Zadziałała różnicówka !

Elektryk myli się dwa razy, po raz pierwszy pomylił się podczas wyboru zawodu :) W tym miejscu prezentujemy przykłady, z którymi warto się zapoznać ale zdecydowanie nie polecamy naśladować.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Pazer
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 28
Rejestracja: wt lut 19, 2013 10:52

Zadziałała różnicówka !

0
Post autor: Pazer »

Witam, taki przypadek, urządzenie zasilane z gniazdka 230V z przewodem ochronnym stoi na stoliku na plastikowych kółkach, uziemiona szafka metalowa w momencie zetknięcia drzwi metalowej szafki z metalową częścią urządzenia wywala różnicówka !
Jak wytłumaczyć taki przypadek ?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Zadziałała różnicówka !

0
Post autor: elmontjs »

Sprawdź woltomierzem napięcie na obudowie urządzenia względem metalowej szafki. Wygląda na to, że urządzenia ma przebicie a gniazdo 230V nie ma ochrony przeciwporażeniowej - bolec nie ma ciągłości z przewodem PE.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Pazer
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 28
Rejestracja: wt lut 19, 2013 10:52

Zadziałała różnicówka !

0
Post autor: Pazer »

Witam, sprawdziłem gniazdko OK, zmierzyłem multimetrem jakie napięcie występuje pomiędzy metalową uziemioną szafką a metalowym stolikiem na kółkach plastikowych na którym stoi urządzenie zasilane z sieci z przewodem ochronnym, okazuje się że jest to 0,25v. Prawdopodobnie w momencie zetknięcia elementów metalowych popłynął jakiś prąd wyrównawczy i spowodował zadziałanie różnicówki
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Zadziałała różnicówka !

0
Post autor: elmontjs »

Pazer pisze: wt gru 22, 2020 17:26 Witam, sprawdziłem gniazdko OK
Sprawdziłeś to wizualnie, czy wykonałeś jakiś miarodajny test lub pomiar IPZ ?
Pazer pisze: wt gru 22, 2020 17:26 zmierzyłem multimetrem jakie napięcie występuje pomiędzy metalową uziemioną szafką a metalowym stolikiem na kółkach plastikowych
Proponuje zmierz jeszcze raz napięcie między uziemioną szafką a pracującym urządzeniem. Warto też sprawdzić, czy uziemiona szafka jest na tym samym potencjale co przewód PE w gniazdku, jeżeli nie, to ona może wprowadzać obcy potencjał na obudowę a tym samym na przewód ochronny urządzenia i tak wyzwala RCD. Ten "obcy potencjał" może pojawić się z innego urządzenia mającego niski stan izolacji podpiętego do tego samego układu połączeń wyrównawczych co feralna szafka
Jeżeli to nie tajemnica, to co to za urządzenie?
Człowiek uczy się całe życie i ...
Pazer
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 28
Rejestracja: wt lut 19, 2013 10:52

Zadziałała różnicówka !

0
Post autor: Pazer »

Witam, urządzenie to przyrząd do mierzenia stężeń rozpuszczalników w piecu, myślę że wykonanie połączenia wyrównawczego szafka - stolik (do testów urządzenia) wystarczy by taki przypadek już się nie powtórzył. Temat do zamknięcia
Pozdrawiam.
Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 574
Rejestracja: śr lut 18, 2004 22:42
Lokalizacja: Pomorze

Zadziałała różnicówka !

0
Post autor: Bogdankiz »

Hi
Czy ten piec nie jest przypadkiem połączony wtyczką 400V TN-C ?
Pozdrawiam Bogdan :)
Pazer
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 28
Rejestracja: wt lut 19, 2013 10:52

Zadziałała różnicówka !

0
Post autor: Pazer »

Nie, zwykła wtyczka
Temat do zamknięcia, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
paul0
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 452
Rejestracja: ndz kwie 15, 2007 0:02
Lokalizacja: TYCHY

Zadziałała różnicówka !

0
Post autor: paul0 »

Sam przepływ prądu przewodem PE nie wyzwoli różnicowki.
Dopiero upływ prądu z obwodu za różnicowka ja wyzwoli.
Wykonać dokładne oględziny i pomiary instalacji i urządzeń.
Podobny przypadek miałem w zakładzie w którym pracowałem. Tylko że tam róznicówka
wyzwalała jak było wilgotno. Okazało się, że jedno z urządzeń zasilanych trójfazowo miało do zacisku PE podłączone N.

Urządzenie nie wykorzystywało N, powinno być podłączone: L1, L2, L3, PE, a w miejscu PE było wpięte N.

Z szafkami może być połączony przewód N sieci i też bedzie taki efekt (np. przygnieciony szafką przedłużecz lub przewód od jakiegoś urządzenia). Zetknięcie N z PE za różnicówką ja wyzwoli gdyż częśc prądu zamiast płynąć przewodem N bedzie płynąć przewodem PE - zatem będzie omijać różnicówkę.
ODPOWIEDZ