Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

0
Post autor: Simcode »

warlock76 pisze: ndz lut 09, 2020 17:47 Jak kolega simcode chce wzorcowac przyrzady pomiarowe to nikt mu tego nie broni. Jezeli stwierdze, ze moje mierniki wymagaja kalibracji to oddam je do producenta na naprawe
Ja niczego nie chcę taki wymóg nakłada prawo. Sprawdzić czy wartość pomierzona przez twój przyrząd jest odpowiednia. A ty możesz jedynie stwierdzić czy działa nie czy nie i nic po za tym.
A co do samego nakazu to po kolei.
Ochrona przeciporażeniowa to ochrona przed porażeniem elektrycznym jest zespołem środków min. technicznych zmniejszających ryzyko porażenia elektrycznego. Czyli służąca ochronie naszego życia i zdrowia. Nieprawdaż. Wszystkie przyrządy służące ochronie życia i zdrowia podlegają prawnej ochronie metrologicznej . A wynika to z ustawy " Prawo o Miarach " . A jak wiemy ustawa jest zaraz po konstytucji aktem prawny o obowiązującym nas jej przestrzeganiu.
Cytat ;

Prawna kontrola metrologiczna
Art. 8.
1. Przyrządy pomiarowe, które mogą być stosowane:
1) w ochronie zdrowia, życia i środowiska,
Dalej mamy.
2. Prawna kontrola metrologiczna przyrządów pomiarowych jest wykonywana
przez:
1) zatwierdzenie typu przyrządu pomiarowego na podstawie badania typu -
przed wprowadzeniem typu przyrządu pomiarowego do obrotu lub
2) legalizację pierwotną albo legalizację jednostkową - przed wprowadzeniem
danego egzemplarza przyrządu pomiarowego do obrotu lub użytkowania, a
także
3) legalizację ponowną - w stosunku do przyrządów pomiarowych wprowadzonych do obrotu lub użytkowania.
I to chyba rozwiewa wszystkie wątpliwości. A co kolega robi i jak ze swoimi przyrządami to oczywiście jego sprawa . Ale pamiętajmy zawsze do czasu. Pozdrawiam.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

0
Post autor: elmontjs »

Simcode pisze: ndz lut 09, 2020 19:07 Ja niczego nie chcę taki wymóg nakłada prawo.
Może się lekko wtrącę w dyskusje kolegów, ale kolego Simcode czytaj i przytaczaj pełne znaczenie Ustawy, bo robisz to wybiórczo . Nie doczytałeś zdania po punkie 6 w art8.1 , który odnosi do ust.6 ! A w nim czytamy że:
"Minister właściwy do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakres tej kontroli w stosunku do danego rodzaju przyrządów ..." (reszte proszę doczytać w ustawie) .

A tutaj odpowiednie rozporządzenie z wymienionymi rodzajami przyrządów podlegających prawnej kontroli metrologicznej:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

... i niestety przyrządów do badania ochrony przeciwporażeniwej tam nie znajdziemy.
Niestety obowiązek wzorcowania/kalibracji nie istnieje (jedynie zalecenia norm)! Jednak moim zdaniem proces wzorcowania powinien leżeć w interesie każdego pomiarowca.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

0
Post autor: Simcode »

Nie doczytałem i zwracam honor. A tak poważnie to te rozporządzenie mnie powala .Beczki badamy , jakieś przepływomierze do mleka a nie badamy przyrządów do badań niektórych wybuchowych gazów , czy materiałów wybuchowych a o naszych nie wspomnę. Według mnie zapis o wykazie jest błędny . Stwierdzenie samo o zagrożeniu życia i śmierci było by wystarczające.
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

0
Post autor: witek17 »

O ile dobrze pamiętam, to było w "Dziennikach gwiazdowych" Lema. Nauczyciele podczas egzaminów odpowiadali na pytania egzaminowanych, a ocena zależała od jakości pytania :)
Autor pytania zadał je i "poszedł w długą". Nie wiadomo po co je zadał. Czy kupił okazyjnie/dostał/pożyczył/naprawił przyrząd? I chce go sprawdzić. Czy ma wątpliwości co do okresowego sprawdzania miernika? Tego się pewnie już nie dowiemy.
jacasquad
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 13
Rejestracja: czw gru 13, 2018 23:20

Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

0
Post autor: jacasquad »

Witam ponownie. Chciałem się dowiedzieć jak można sprawdzić poprawność mierzenia. Miernik to Kyoritsu KEW 6010B. Przy pomiarze na zakresie 500V zakres ma fo 200 Mohm. Zawsze pokazuje pomiar po za zakresem i wyskakuje komunikat „ OL”. A pytanie zadane z czystej ciekawości.
Wspomniany był temat z rezystorami - tylko jak je podpiąć ?
Pozdrawiam
Paweł B.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

0
Post autor: elmontjs »

jacasquad pisze: wt lut 18, 2020 23:04 Chciałem się dowiedzieć jak można sprawdzić poprawność mierzenia.
Poprawność pomiaru i wiarygodność wyniku potwierdzi koledze wzorcowanie miernika.
Sposób z rezystorami podpowiedziałem na wstępie , ale to jedynie metoda szybkiego, doraźnego sprawdzenia czy miernik wogóle działa, jednak musisz pamiętać , że rezystancja (jej wynik) to nie jedyny parametr który musi prawidłowo pokazać miernik izolacji, równie istotne jest napięcie pomiaru.
jacasquad pisze: wt lut 18, 2020 23:04 Wspomniany był temat z rezystorami - tylko jak je podpiąć ?
...jeżeli nie masz pojęcia jak się do tego zabrać , odpuść temat, bo masz do czynienia z napięciem 250, 500 a nawet 1000V - doświadczenia mogą być mało przyjemne. Poddanie przyrządu procesowi wzorcowania rozwieje twoje wszystkie wątpliwości i potwierdzi (lub nie)jego sprawność.
Człowiek uczy się całe życie i ...
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

0
Post autor: witek17 »

Chciałbym się mylić, ale podejrzewam, że autor tematu ma słabe (eufemistycznie mówiąc) pojęcie o elektryce, od strony fizycznej i technicznej. Drogi Kolego, karabin snajperski nie zrobi z ciebie snajpera. Snajperem się jest, albo nie, a jakość karabinu oczywiście ma znaczenie, ale rzekłbym 1 i 1/2 planowe (nie pierwszo-, ale i nie drugoplanowe). Widziałem takich elektryków, szybcy, sprawni w wykonaniu pracy, ale trzeba było ich pilnować, by głupot nie narobili.
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

0
Post autor: witek17 »

Zabrzmiało bardzo ostro, zastanawiałem się czy nie złagodzić tonu. Jednak nie. To że nie jestem tu i teraz elektrykiem wg definicji obowiązującej na forum, nie znaczy, że nie byłem wielokrotnie "popieszczony" :D Nic tak nie uczy ostrożności :D Teraz mam zasadę i przekazuję ją innym "cokolwiek robisz z prądem, sprawdź neonówką wszystkie! przewody, wszystkie! a najpierw żółtozielony!". Widziałem instalacje wołające o pomstę Wielkiego BHP-owca i Wielkiego Strażaka.
Chcesz być pomiarowcem? Musisz rozumieć co będziesz mierzył, po prostu musisz. Jeżeli pytasz jak sprawdzić miernik i jak podłączyć rezystory do sprawdzenia - odpuść sobie, albo najpierw weź książkę do ręki.
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

0
Post autor: macbrz »

Wzorcowanie chroni pomiarowca.
Jeśli ktoś tego nie rozumie to niech Go Opatrzność ma w swojej opiece.

Do przewodów to izolację można sprawdzać wg. mnie "czym kolwiek".
Do kabelków energetycznych to lepiej mieć coś z zakresem przynajmniej 1TW.
Na zakresie 10-20 GW to nie widac jak sie ładuje.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

0
Post autor: elmontjs »

macbrz pisze: ndz lut 23, 2020 11:39 przynajmniej 1TW
Kolega to ma elektrownię ? :D
A tak poważnie , kable 0,4 kV rzadko są w długich odcinkach , żeby wymagać od nich ładowania. Ale na średnim - owszem, masz rację, tyle, że widać to już nawet na starym IMI413 a on (o ile dobrze pamiętam) miał zakres 20000Mom
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ