Problem z uziomem

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
marcinwd
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: czw lis 05, 2020 20:05

Problem z uziomem

0
Post autor: marcinwd »

Witam, taka sytuacja:
po wbiciu 3 szpilek uziomu miernik (Sonel MPI 520) pokazuje 0hm. Z uwagi na to, że czyste zero raczej nie występuje postanowiłem zmierzyć spadek napięcia - żelazko i tu niespodzianka: spadek powyżej 80 V. Po wbiciu kolejnych czterech szpilek spadek 50 V a Sonel dalej 0 Ohm lub przerwa - mierzone napięciem 25 V i 50 V. W większości pomiarów 0 Ohm. Sondy ułożone w linii prostej od uziomu - odpowiednio 10 i 20 m. Przewody sond ciągłe. Po podłączeniu żelazka do sieci spadek napięcia 20 V. Dodam jeszcze, że gleba piaszczysta - po ok 30-40 cm humusu, żółty piach.
Bić obok nowy uziom i połączyć stary bednarką, czy dalej dodawać szpilki ???

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Problem z uziomem

0
Post autor: elmontjs »

Co kolega robi z tym uziomem , jakie jest jego przeznaczenie i jakiej oczekujesz wartości?
Człowiek uczy się całe życie i ...
marcinwd
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: czw lis 05, 2020 20:05

Problem z uziomem

0
Post autor: marcinwd »

Uziom mam zamiar doprowadzić do rozdzielnicy - przewód 16 mm2. Oczekuje spadku napięcia w granicach 20-35 V
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Problem z uziomem

0
Post autor: elmontjs »

Z czego wynika Twoje oczekiwanie?, Bo wygląda dość rygorystycznie. Masz układ TT w budynku?
Człowiek uczy się całe życie i ...
marcinwd
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: czw lis 05, 2020 20:05

Problem z uziomem

0
Post autor: marcinwd »

Dlaczego rygorystycznie??? Czy spadek 50 V jest ok. Wg. słów elektryka wykładowcy, jest za dużo.

W domu mam TN-C a ponieważ będę przerabiał instalację zamarzył mi się uziom i osobny PE
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Problem z uziomem

0
Post autor: elmontjs »

marcinwd pisze: pt lis 06, 2020 22:48 W domu mam TN-C a ponieważ będę przerabiał instalację zamarzył mi się uziom i osobny PE
W układzie TN wartość uziemienia nie ma żadnego znaczenia, jest jedynie sugerowane 10om do celów ochrony przeciwprzepięciowej.
A tak na marginesie, kolega myli spadek napięcia z obniżeniem do wartości bezpiecznej (50V). Co do przewodu PE, to owszem ma być połączony z uziemieniem, ale nie ono jest podstawą ochrony, tylko wartość impedancji pętli zwarcia wynikająca z podziału PENa.
Człowiek uczy się całe życie i ...
marcinwd
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: czw lis 05, 2020 20:05

Problem z uziomem

0
Post autor: marcinwd »

Albo źle napisałem albo czegoś nie łapie - multimetr podłączony do fazy i uziomu wskazywał 234V po podłączeniu żelazka w obwód multimetr wskazał 184V a zatem chyba był spadek napięcia.
Taki spadek napięcia moim zdaniem może sugerować za dużą rezystancję uziomu, której nie można określić, bo Sonel wskazuje 0 Ohm lub przerwę. Może pojawić się problem przy różnicówce lub przepięciówkach.

IPZ mierzona w gniazdach w domu wskazywała 0,6 tylko w dwóch było więcej 1,3 i 1,6 (muszę sprawdzić styki) przy zabezpieczeniu 20A
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Problem z uziomem

0
Post autor: Simcode »

elmontjs pisze: pt lis 06, 2020 22:33 Masz układ TT w budynku?
Sprawdziłeś.
marcinwd
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: czw lis 05, 2020 20:05

Problem z uziomem

0
Post autor: marcinwd »

Mam TN-C, sprawdzone
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Problem z uziomem

0
Post autor: elmontjs »

marcinwd pisze: pt lis 06, 2020 23:50 IPZ mierzona w gniazdach w domu wskazywała 0,6 tylko w dwóch było więcej 1,3 i 1,6 (muszę sprawdzić styki) przy zabezpieczeniu 20A
Po pierwsze masz za duże zabezpieczenia na gniazdach a po drugie właśnie na IPZ i samoczynnym wyłączeniu zasilana przez bezpieczniki powinna się opierać ochrona przeciwporażeiowa Twojej instalacji.
Wartość uziemienia zmierz sprawnym miernikiem, ale jego wartość nie ma nic wspólnego ze skutecznością ochrony przeciwporażeniowej w układzie TN ani z działaniem róznicówek.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ