Analiza ryzyka w obiekcie zagrożonym wybuchem

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
dresio
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 86
Rejestracja: pt sie 05, 2005 8:39
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Analiza ryzyka w obiekcie zagrożonym wybuchem

0
Post autor: dresio »

Witam Panowie,

chciałbym się zapytać o szacowanie ryzyka w obiekcie zawierającym strefę 2 zagrożenia wybuchem.
Konkretnie chodzi mi o przykład opublikowany w ElektroInfo "Uproszczony projekt instalacji piorunochronnej wolno stojącego budynku magazynu mps"
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Dla budynku magazynu paliw i smarów przyjęto LPS II oraz zastosowano dodatkowe środki ochrony przez skoordynowane SPD i tablice ostrzegawcze.
Następnie uwzględniając powyższe obliczono ryzyko R1 = 92,8·10–5, które jest większe od tolerowanego RT = 10–5.
Dodano uwagę
"R1 = 92,8·10–5 > RT = 10–5, przez co należy uznać zagrożenie występujące podczas burzy jako duże. Na wartość tego ryzyka główny wpływ ma powierzchnia zabierania w pobliżu chronionego obiektu (rys. 1.) oraz powierzchnia zbierania w pobliżu linii zasilającej budynek w energię elektryczną."
oraz zapis
"Analiza uzyskanych wyników potwierdza poprawność przyjęcia II stopnia ochrony przy pominięciu składników RM; RZ oraz RW, które uwzględnia się tylko w przypadku obiektów zagrożonych wybuchem."

Moje pytania w związku z tym:
1. Część 2 normy 62305 przewiduje iteracyjne działanie w przypadku gdy R>RT i dobranie takich środków ochrony aby szacowane ryzyko było mniejsze od RT. Czy zatem w ww. przykładzie przyjęte rozwiązania są wystarczające? Jeśli tak to dlaczego?
2. Czy zapis o przyjęciu II przy pominięciu RM, RZ i RW jest poprawny? Budynek jest zagrożony wybuchem. Prosiłbym o wyjaśnienie bo nie bardzo to rozumiem.

Z góry dziękuję za pomoc w rozjaśnieniu mózgownicy ;)
Do or do not. There is no try.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
ODPOWIEDZ