Przeniesienie rozdzielnicy

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
dzielik..

Przeniesienie rozdzielnicy

0
Post autor: dzielik.. »

Witam,

mam w projekcie rozdzielnicę przy wejściu do domu. Tu również zostawiona jest bednarka z uziomu fundamentowego.
Chciałbym, żeby rozdzielnica została przeniesiona do innego pomieszczenia - 10 metrów dalej - w centrum domu.
Problem pojawił się stąd, że instalacja będzie w gwiazdę, a zamiast "normalnej" rozdzielnicy szafa rackowa. W niej chciałem zmieścić całą elektrykę razem z automatyką domu.

Kabel 4x10 cu, położyłem w ziemi i wprowadziłem go obok bednarki i pojechałem dalej te 10 metrów pod sufitem w korytku kablowym.
Bednarkę "przedłużyłem" za pomocą końcówki oczkowej przewodem LgY16 i poprowadziłem korytkiem razem z kablem 4x10.

Czy tak można zrobić?
Piorunochronu nie będzie.

Układ sieci TN-C

Czy może na wejściu powinna być mini rozdzielnica z minimalnym osprzętem np: rozłącznik główny, ochronniki przepięć, (coś jeszcze?), rozdział PEN i GSU? A do docelowego miejsca gdzie będą RCD, zabezpieczenia itd powinien lecieć przewód od tej mini rozdzielnicy np 5x10, w którym będzie już oddzielnie PE i N ?

Czy może jednak pierwsze podejście - czyli kabel w docelowe miejsce i przedłużenie bednarki jest ok?

proszę o pomoc.
dziękuję
Daniel

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
ODPOWIEDZ