Ochrona odgromowa i przepięciowa paneli PV

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Ochrona odgromowa i przepięciowa paneli PV

0
Post autor: elmontjs »

Witam kolegów. padło mi w ręce ciekawe opracowanie na tema ochrony części DC instalacji fotowoltaiki ... warto się zapoznać:
T. Maksimowicz, RST pisze:[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Ochrona odgromowa i przepięciowa paneli PV

0
Post autor: electrics »

Byłem ostatnio z czystej ciekawości na szkoleniu dla tzw ,,łowców głów" dotyczacym pozyskiwania klientów dla dystrybutora systemów fotowoltsicznych. Dowiedziałem się tam wielu rozwiązań typowych dla elektrotechniki alternatywnej, m.in...
- Że należy wykonywać oddzielne uziemienie dla instalacji fotowoltaicznej.
- Wykonawca buduje oddzielną rozdzielnicę dla swoich urządzeń, dlatego żeby ewentualne wyładowanie piorunowe nie uszkodziło instalacji klienta.
- Ograniczniki przepięć załatwiają zupełnie problem ochrony przed wszystkimi zagrożeniami, bo są drogie.
- Ekwipotencjaliza polega na stosowaniu podkładek po 2zł/szt
Nie zdzierżyłem do końca...
Awatar użytkownika
dawidgta
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 238
Rejestracja: wt sie 15, 2017 15:48

Ochrona odgromowa i przepięciowa paneli PV

0
Post autor: dawidgta »

electrics pisze: śr mar 04, 2020 16:52
- Ekwipotencjaliza polega na stosowaniu podkładek po 2zł/szt
Jak to się wykonuję? Mówili na szkoleniu jak to w praktyce wygląda? Bo pierwszy raz o takim czymś słyszę 🙂
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Ochrona odgromowa i przepięciowa paneli PV

0
Post autor: luka2nd »

electrics pisze: śr mar 04, 2020 16:52- Że należy wykonywać oddzielne uziemienie dla instalacji fotowoltaicznej.
To niestety jest powszechne wśród speców od fotowoltaiki. Zwłaszcza takich, co wczoraj handlowali kołdrami i garnkami leczącymi raka, a dziś szkolą murarzy zmieniających branżę. Na facebooku zapisałem się do kilku grup tematycznych PV i czasem sam się udzielam w dyskusjach. Niektóre teorie naprawdę zasługują na miano elektrotechniki alternatywnej :)
dawidgta pisze: śr mar 04, 2020 18:02
electrics pisze: śr mar 04, 2020 16:52
- Ekwipotencjaliza polega na stosowaniu podkładek po 2zł/szt
Jak to się wykonuję? Mówili na szkoleniu jak to w praktyce wygląda? Bo pierwszy raz o takim czymś słyszę 🙂
Są takie podkładki pod klemy. Jak dokręcasz śrubę, to ta podkładka kaleczy anodowaną powierzchnię ramy modułu i teoretycznie tworzy galwaniczne połączenie z szyną. Ale głowy bym za to nie dał :)
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Ochrona odgromowa i przepięciowa paneli PV

0
Post autor: marcin225 »

luka2nd pisze: śr mar 04, 2020 21:25
Są takie podkładki pod klemy. Jak dokręcasz śrubę, to ta podkładka kaleczy anodowaną powierzchnię ramy modułu i teoretycznie tworzy galwaniczne połączenie z szyną. Ale głowy bym za to nie dał :)
W mojej instalacji fotowoltaicznej zastosowałem te podkładki i faktycznie "działają" :D
Awatar użytkownika
bonczas
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 5
Rejestracja: wt mar 03, 2020 16:46

Ochrona odgromowa i przepięciowa paneli PV

0
Post autor: bonczas »

Co do podkładek "uziemiających" to rzeczywiście działają, gdy stosowałem je pierwszy raz (bo zawsze dawałem linkę, 2 oczka, śruba z podkładką wrzynającą - ogólnie czasochłonne rozwiązanie) mierzyłem sobie rezystancję pomiędzy dwoma panelami. Bez podkladki i przewodu tworzącego połączenie wynik wychodził w granicy 17-20 ohm, z podkładką "prawie 0"
Rhavir
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 12
Rejestracja: pt cze 12, 2020 20:27

Ochrona odgromowa i przepięciowa paneli PV

0
Post autor: Rhavir »

Zależy od konstrukcji - są podkładki, które działają, przeszły badania, testy, mają certyfikaty.
Są też klemy, które działają jak "podkładki" - i też mają wszystkie wymagane "papiery" - tak więc jak je zastosujemy jest OK.
Kolejna sprawa to połączenie konstrukcji i przewodu uziemienia/wyrównania potencjału - nagminne jest użycie "farmerów" czy blachowkrętów - ja stosuję dedykowane śruby, jak to jest w instrukcji montażu konstrukcji.

Uziemienie PV - temat rzeka :) - ogólnie to jak mamy uziemienie w budynku i dostępną np. Główną Szynę Uziemienia to można ją użyć, w końcu do tego jest. :)
Gorzej jak mamy budynek bez uziemienia - czyli jakieś 30 % budynków na wsi i domów z epoki Edwarda Hojnego czy Wojciecha Ślepego - wtedy nie ma rady - robimy własne uziemienie.
Bo system PV uziemić musimy - wymaga tego falownik, ochronniki, no i konstrukcja. W instrukcji montażu konstrukcji, którą stosuję jak byk pisze : należy wykonać uziemienie konstrukcji (tu szczegółowy opis) przewodem minimum 6 mm2, użyć dedykowanej śruby, i tak dalej, wszystko bardzo szczegółowo opisane.
Zresztą Test ciągłości przewodów ochronnych jest wymagany przez normy dla instalacji PV.
Wykonanie osobnego uziemienia niby nie jest błędem - niestety najczęściej owo uziemienie nie spełnia warunków - rozbudowywałem nie dawno instalację - zawsze mierzę uziemienie, czy to swoje czy klienta - uziom szpilkowy "fahafcóf" mial 240 Omów - a klientowi powiedzieli, że jest w porządku - najlepsze jest to, że klient miał w piwnicy, w której zamontowano falownik wyprowadzoną i nie wykorzystaną bednarkę, połączoną z uziomem fundamentowym, który po zmierzeniu miał mniej niż 2 omy. Do dziś się zastanawiam JAK można sobie dodawać roboty i mnożyć koszty mając tak dobry uziom dostępny ???? Wystarczyło założyć szynę uziemienia, i już. Zwłaszcza, że skrzynka PV była tak blisko, że przewody między ochronnikiem z szyną miały by mniej niż 50 cm :) A tu bili szpile, ciągnęli przewód przez pół domu :)

Ochronniki - kolejny temat rzeka, dobór ochronników T2 lub T1+T2, grubości przewodów - widziałem ochronnik T1+T2, który ktoś "uziemił" przewodem 2.5 mm2 :)
Dobór ochronników to dla wielu magia - zresztą powszechne jest kupowanie najtańszej "chińszczyzny" - sam nie dawno diagnozowałem instalacje PV w której tani, "chiński" ochronnik po 2 latach zaczął "puszczać" - skończyło się na wymianie ochronnika.

Osobne rozdzielnice - w moim przypadku wynika to z warunków - w istniejących zwykle nie ma miejsca :) - często więc lepiej dać swoją niż kombinować. Są też klienci, którzy nie chcą by im "coś" dokładać do ich rozdzielnicy. Ale nie ma to nic wspólnego z ochroną przepięciową.
Oczywiście jak mamy miejsce i "warunki" to czemu nie, spokojnie można zamontować "naszą" aparaturę w rozdzielnicy klienta.
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Ochrona odgromowa i przepięciowa paneli PV

0
Post autor: electrics »

Jeśli w budynku istnieje uziom, wówczas należy się do niego podłączyć a nie robić oddzielnego.
Rhavir
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 12
Rejestracja: pt cze 12, 2020 20:27

Ochrona odgromowa i przepięciowa paneli PV

0
Post autor: Rhavir »

A co w przypadku, gdy mierzymy istniejący uziom i mamy za wysoką rezystnację ?
Wbrew pozorom zdarzają się takie przypadki - znam to z autopsji - wtedy często lepiej jest wykonać własny uziom - zwłaszcza jak nie bardzo jest jak poprawić istniejący.
JA zwykle "biję szpile" i łączę w istniejącym uziomem, w ostateczności : rów, bednarka i ew. szpile. Na szczęście takie sytuacje są rzadkie.

Pewnie, że jak mamy sprawny uziom to go używamy - pomijając inne czynniki - tak jest po prostu łatwiej, szybciej i taniej :) :) - dlatego nie rozumiem tych co ro bią wlasny uziom mają ten z budynku.
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 431
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Ochrona odgromowa i przepięciowa paneli PV

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Za wysoką czyli jaką? 10 omów jest dla LPS a nie dla ekwipotencjalizcji PV.
ODPOWIEDZ