pokoju), nazywać serie wyników.
A jak będzie można wstępnie przygotować wykazy pomieszczeń do sprawdzenia to dopiero będzie komplet do pracy.
Na razie to chałupnictwo, chociaż niezbyt po taniości.
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Luksomierz po taniości

0
Post autor: macbrz »

Od tego roku również Laboratorium Sonela wzorcuje luksomierze od 0,5lx.
Jeszcze nie akredytowane, ale to zawsze Producent.
Dla porównania druga strona świadectw SONEL i GUM w Łodzi.
Dla porównania z innym dokumentem który gwarantuje że miernik coś pokazuje.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ