Czy mogę zdawać na świadectwo kwalifikacyjne D bez E?

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
krzaczek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 111
Rejestracja: pt sty 14, 2005 13:31
Lokalizacja: Poznań

Czy mogę zdawać na świadectwo kwalifikacyjne D bez E?

0
Post autor: krzaczek »

Nie wiem jakiej Kolega odpowiedzi się spodziewał. To nie jest kwestia "pójścia na rękę" jakiejś firmie, czy układów komisji z firmą, która jak Kolega napisał
jest stałym dostawcą klientów i na niej zarabiacie
. Po prostu takie są przepisy. Kurs i egzamin są towarem, na który jest wystawiana faktura, a ta musi być wystawiona na zamawiającego. Fakt, że uprawnienia są imienne na konkretnych pracowników nie ma nic do rzeczy. Jeśli układ pracownik-pracodawca jest normalny i zdrowy to takie sytuacje, jak Kolega opisał, czyli przetrzymywanie przez pracodawcę uprawnień nie ma miejsca. Komisja nic nie może tutaj poradzić. Temat odpłatności za egzaminy w ogóle jest dosyć kłopotliwy. Ja stoję na stanowisku, że jeśli pracownik musi mieć uprawnienia, żeby wykonywać swoje obowiązki służbowe, to pracodawca powinien opłacać mu egzamin bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Obawy, że pracownik wykorzysta je prywatnie może rozwiać umowa o zakazie konkurencji i po kłopocie.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Czy mogę zdawać na świadectwo kwalifikacyjne D bez E?

0
Post autor: elmontjs »

W opisywanym przypadku , jeżeli pracodawca przetrzymuje świadectwo u siebie, czy pracownik może osobiście zwrócić sie do komisji o wystawienie duplikatu nawet gdyby musiał pokryć koszty ?
Człowiek uczy się całe życie i ...
krzaczek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 111
Rejestracja: pt sty 14, 2005 13:31
Lokalizacja: Poznań

Czy mogę zdawać na świadectwo kwalifikacyjne D bez E?

0
Post autor: krzaczek »

Jak najbardziej tak. A im więcej danych poda, najlepiej numer świadectwa, tym łatwiej i szybciej będzie sporządzić duplikat. Od razu uprzedzę kolejne pytanie. Nie, komisja nie informuje pracodawcy o wydaniu duplikatu. A przynajmniej nie ta, w której zasiadam. Pracownik zgłasza się do komisji, podaje niezbędne dane, płaci i dostaje duplikat świadectwa. A przetrzymywanym u siebie w szufladzie oryginałem pracodawca może sobie wytapetować ścianę. Jak już pisałem, przetrzymywanie przez pracodawcę imiennych uprawnień pracownika jest bez sensu. Co niby miałby z nimi zrobić?
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Czy mogę zdawać na świadectwo kwalifikacyjne D bez E?

0
Post autor: Simcode »

elmontjs pisze: ndz kwie 19, 2020 15:24 W opisywanym przypadku , jeżeli pracodawca przetrzymuje świadectwo u siebie, czy pracownik może osobiście zwrócić sie do komisji o wystawienie duplikatu nawet gdyby musiał pokryć koszty
No to chyba 50 zł. Tu brawo dla kolegi że tak postępuje ta komisja. Ale moje doświadczenia i tematy na forach wskazują co innego. Często komisje oddalają prośbę stwierdzając że zdający nie był zleceniodawcą usługi. Nie dziwię im się po co mają tracić dobrego płatnika który zawsze do nich przyjdzie. A teraz jeszcze z innej beczki. Jak byście się czuli koledzy gdybyście to wy byli tym pracodawcą i pracownik któremu zapłaciłeś wyrobienie świadectwa zwolnił się po okresie próbnym wraz z "swoimi" papierami. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Czy mogę zdawać na świadectwo kwalifikacyjne D bez E?

0
Post autor: elmontjs »

Simcode pisze: śr kwie 22, 2020 19:54 Jak byście się czuli koledzy gdybyście to wy byli tym pracodawcą i pracownik któremu zapłaciłeś wyrobienie świadectwa zwolnił się po okresie próbnym wraz z "swoimi" papierami.
Przetrzymywanie uprawnień jest jakimś głupim zachowaniem (szczerze, dawno już o tym nie słyszałem, ale skoro koledzy tak mówią , pewnie tak jest). Nie prościej podpisać klauzulę z pracownikiem, że jeżeli zwolni się przed upływem 12 miesięcy, będzie zobowiązany pokryć koszty kursu i egzaminu a przynajmniej kursu ? ... i wszyscy są zadowoleni.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Czy mogę zdawać na świadectwo kwalifikacyjne D bez E?

0
Post autor: Simcode »

elmontjs pisze: śr kwie 22, 2020 21:23 będzie zobowiązany pokryć koszty kursu i egzaminu a przynajmniej kursu ? .
Jest to jakieś wyjście . Tak czy owak tego problemu na tym forum nie rozwiążemy to życie same skoryguje jak w każdym przypadku ma być. Ja dla przykładu mam swoje świadectwo ze sobą bo robię je zawsze za swoje pieniądze. Ale dużo kursów robiłem za pieniądze pracodawcy i on ma oryginały.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Czy mogę zdawać na świadectwo kwalifikacyjne D bez E?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

przeczytałem cały wątek i mnie zaciekawiło pytanie: kto egzaminuje egzaminatorów?
krzaczek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 111
Rejestracja: pt sty 14, 2005 13:31
Lokalizacja: Poznań

Czy mogę zdawać na świadectwo kwalifikacyjne D bez E?

0
Post autor: krzaczek »

Członkowie komisji egzaminacyjnych zdają, tak jak każdy, egzamin przed inną komisją. Najczęściej w innym mieście, żeby nie być posądzanym o kolesiostwo.Taki zarzut bardzo często się pojawia, ale najprościej, żeby każdy z członków komisji jechał sobie niezależnie od innych do wybranej przez siebie komisji i po prostu przystąpił do egzaminu.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Czy mogę zdawać na świadectwo kwalifikacyjne D bez E?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Wyszło, że zadałem nieprecyzyjnie pytanie. Choć to też mnie ciekawiło. Chodziło mi o to jaki egzamin trzeba zdać by zostać egzaminatorem. Oprócz oczywistego D+E
krzaczek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 111
Rejestracja: pt sty 14, 2005 13:31
Lokalizacja: Poznań

Czy mogę zdawać na świadectwo kwalifikacyjne D bez E?

0
Post autor: krzaczek »

Faktycznie pytanie było nieprecyzyjne. Komisje powoływane są na 5 lat. Żeby zostać egzaminatorem...nie trzeba zdać żadnego dodatkowego egzaminu. Stety, albo i niestety o tym, czy ktoś zostanie egzaminatorem, decydują urzędnicy URE. Procedura wygląda tak, że dokumenty kandydata na egzaminatora, m.in. zaświadczenie o niekaralności, potwierdzenie doświadczenia zawodowego (np. od pracodawcy), dyplom ukończenia studiów i jeszcze kilka innych, przewodniczący już istniejącej komisji, albo ośrodka który dopiero stara się o powołanie komisji, wysyła do URE i tam urzędnicy odgórnie podejmują decyzję, czy ktoś zostanie egzaminatorem, czy też nie. Od decyzji nie można się odwołać! Efekt jest taki, że od kilku lat do komisji nie są powoływani np. czynni wykładowcy akademiccy, co osobiście uważam za błąd. Wielu z nich nie można odmówić doświadczenia praktycznego, o teorii nie wspomnę. URE uznało jednak, że jak ktoś "siedzi na uczelni" to się do komisji nie nadaje. Co śmieszniejsze, nauczyciel po przejściu na emeryturę i zatrudnieniu się np. w ośrodku szkoleniowym, powołanie do komisji dostanie.
ODPOWIEDZ