RCD a badania Riso przewodów instalacji - zaskoczenie

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
pmoranski
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: czw lis 17, 2016 19:49
Lokalizacja: Świnoujście

RCD a badania Riso przewodów instalacji - zaskoczenie

0
Post autor: pmoranski »

Witam Kolegów

Spotkałem się dzisiaj z bardzo dziwnym zapisem w przekazanym mi protokole z pomiarów rezystancji izolacji przewodów instalacji elektrycznej - "zgodnie z obowiązującymi przepisami obwody chronione wyłącznikami przeciwporażeniowymi różnicowoprądowymi można nie wykonywać pomiarów rezystancji izolacji".

Wiem, że można nie wykonywać takiego badania w instalacji w której zastosowano monitorowanie stanu izolacji. I z tego co pamiętam wyłączniki RCD takimi nie są.

Proszę mnie oświecić, jeżeli coś się zmieniło w przepisach. Jednak, taka możliwość wydaje mi się absurdem.

Pozdrawiam w słoneczne popołudnie ze Świnoujścia
Paweł


P.S. Wstawiłbym zdjęcie tego protokołu, ale nie umiem :)

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

RCD a badania Riso przewodów instalacji - zaskoczenie

0
Post autor: witek17 »

O przepisach nie napiszę. Na ten temat niech się inni wypowiedzą.
Po prostu ktoś skorzystał z zasady "zdrowego, chłopskiego rozumu". Zapewne chodzi o okresowy pomiar istniejącej instalacji, bowiem osprzęt jest zamontowany. Jest to też TN-S. Skoro ktoś ma mierzyć metodą uproszczoną, poprzez zwarcie L (ewentualnie L1 i L2 i L3) i N, a pomiar względem PE, to jeden "fred", czy on ten pomiar wykona, czy nie. RCD działa także jako monitor stanu (Sigma L, N) a PE. Kontroluje nie tylko urządzenia, ale także przewody, w tym zakresie oczywiście. Jakikolwiek upływ ponad 30 mA (zazwyczaj 30 mA), z pozostałych żył do PE spowoduje jego zadziałanie. Nawet jak żadne urządzenie nie jest zasilane z obwodu.
Mam nadzieję, że jasno wytłumaczyłem swoje argumenty? :)
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

RCD a badania Riso przewodów instalacji - zaskoczenie

0
Post autor: elmontjs »

pmoranski pisze: śr cze 17, 2020 17:43 Wiem, że można nie wykonywać takiego badania w instalacji w której zastosowano monitorowanie stanu izolacji. I z tego co pamiętam wyłączniki RCD takimi nie są
..i tyle w tym temacie.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
pmoranski
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: czw lis 17, 2016 19:49
Lokalizacja: Świnoujście

RCD a badania Riso przewodów instalacji - zaskoczenie

0
Post autor: pmoranski »

Witek17 nie do końca się z Tobą zgodzę. Nie wszystkie wyłączniki działają na wszystkie prądy różnicowe. Mógłbym się zgodzić, gdyby zastosowano wyłącznik RCD typu B, który działa na wszystkie prądy różnicowe. Wyłączniki RCD typu A i AC nie zadziałają w przypadku, np. uszkodzenia izolacji między biegunem DC+ kondensatora układu pośredniczącego a obudową przemiennika częstotliwości, jak i w przypadku uszkodzenia powstałego pomiędzy przemiennikiem FC a silnikiem (w tym przypadku płynie prąd różnicowy zawierający wiele składowych częstotliwościowych).
Jeżeli w instalacji zastosowano wyłącznik RCD typu A lub AC, owszem zadziałają one w przypadku uszkodzenia izolacji przewodu i przepływu przez rezystancję np. ciało człowieka. Jednak kto da mi gwarancję, że użytkownik instalacji, za godzinę po otrzymaniu protokołu z pomiarów, nie podłączy do układu jakiegoś falownika.
sunlux
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 30
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 8:22

RCD a badania Riso przewodów instalacji - zaskoczenie

0
Post autor: sunlux »

Czy niewyzwolenie RCD, przykładowo 30mA, jest gwarancją prawidłowej wartości Riso ?
Śmie twierdzić, że nie, ponieważ Riso uznaje się za prawidłowe, jeśli zmierzona rezystancja Riso wynosi więcej niż 1MΩ
A teraz obliczcie sobie przy jakiej Riso wyzwoli RCD 30mA... Mi wychodzi 7666Ω a to daleko jeszcze to 1MΩ 😃
Oczywiście większość RCD 30mA wyzwala już przy 21mA ale to nadal 10952Ω.
Musiałby taki RCD wyzwalać przy 230𝛍A 😃
Ostatnio zmieniony czw cze 25, 2020 11:28 przez sunlux, łącznie zmieniany 1 raz.
elektrykchorzow.com
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 21
Rejestracja: śr gru 28, 2016 21:01
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

RCD a badania Riso przewodów instalacji - zaskoczenie

0
Post autor: elektrykchorzow.com »

Witam wszystkich
pomiarów Riso można nie robić jeżeli jest monitorowana upływność, a nie stan izolacji. W pewnym sensie można przyjąć że jednak RCD tę upływność kontroluje.
Poza tym widziałem wiele protokołów na obiektach gdzie rezystancja wychodzi idealna i to dla wszystkich obwodów identyczna. A jak ja robię pomiar po 5 latach od tego protokołu to tragedia jest. Jak są różnicówki to nie problem też z pomiarem, najgorsze są instalacje TNC, pawie zawsze coś jest nie tak, albo instalacje TNS z jednym dorobionym ganizdkiem gdzieś za szafą w TNC...
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

RCD a badania Riso przewodów instalacji - zaskoczenie

0
Post autor: witek17 »

Zdałem sobie sprawę, że wprowadzam zamęt.
Macie Koledzy robić wg Norm i kropka. Możecie mieć wątpliwości co do ich zapisów, nawet Normodawcy mają problem z precyzyjnym przedstawieniem swoich zaleceń. Zresztą to bardzo trudna sztuka (precyzyjne wyrażanie myśli językiem) i niewielu posiada ten dar.
Po to jest ten dział, by inni Koledzy przedstawili swoje interpretacje.
Natomiast ja podważam sens istnienia niektórych zapisów, nie ich interpretacje. To nie miejsce na takie dywagacje, może gdyby istniał osobny dział. Po co na przykład Normodawcy wprowadzili pomiar Riso? By wyeliminować w sporym stopniu ryzyko zagrożenia pożarowego. 230 V x 0.03 A = 6.9 W To już może w sprzyjających warunkach spowodować zapłon, na przykład gdy prąd ten płynie przez zmurszałą, wilgotną belkę stropową, która nieomal sama ma ochotę się zapalić :) RCD wtedy nie ochroni przed pożarem. Natomiast zapis w Normie, zezwalający na uproszczony sposób pomiaru (Lx, N kontra PE), osobiście uważam za prowizorkę, takie normopartactwo.
elsa
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 22
Rejestracja: pt gru 20, 2013 20:23
Lokalizacja: Knurów

RCD a badania Riso przewodów instalacji - zaskoczenie

0
Post autor: elsa »

Użytkownik Sunlux jasno to wyjaśnił. obliczenia same mówią za siebie.
Natomiast pomiar Rizol. to jedno a stosowanie RCD to drugie.
Norma jasno mówi o badaniu rezystancji izolacji przewodów (obwodów n/n) gdzie ta wartość minimalna wynosi >=1M ochroną podstawową.
Natomiast wyłączniki RCD np. 30mA stanowi ochronę uzupełniającą, stosowany w przypadku uszkodzenia ochrony podstawowej i nieostrożności użytkowników. Degradacja izolacji brana jest również pod uwagę w przypadku pożaru. Więc nie należy lekceważyć pomiaru Rizol.
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

RCD a badania Riso przewodów instalacji - zaskoczenie

0
Post autor: macbrz »

W ramach przeglądu okresowego ma być sprawdzona między innymi rezystancja izolacji instalacji, (Prawo Budowlane) przez osobę z odpowiednim świadectwem kwalifikacji (Prawo Energetyczne).
Dla pomiarów odbiorczych są normy przywołane (Prawo Budowlane) ale zakres pomiarów ustala Inspektor Nadzoru.(PB). Pomiary robi osoba z odpowiednim świadectwem kwalifikacji (PE) ale nie decyduje o ich zakresie.

Zapis o niewykonywaniu pomiaru rezystancji izolacji w świetle obowiązującego prawa jest błędny. Oczywiście poza obwodami pod kontrolą stanu izolacji.(IT).

Brak dopuszczenia do sprawdzenia rezystancji izolacji przy przeglądach okresowych poprzez pomiar robocze-ochronne doprowadzał do patologii.
Rezystancję izolacji trzeba było sprawdzać, a często jest to niewykonalne. A nikt nie wystawiał protokołów negatywnych.
Od lat czyli nigdy nie widziałem rozdzielnicy w TN przystosowanej do rozpinania mostka N/PE.
Tych większych rozdzielnicach.
Teraz też jest z tym problem z WLZ-ami wychodzącymi z RG.

Raz pod Warszawą w instalacji TT w RG był klocek miedziany, ale on służył do zwierania na pomiary szyn N i PE. Jak to mówią kontrodwrotnie.

Jak ktoś uważa że zawsze trzeba robić pełne RISO to nie jest to zakazane a w obwodach ppoż obligatoryjne.
I jak trafimy na pompę ppoż zasiloną 4x3x240 NHXH to życzę powodzenia ze złożeniem kabli w skrzynce silnika.
ODPOWIEDZ