Pomiar oświetlenia UGR i Ra

Na tym forum poruszamy tematy związane z projektowaniem, eksploatacją oraz sprawdzaniem oświetlenia
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Brunobrad26
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 1
Rejestracja: ndz paź 18, 2020 19:34

Pomiar oświetlenia UGR i Ra

0
Post autor: Brunobrad26 »

Witajcie,
Do tej pory nie zajmowałem się pomiarami oświetlenia, ale zainteresowałem się i tym. Staram się sporo zdobyć wiedzy na ten temat, ale mam dwa tematy o które chciałbym zapytać praktyków.

Chodzi mi o UGR i Ra ogólnie wyznaczanie obu tych wartości w teorii to dość skomplikowany wzór matematyczny, zarówno przy wskaźniku oddawania barw jak i olśnieniu. Jak dokonujecie sprawdzenia poprawności tych wartości?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Pomiar oświetlenia UGR i Ra

0
Post autor: electrics »

Brutalna prawda jest taka, że wszelkie pomiary w ogromnej większości, to fikcja przelana na papier. Pomiarów oświetlenia też to dotyczy. Poza tym, do wykonywania pomiarów oświetlenia nie są wymagane żadne dodatkowe kwalifikacje i może to zrobić każdy, kto posiada miernik z aktualnym wzorcowaniem.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Pomiar oświetlenia UGR i Ra

0
Post autor: luka2nd »

electrics pisze: pn paź 19, 2020 7:31 może to zrobić każdy, kto posiada miernik z aktualnym wzorcowaniem.
Bez wzorcowania też czasem przechodzi :)
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar oświetlenia UGR i Ra

0
Post autor: elmontjs »

electrics pisze: pn paź 19, 2020 7:31 Brutalna prawda jest taka, że wszelkie pomiary w ogromnej większości, to fikcja przelana na papier.
To bardzo duże uproszczenie i całkowicie nieprofesjonalne zdanie.
electrics pisze: pn paź 19, 2020 7:31 Poza tym, do wykonywania pomiarów oświetlenia nie są wymagane żadne dodatkowe kwalifikacje i może to zrobić każdy, kto posiada miernik z aktualnym wzorcowaniem.
... nie każdy kolego, bo nikt nie przyjmie protokołu bez podpisu osoby z kwalifikacjami E i D a jeżeli ktoś przyjmie to na niewiele mu się on zda. A my biorąc się za takie pomiary powinniśmy być świadomi tego co robimy (nasza odpowiedzialność). Oczywiście, że są i tacy którzy mierzą i nie wiedzą co mierzą. Nie wyobrażam sobie, że ktoś chcę to robić bez znajomości normy serii 12464 lub przynajmniej ukończenia kursu w tym temacie.
Brunobrad26 pisze: ndz paź 18, 2020 20:03 Chodzi mi o UGR i Ra ogólnie wyznaczanie obu tych wartości
Co do UGR, jest trudna sprawa i wymaga dość drogiego sprzętu pomiarowego. Jeżeli takiego nie masz po prostu napisz " nie określono" i w orzeczeniu też to trzeba uwzględnić, można się ew. powołać na wyliczenia projektowe, jeżeli pomieszczenie jest utrzymane w podobnym stanie co w chwili odbioru. Drugie wyjście, to zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, jeżeli chcesz się zająć takimi pomiarami na większą skalę. Tu artykuł, który może coś pomóc: [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Kolejny parametr, to wskaźnik oddawania barw Ra - jego określa się z danych znamionowych źródeł światła. Weź do ręki pierwszą lepszą lampę LED, świetlówkę, czy inne źródło światła i masz tam podaną wartość wskaźnika Ra.
Człowiek uczy się całe życie i ...
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Pomiar oświetlenia UGR i Ra

0
Post autor: electrics »

Kolego elmontj, uwierz że wiem, co piszę. Odbieram wiele różnych robót i protokołów zarówno dotyczących pomiarów instalacji elektrycznych jak też i oświetlenia i moje zdanie jest takie, że ogromna większość obecnych elektryków nie dość, że nie umie wykonać prawidłowo pomiarów, to nie umie też napisać protokołu. W sumie drugie wynika z pierwszego...
Jeśli chodzi o wymagania kwalifikacyjne do wykonywania pomiarów oświetlenia, to one po prostu nie istnieją i może je wykonać każdy, kto posiada zdolność do czynności cywilno/prawnych, oraz certyfikowany miernik i potrafi to wykonać zgodnie z aktualnie obowiązującą Normą. Wykonywanie pomiarów oświetlenia nie należy do czynności dla których wymagane są dodatkowe kwalifikacje, ponieważ przeprowadzenie tego pomiaru w żaden sposób nie wiąże się z jakimkolwiek zagrożeniem dla osoby dokonującej sprawdzenia a samo sprawdzenie ma być określone na zasadzie spełnia/nie spełnia. Natężenie oświetlenia zaliczamy do warunków uciążliwych i podlega ono pod słuzby BHP oraz Inspekcję Pracy.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar oświetlenia UGR i Ra

0
Post autor: elmontjs »

electrics pisze: czw paź 22, 2020 6:53 Odbieram wiele różnych robót i protokołów zarówno dotyczących pomiarów instalacji elektrycznych jak też i oświetlenia i moje zdanie jest takie, że ogromna większość obecnych elektryków nie dość, że nie umie wykonać prawidłowo pomiarów, to nie umie też napisać protokołu. W sumie drugie wynika z pierwszego...
Doskonale wiem o czym piszesz, ale ja nie mam na mysli "klepaczy", których trzeba z rynku eliminować i pokazać im, że taka robota za pieniądze , które za nią sobie życzą po prostu się nie opłaca.
Mówiłem o elektrykach - pomiarowcach.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Pomiar oświetlenia UGR i Ra

0
Post autor: macbrz »

Może o UGr i Ra wiele nie napiszę, ale może komuś się przyda kilka uwag o tegorocznych odbiorach. I o praktyce prac też troszkę.

Przy pomiarach odbiorczych mamy projekt, na większych inwestycjach często symulacje, najczęściej od dostawcy opraw. Więc niektóre parametry są znane.
Czasami tylko "symulator producencki" przyjmie wpółczynnik odbicia szyb jak dla ściany i wtedy po pomiarach pilnie dokładane są oprawy.

Ciekawostką dla oświetlenia ogólnego, w tym zagadnieniu jest to, że pomiary odbiorcze robimy na odbiór, a później wjeżdża wyposażenie. Czyli pusta hala plus regały plus towar i robi się pomrocznie.
Ale to już po odbiorze i wtedy już jest w gestii służb BHP.

Małe zamglenie jest w kwestii przegladów ppoż rocznych, bo dla jednych wystarcza czas pracy w trybie awaryjnym, inni by chcieli sprawdzać również czy jest dotrzymane natężenie.

Na odbiorczych awaryjnych, dochodzą pomiary przed hydrantami, ROP-mi, przyciskami PWP.
Na podłożu, lub elewacji przycisków. Na razie nie wymagano od nas pomiaru elewacji na hydrancie, chociaż to też urządzenie ppoż?
Raz zdarzyło się, że podłoże było wymagane dla hydrantów i przycisków i elewacja dla przycisków.
Norma mówi, że dodatkowe doświetlenie jest potrzebne dla urządzeń poza drogą ewakuacyjną,
ale czy ktoś widział hydrant po środku korytarza? Więc robi się sprawdzenie i dla hydrantu na ścianie, w korytarzu który ma 2m szerokości. Dla świętego spokoju.
No i przedłużenie drogi ewakuacyjnej za wyjściem ewakuacyjnym na zewnątrz.

Warto też upewnić się, czy dla danego obiektu nie ma wydanych odstępstw pożarowych bo wtedy może się okazać, że droga ewakuacyjna to 5lx, czas 2h, a pomieszczenie ochrony to strefa oświetlenia bezpieczeństwa.

My używamy krajowych luksomierzy w klasie A, bo odpada zabawa we współczynniki korekcyjne, serwis jest na miejscu, w razie czego jest wsparcie ze strony Producenta.
Nie ma problemu ze wzorcowaniem od 0,5lx, więc awaryjne można robić na porządnie.
Laboratoria dla luksomierzy mają PCA i mamy święty spokój od strony formalnej.
Używamy mierników różnych producentów bo możemy zrobić sprawdzenie kontrolne.
Niestety dostępny do zakupu kalibrator ma zakres 100lx, wymaga kalibracji, więc zamiast niego mamy różne luksomierze.

Dotychczas nikt też nie chciał od Nas sprawdzenia luminancji znaków kierunkowych, ale wymagane parametry są podane w normie i nigdy nie wiadomo kiedy ten przypadek nas trafi.
Dlatego do kompletu sprzętu mamy Koniki-Minolty LS-160, LS-110 wzorcowane w Laboratorium producenta, niestety to niby reklama, ale nie ma na rynku tańszych mierników luminancji innych firm.
Awaryjnie jest jeszcze przystawka do pomiaru luminancji krajowego producenta, ale kabaret polega na tym że wzorcowanie kosztuje 1500zł. Dostajemy dwa świadectwa, na luksomierz i przystawkę, tyle że warszawski GUM wzorcuje luksomierze od 100lx z tą przystawką.
Więc do awaryjnego dochodzi kolejne wzorcowanie za 600 netto.
Przystawka ma rozdzielczość kątową 1 stopień i do oświetlenia drogowego już jest niekoszerna, bo tam ma być max. 0,5 stopnia.

Do tego czasami dochodzą pomiary stanowiskowe, ale to praktycznie są pomiary eksploatacyjne pod PIP, SANEPID lub skargi pracowników.
Mnie trafiły się raz pomiary stanowiskowe odbiorcze, bo taki był wymóg PFRONu dla działu dużej księgowości.
Do oceny olśnienia niestety trzeba mieć miernik luminancji.

Warto wspomnieć o oświetleniu przeszkadzajacym i reklamach. To również się sprawdza.

Przydają się również: kółko drogowe, taśma 50m, znaczniki do rozkładania po podłożu.
Raz mieliśmy plac manewrowy do sprawdzenia (0,5x1,2, uzgodniona siatka 5m) km, styczeń, noc i minus 23 stopnie.
Ale czego nie robi się dla Inwestora.

Warto "pomiarowanie" oświetlenia zacząć od luksomierza przynajmniej klasy B,
(czyli ok.1500 netto), pamiętając że przystawka do kombajnu to się raczej do tego niezbyt nadaje. Luksomierze bezklasowe, ze świadectwem sprawdzenia nie są akceptowalnym na budowie żródłem danych pomiarowych.
Laboratorium które pisze, że wyrób spełnia parametry podane w instrukcji producenta, a instrukcja jest dostępna na stronie producenta i wystawia świadectwo sprawdzenia bez sprawdzenia żadnego konkretnego liczbowo parametru jest żałosnym wyłudzaczem 50zł.

Dla bardziej ambitnych polecam szkolenie w CIOP i na awaryjne w CNBOP.
Warto się zapisać z wyprzedzeniem, bo szkolenia są rzadko i jest mało miejsc.

Szkolenie z pomiarów oświetlenia 2h/400zł polecam dla tych którzy po prostu mają mało czasu.

No i trzeba z luksomierzem kupić program.
Zamiast rzeźbić w excelu, lepiej w tym czasie robić pomiary.
Bo protokół oprócz merytorycznej strony powinien mieć wygląd dokumentu.

No i nie ma protokołu oświetleniowego bez szkiców.
Więc i coś do cada z czasem okaże sie konieczne.
Tutaj wybór nie jest duży, ale specjalizowana nakładka jest na sklepie w ISE.
Rewelacyjna.
Tutaj z czystym sumieniem polecam.
ODPOWIEDZ