Dławik kompensacyjny - jaka temperatura uzwojeń

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
UdioS
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 85
Rejestracja: czw mar 11, 2004 19:15
Lokalizacja: Kęty

Dławik kompensacyjny - jaka temperatura uzwojeń

0
Post autor: UdioS »

Witam.
Do jakiej temperatury w normalnych warunkach pracy może się nagrzewać dławik kompensacyjny.
W związku z zbyt dużym obciążeniem pojemnościowym na obiekcie potrzebowaliśmy zamontować dławiki kompensacyjne.
Ze względu że na razie czasu nie ma zamiast w szafie baterii kondensatorów na razie zostały podpięte i postawione w zamkniętym pomieszczeniu rozdzielni budynku technicznego na ziemi. Chłodzenie naturalne nie utrudnione żadną obudową. Pomieszczenie 2x3m wysokość 2,5m.
W pomieszczeniu temperatura 25 stopni Celsjusza. Uzwojenie dławika 5kVar nagrzewa się do 110 stopni Celsjusza. Uzwojenie dławika 10kVar nagrzewa się do 120 stopni Celsjusza, Rdzenie ich mają ok 85 stopni Celsjusza.
Czy to normalne? Spodziewał bym się jakiejś bezpieczniejszej temperatury np koło 80 stopni.
Urządzenia mają klasę izolacji T40F, co oznacza że: Temperatura maksymalna trwale dopuszczalna: 155°C, Maksymalny przyrost temperatury uzwojeń dla max temp. otoczenia 40°C -100°C.

Od producenta zapytanie co jest powodem że tak się nagrzewają dostałem odpowiedź:
"Dla dławików wykonanych w klasie izolacji F normalna temperatura klasy izolacji to 155 stopni Celsjusza i temperatura 110-120 stopni Celsjusza nie stanowi dla nich żadnego zagrożenia.
Dławiki o niższej temperaturze pracy będą znacznie większe a co za tym idzie droższe."

Trochę się martwię, bo jak zamontuję 3 dławiki, 5kVar, 10kVar i 20kVar w przebudowanej szafie baterii kondensatorów to może się okazać że zamontowane wentylatory będą musiały pracować zawsze i nie wiadomo czy nie będzie trzeba dorobić wentylacji mechanicznej do stacji trafo.

Poglądowe zdjęcie ułożenia dławików
Załączniki
Dławiki na gumie.jpg
Dławiki na gumie.jpg (588.92 KiB) Przejrzano 3266 razy

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Dławik kompensacyjny - jaka temperatura uzwojeń

0
Post autor: elmontjs »

Dławiki się aż tak nie rozgrzewają , zmierz kolego jaki pobierają prąd i sprawdź poprawność połączeń. Z taką temperaturą nie włożysz ich do szafy z kondensatorami , bo się "ugotują" ( i kondensatory i dławiki).
Człowiek uczy się całe życie i ...
a-w
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 141
Rejestracja: wt cze 29, 2010 22:23

Dławik kompensacyjny - jaka temperatura uzwojeń

0
Post autor: a-w »

Sprawność dławika to jakieś 98% - dławik 10kVAr ma straty około 200W. Tak "na czuja" nie powinien przekraczać 100°C. Błędu w podłączeniu dławika trudno się spodziewać. Może w obwodach szaleją harmoniczne?
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Dławik kompensacyjny - jaka temperatura uzwojeń

0
Post autor: Simcode »

elmontjs pisze: pt kwie 03, 2020 13:21 Dławiki się aż tak nie rozgrzewają , zmierz kolego jaki pobierają prąd i sprawdź poprawność połączeń. Z taką temperaturą nie włożysz ich do szafy z kondensatorami , bo się "ugotują" ( i kondensatory i dławiki).
Dławiki powinny być u góry i oddzielone przegrodą. Ich temperatura jest zawsze duża jeśli dobrze pracują. Ale powinny być tam pod spodem ich wentylatory nadmuchowe ( załączane czujnikiem temp.), no i kratki wentylacyjne odpowiedniej wielkości do wydmuchu ciepłego powietrza . A u dołu powinny być kratki nadmuchowe z filtrem czyszczącym powietrze.
a-w pisze: pt kwie 03, 2020 18:53 Może w obwodach szaleją harmoniczne?
A po co są dławiki?
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Dławik kompensacyjny - jaka temperatura uzwojeń

0
Post autor: elmontjs »

Simcode pisze: pt kwie 03, 2020 18:57 Dławiki powinny być u góry i oddzielone przegrodą
Miejsce montażu nie podlega dyskusji, ale szczerze , często zaglądam do kompensatorów, widzę tam dławiki, ale temperature ponad 100 stopni ...myślę, że dałoby się odczuć na sobie. A przedmiotowe dławiki nie są nawet zamknięte w szafie i są już tak gorące.
a-w pisze: pt kwie 03, 2020 18:53 Może w obwodach szaleją harmoniczne?
...to też jedna z opcji.
Simcode pisze: pt kwie 03, 2020 18:57 A po co są dławiki?
Dławikami można filtrować harmoniczne, ale jak się domyślam (po opisie) to te służą do kompensacji mocy biernej pojemnościowej.

Sądzę, że trzeba zmierzyć prądy i porównać je ze znamionowymi.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Dławik kompensacyjny - jaka temperatura uzwojeń

0
Post autor: Simcode »

elmontjs pisze: pt kwie 03, 2020 21:15 Miejsce montażu nie podlega dyskusji, ale szczerze , często zaglądam do kompensatorów, widzę tam dławiki, ale temperature ponad 100 stopni ...myślę, że dałoby się odczuć na sobie. A przedmiotowe dławiki nie są nawet zamknięte w szafie i są już tak gorące.
Dlatego lepiej je zamknąć w dobrze wentylowanej szafie.
elmontjs pisze: pt kwie 03, 2020 21:15 Dławikami można filtrować harmoniczne, ale jak się domyślam (po opisie) to te służą do kompensacji mocy biernej pojemnościowej.
Zestawienie kondensatorów i dławików służy do likwidacji harmonicznych. W nomenklaturze nosi skrót BKD.
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Baterie typu BKD sprawdzają się w sieciach o podwyższonej zawartości harmonicznych napięcia i prądu oraz tam, gdzie baterie standardowe wchodzą w rezonans z siecią zasilającą.
Ładne zdjęcie jak to powinno wyglądać.
Trudno ocenić zdalnie dobór wartości dławików w stosunku do kondensatorów tak więc pomiary i pomiary jak tu pisał kolega.Ale na pewno wentylacja poprawi system.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Dławik kompensacyjny - jaka temperatura uzwojeń

0
Post autor: elmontjs »

Odbiegamy od tematu pomocy koledze, ale zastosowanie dławików w celu:
Simcode pisze: sob kwie 04, 2020 15:20 Zestawienie kondensatorów i dławików służy do likwidacji harmonicznych. W nomenklaturze nosi skrót BKD.
...nie jest jedynym.

Jak wspomniałem wyżej, dławiki również służą do kompensacji mocy biernej: [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Czasem są to tylko baterie dławikowe a czasem mieszane: kondensatory i dławiki kompensujące (wynika to z tego, że charakter obciążenia zmienia się w ciągu doby z indukcyjnego na pojemnościowy)
Człowiek uczy się całe życie i ...
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Dławik kompensacyjny - jaka temperatura uzwojeń

0
Post autor: Simcode »

elmontjs pisze: sob kwie 04, 2020 16:25 Jak wspomniałem wyżej, dławiki również służą do kompensacji mocy biernej
Ale tylko pojemnościowej, a BKD to zestaw który zlikwiduje w dużej mierze wyższe harmoniczne. A tak tu mamy , bo są kondensatory i dławiki. Tylko problem polega na niezsynchronizowaniu tych funkcji. A to jak sam zauważyłeś wymaga pomiarów. Moja odmienna interpretacja polegała na tym zwrocie.
a-w pisze: pt kwie 03, 2020 18:53 Może w obwodach szaleją harmoniczne?
Ale wracajmy do tematu.
UdioS
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 85
Rejestracja: czw mar 11, 2004 19:15
Lokalizacja: Kęty

Dławik kompensacyjny - jaka temperatura uzwojeń

0
Post autor: UdioS »

Witam.
Dziękuję wszystkim za odzew.
.
elmontjs pisze: pt kwie 03, 2020 13:21 Dławiki się aż tak nie rozgrzewają , zmierz kolego jaki pobierają prąd i sprawdź poprawność połączeń. Z taką temperaturą nie włożysz ich do szafy z kondensatorami , bo się "ugotują" ( i kondensatory i dławiki).

Według protokołu kontroli dławików które dostałem po dostawie gdy się o coś takiego zapytałem bo wiedziałem że dysponują. Dławik 5kVar ma prąd 3x7,22A A 10kVar ma prąd 3x14,4A w sumie 21,62A.
Zrobiłem odczyty licznikiem Pozytona sEAB układ pomiarowy pół pośredni. Załączonych tylko obu dławików. Po przeliczeniu przekładni wyszło
Prąd w fazie 1 : 22,8 [A]
Prąd w fazie 2 : 22,8 [A]
Prąd w fazie 3 : 22,4 [A]
Czyli raczej w normie.
Jak będę miał czas sprawdzę jeszcze prądy cęgami poszczególnych dławików.
Właśnie tego się obawiam że jak teraz tak się grzeją to w szafie będzie już masakra. Spodziewałbym się że normalnie nagrzewały by się do 80 do 90 stopni, a nie aż do 120. Ewentualnie takie temperatury jak były by w szafie jak jeden podgrzewa już drugi.

Dławiki powinny być raczej poprawnie podłączone, bo do podłączenia są tylko L1, L2, L3, N i PE gdzie do obudowy.
Według odczytanych bieżących danych licznika Pozytona sEAB poszczególne fazy pobierają moc symetrycznie:
Moc bierna w fazie 1 : 5480 [var]
Moc bierna w fazie 2 : 5480 [var]
Moc bierna w fazie 3 : 5360 [var]
W sumie 16,3kVar
Ale jeszcze się temu przyjrzę.
.
a-w pisze: pt kwie 03, 2020 18:53 Sprawność dławika to jakieś 98% - dławik 10kVAr ma straty około 200W. Tak "na czuja" nie powinien przekraczać 100°C. Błędu w podłączeniu dławika trudno się spodziewać. Może w obwodach szaleją harmoniczne?
Według protokołów kontroli dławików dławik 5kVar ma straty czenne przy Un = 191W, dławik 10kVar ma straty czenne przy Un = 271W, w sumie 462W.

Tu mam rozbieżności bo według odczytanych bieżących danych licznika Pozytona sEAB
Oba dławiki pobierają 660W. Czyli trochę więcej niż powinny. Choć przypuszczam że może to być spowodowane tym że straty są podane przy napięciu pracy 3x400V a u mnie jest napięcie wyższe i wynosi 3x416V między fazowe i 3x240V napięcie fazowe.

Dylemat mam jeszcze jak bardzo ufać temu co zmierzył licznika Pozytona sEAB bo wyniki pomiarów energii czynnej w poszczególnych fazach nie są symetryczne.
Moc czynna w fazie 1 : 80[W]
Moc czynna w fazie 2 : 240[W]
Moc czynna w fazie 3 : 340[W]

Jak znajdę czas spróbuję to jeszcze rejestratorem cęgowym sprawdzić.

Generalnie nie mam doświadczenia z dławikami kompensacyjnymi i nie wiem do jakiej temperatury mogą się nagrzać. Może to normalne i nie ma się co przejmować bo dławiki innej firmy również by się tak grzały, a może jest się czym przejmować bo mamy wersję budżetową dławików nawinięte najcieńszym przewodem jak się da i temu taka temperatura.
W sumie to wolałbym dopłacić z 20-30% i mieć mniej grzejące się urządzenie.

Pewno od producenta nie dostanę już więcej wiadomości lub że wszystko jest w normie więc pewnie zrobię na każdy dławik osobny zestaw wentylatorów by zapewnić im wystarczające chłodzenie w szafie baterii kondensatorów. Tylko trochę szkoda, bo zawsze to dodatkowe straty energii czynnej za które trzeba będzie płacić.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Dławik kompensacyjny - jaka temperatura uzwojeń

0
Post autor: elmontjs »

UdioS pisze: pn kwie 06, 2020 11:01 Czyli raczej w normie.
Biorąc pod uwagę napięcie sieciowe (ciut podwyższone) te wyniki nie budzą zastrzeżeń. Nie mam teraz okazji wrócić na obiekt , gdzie jest taka bateria. Nie sprawdzałem jej wtedy pod kątem temperatury pracy (nie to było moim zadaniem) ale jestem prawie pewny że nie było tam "piekarnika" , chyba że szafa była tak dobrze wentylowana.

Producent twoich dławików rzeczywiście dopuszcza tak wysoką temperaturę pracy, ale ... jestem trochę zaskoczony, może przy okazji sprawdź jeszcze harmoniczne, bo skoro masz do czynienia z m. bierną pojemnościową to podejrzewam duże zasilacze impulsowe a one generują WH.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ