Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

0
Post autor: macbrz »

Wielu starszych Kolegów wzdycha do kręciołka.
Ale od krecenia to był "mlody" i jak pot mu kapał z nosa od kręcenia to i tak latajaca w rytm obrotów wskazówka była pomiarem dobry/zły.
Na długich kablach poliwinitowych to zakres 20 gigaohmów miał uzasadnienie.
Dzisiaj na polietylenowych kablach SN do kilkudziesieciu metrów to na MICu2510 dla 2,5kV wyniki są ponad 1 teraohm, a dla polietylenowych o,4kV to dla 200-300 m ponad 100 gigaohmów.
Takie kable to kazda hala magazynowa, galeria czy produkcyjna.
Dla nich na MPI525 to pstryk i mamy 10 giga. A na 2510 widać tempo jak rośnie wynik i czasami udaje się zlokalizowac przynajmniej zgniecione, zacięte żyły. Szczególnie na wiązkach kablowych.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

0
Post autor: elmontjs »

macbrz pisze: wt lut 25, 2020 19:22 A na 2510 widać tempo jak rośnie wynik i czasami udaje się zlokalizowac przynajmniej zgniecione, zacięte żyły
Kolega żartuje , chyba nie za pomocą induktora ? Będę pod wrażeniem, jak kolega opisze metodę lokalizacji opisanych uszkodzeń za pomocą MIC2510.
Człowiek uczy się całe życie i ...
jacasquad
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 13
Rejestracja: czw gru 13, 2018 23:20

Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

0
Post autor: jacasquad »

witek17 pisze: sob lut 22, 2020 10:34 Zabrzmiało bardzo ostro, zastanawiałem się czy nie złagodzić tonu. Jednak nie. To że nie jestem tu i teraz elektrykiem wg definicji obowiązującej na forum, nie znaczy, że nie byłem wielokrotnie "popieszczony" :D Nic tak nie uczy ostrożności :D Teraz mam zasadę i przekazuję ją innym "cokolwiek robisz z prądem, sprawdź neonówką wszystkie! przewody, wszystkie! a najpierw żółtozielony!". Widziałem instalacje wołające o pomstę Wielkiego BHP-owca i Wielkiego Strażaka.
Chcesz być pomiarowcem? Musisz rozumieć co będziesz mierzył, po prostu musisz. Jeżeli pytasz jak sprawdzić miernik i jak podłączyć rezystory do sprawdzenia - odpuść sobie, albo najpierw weź książkę do ręki.
... kolego Witek nie pytałem o Twoje podejrzenia i wywody nie na temat. Zlizuj swoje ego i jeżeli nie chcesz udzielić prostej odpowiedzi to nie czyń tego. I kto powiedział że chcę być pomiarowcem ?!! Ziomus wyluzuj chyba że zabawki kiedyś były przykręcone dyblami do podłogi to jeszcze wybaczę
Pozdrawiam
Paweł B.
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

0
Post autor: witek17 »

jacasquad pisze: śr lut 26, 2020 0:09 ... kolego Witek nie pytałem o Twoje podejrzenia i wywody nie na temat. Zlizuj swoje ego i jeżeli nie chcesz udzielić prostej odpowiedzi to nie czyń tego. I kto powiedział że chcę być pomiarowcem ?!! Ziomus wyluzuj chyba że zabawki kiedyś były przykręcone dyblami do podłogi to jeszcze wybaczę
Były przykręcone dyblami :D
Ale w sumie masz rację. Co mnie może obchodzić co z tym miernikiem zrobisz? Każdy jest odpowiedzialny za siebie.
P.S. nie chciałem cię obrazić.
jacasquad
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 13
Rejestracja: czw gru 13, 2018 23:20

Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

0
Post autor: jacasquad »

witek17 pisze: śr lut 26, 2020 20:44
jacasquad pisze: śr lut 26, 2020 0:09 ... kolego Witek nie pytałem o Twoje podejrzenia i wywody nie na temat. Zlizuj swoje ego i jeżeli nie chcesz udzielić prostej odpowiedzi to nie czyń tego. I kto powiedział że chcę być pomiarowcem ?!! Ziomus wyluzuj chyba że zabawki kiedyś były przykręcone dyblami do podłogi to jeszcze wybaczę
Były przykręcone dyblami :D
Ale w sumie masz rację. Co mnie może obchodzić co z tym miernikiem zrobisz? Każdy jest odpowiedzialny za siebie.
P.S. nie chciałem cię obrazić.
Luz 😉
A z rezystorem myślałem że to jakiś super biturbo nowy patent. Nie ma tematu. Czasami proste rzeczy muszę przeskalować do levelu „ master” 😂

Temat do zamknięcia
Pozdrawiam
Paweł B.
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

0
Post autor: macbrz »

Lokalizacja raczej tylko co do żyły ((.

Lokalizację po długości miałem w zeszłym tygodniu.
Zgnieciona mufa (za mały rozmiar rury termokurczliwej) była przyciśnięta kablami do szczebla drabiny kablowej. Na micu był kilkanaście razy niższy wynik niż na pozostałych (7x150).
Po odcięciu opasek na 2,5kV zaczęło pstrykać.
Ładowanie kabla, narastania napięcia i przebicie.
Ale taka sytuacja to bardzo rzadki przypadek.

Jak jest niski wynik RISO i oględziny nic nie sugerują
to przekłada się na pe lub dokłada kolejną żyłę.



.
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

0
Post autor: macbrz »

Jedenaście starych, wzorcowych., nie miniaturowych, rezystorów z demontażu w tolerancji 0.01% po 9Mohm.
Za kilkanaście złotych mam stabilny rezystor 99Mohm z odczepem na 9.
Ze znanego źródła na A...

Skoro nie wzorcujemy to po co wydawać pieniądze na miernik.
Przed pomiarami wkładamy palec do kontaktu i tak sprawdzeni możemy udać się do pracy.

Rozumiem że Koledzy którzy nie wzorcują w okresach ogólnie przyjętych lub zalecanych przez producentów,
w protokole to wyraźnie zaznaczają.
Podają typ, nr miernika i oświadczenie że miernik działa dobrze bo tak się im wydaje.

Wzorcowanie nie daje gwarancji że jest dobrze do następnego wzorcowania. Ale jest ogólnie przyjętym sposobem potwierdzenia przestrzegania zasad.
Można robić pomiary bez mierników, pisać fantazje w protokołach, robić głupoty mając piękny sprzęt.
Gorzej mieć kogoś na sumieniu.
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

0
Post autor: macbrz »

Sonel oferuje boxa do bieżącej kontroli mierników izolacji z rezystorami do 10Gohm.
Zamówiłem, ale nie wiadomo kiedy będą.

Dlaczego nie ma w nim rezystora do kontroli ciągłości na 200mA ?
Nie ma pomiaru RISO bez sprawdzenia ciągłoścì.
Takie to nie przemyślane do końca.
Ale inni nie oferują testerów z tak wysoką rezystancją.
ODPOWIEDZ