Wymuszenie projektu w ramach oferty

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
marekp59
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 123
Rejestracja: czw gru 25, 2003 21:21
Lokalizacja: Poznań

Wymuszenie projektu w ramach oferty

0
Post autor: marekp59 »

Witam
byłem dziś na spotkaniu i spotkałem się z czymś co mnie z lekka zirytowało.

Wspólnota Mieszkaniowa ( 60 lokali mieszkalnych 2 liczniki administracyjne oraz węzeł C.O. Budynek 4-ro piętrowy z 6-ma klatkami schodowymi. Wspólnota ma zamiar wymienić WLZ aby każdy mógł bezpiecznie się podłączyć z moc 12 kW w 3-fazach. Wymaga to wymiany w sumie 6-ciu WLZ-tów oraz zmiany lokalizacji 2-ch rozdzielni Głównych do piwnicy.

Wspólnota chce aby potencjalny wykonawca zrobił projekt i wycenił za ile to wykona te prace. Jednak WM nie gwarantuje temu potencjalnemu wykonawcy danie zlecenia. Czyli WM chce zdobyć projekt który zrobi wykonawca i nie zapłacić za to . Zapłaci temu Wykonawcy który będzie ten temat realizował a pozostali nie dostaną NIC pomimo ze włożyli Swój trud i czas w zrobienie projektu.
Czy spotykacie się z takimi przypadkami ?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 576
Rejestracja: śr lut 18, 2004 22:42
Lokalizacja: Pomorze

Wymuszenie projektu w ramach oferty

0
Post autor: Bogdankiz »

Hi

Równie dobrze mogą chcieć aby wykonawca zrobił robotę i po robocie ocenią czy im się spodoba. :lol:

Dla mnie sprawa jasna w ofercie powinno być napisane za projekt tyle za wykonanie pracy tyle
Pozdrawiam Bogdan :)
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Wymuszenie projektu w ramach oferty

0
Post autor: Simcode »

Dać se spokój z tą inwestycją. Mają już wykonawcę ( szwagra ) i potrzebują tylko projekt z kontr ofertą by móc przedstawić swoja o 5 zł tańszą. Przerabiane już wiele razy .
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Wymuszenie projektu w ramach oferty

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Ale tak działa cała POlska
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Wymuszenie projektu w ramach oferty

0
Post autor: Simcode »

PGR Mąkowarsko pisze: pt sty 22, 2021 23:11 Ale tak działa cała POlska
Ale tylko durnie w tym uczestniczą . Można się naciąć raz , może dwa, ale potem musi nadejść otrzeźwienie. Wielokrotnie uczestniczyłem w takich pokazach . Zawsze jak dochodziło do papierów żądałem potwierdzenia. albo rezygnowałem z tych "baletów " . Oczywiście rezygnacja nie podobała się inwestorom, ale jeleni nich sobie szukają.
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Wymuszenie projektu w ramach oferty

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Wszyscy w tym uczestniczą, tylko Ty byłeś akurat bo "złej" stronie. Niestety tak to wygląda.
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Wymuszenie projektu w ramach oferty

0
Post autor: electrics »

O czym Wy piszecie? Czy ktoś z Was wykonuje projekty? Śmiem twierdzić, że nie. Wykonanie projektu to jest wykonanie dzieła. Trzeba w to włożyć mnóstwo pracy przy komputerze, zrobić wizję na budynku, często kilkakrotnie, uzgodnić układy pomiarowe u lokalnego operatora. Żaden projektant w czymś takim nie wezmie udziału. Pierwszy raz o czymś podobnym słyszę. Poza tym projekt jest objęty prawami autorskimi i nie wolno realizować prac na podstawie projektu bez zgody jego autora zawartej w umowie dotyczącej wykonania tego projektu.

Myślę, że WM miała na myśli wykonanie przez oferentów uproszczonej kalkulacji a nie projektu.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Wymuszenie projektu w ramach oferty

0
Post autor: Simcode »

electrics pisze: wt sty 26, 2021 8:22 O czym Wy piszecie? Czy ktoś z Was wykonuje projekty? Śmiem twierdzić, że nie. Wykonanie projektu to jest wykonanie dzieła. Trzeba w to włożyć mnóstwo pracy przy komputerze, zrobić wizję na budynku, często kilkakrotnie, uzgodnić układy pomiarowe u lokalnego operatora. Żaden projektant w czymś takim nie wezmie udziału. Pierwszy raz o czymś podobnym słyszę. Poza tym projekt jest objęty prawami autorskimi i nie wolno realizować prac na podstawie projektu bez zgody jego autora zawartej w umowie dotyczącej wykonania tego projektu.
Kolego ja nie muszę być projektantem. Robi się robotę na podstawie wstępnego projektu który był uzgadniany z nami i inwestorem. Wykonujemy robotę a na koniec robi sie projekt powykonawczy ponieważ podczas prac dokonano wiele zmian uzgadnianych oczywiście. Gdyby robić robotę na podstawie li tylko projektu który inwestor sobie kupił 90 % prac nie można by zrealizować. Może tak idzie robić w domkach czy blokach gdzie wszystko jest proste i powtarzalne. Gdybyś robił skomplikowany projekt procesu technologicznego gdzie projektantów jest kilkoro z różnych branż gdzie należy zaprojektować nie tylko układy zasilania ale i sterowania ,sygnalizacji, wizualizacji czy transmisji danych to byś dopiero widział jakie wynikają problemy które żaden projektant zza biurka nie rozwiąże.
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Wymuszenie projektu w ramach oferty

0
Post autor: electrics »

Kolego Simcode, oczywiście że nie musisz być. Nikt nie musi, ale jednocześnie widać, że Kolega na pewno projektantem nie jest.
Po pierwsze, na wykonanie projektu zawierana jest umowa określająca również prawa autorskie, oraz udzielanie pełnomocnictw do reprezentowania inwestora przed różnymi urzędami. Po drugie, umowa taka ustala przeniesienie prawa własności do projektu i zastosowanych w nim rozwiązań. Po trzecie, nawet w przypadku zrzeczenia się praw do projektu, jego autor jest zobowiązany do nadzoru autorskiego. Po czwarte, bez zgody projektanta nie można sobie wprowadzać istotnych zmian do jakiegokolwiek projektu.
Po piąte, już większość użytkowników, przynajmniej tych z długim stażem na forum, wie że Kolega jest fachowcem przez duże ,,F" ale okazuje się prawdą stwierdzenie, że nie można być fachowcem od wszystkiego. Po szóste, ten post nie dotyczy wykonania projektu automatyki, sterowania i sygnalizacji z powiadamianiem i kontrolą przez aplikację na smartfona i kodowanym zapisem danych na serwerze NASA, tylko zwykłego, typowego projektu wykonawczego dla remontu instalacji w częściach wspólnych budynku wielorodzinnego, co wymaga: umowy, zgód, faktury!!!
Wiem, bo takie projekty wykonuję, oraz jako inspektor nadzoru także takie projekty zlecam, odbieram i potem nadzoruję wykonanie do projektu.

P.S.
Jako swego rodzaju ciekawostkę przytoczę przykład, co prawda z branży budowlanej, ale chodzi o istotę problemu.

Mój znajomy, który prowadzi firmę budowlaną, miał robotę dotyczącą docieplenia budynku sakralnego, wpisanego do ewidencji zabytków. Miał już wszystkie zgody z PINBu i od Konserwatora Zabytków, ale okazało się, że jest na to niedokończony projekt i projektant posiadający prawa autorskie do projektu, absolutnie nie chciał się zgodzić na żadne zmiany i temat był nie do ruszenia. Projektant sam już nie wykonywał projektów z powodu zaawansowanego wieku, ale miał syna, który też się tym zajmował i zgodził sìę, żeby syn poprawkę naniósł na jego projekcie. Wtedy dopiero sprawa ruszyła.
Pamiętaj Kolego:
Projekt na budowie, to rzecz święta, jeśli nie chcesz mieć problemów.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Wymuszenie projektu w ramach oferty

0
Post autor: Simcode »

electrics pisze: śr sty 27, 2021 0:12 Projekt na budowie, to rzecz święta, jeśli nie chcesz mieć problemów.
Inwestor może go wyrzucić do kosza i zamówić nowy, a ty nie rób ze swojego zawodu świątyni.
electrics pisze: śr sty 27, 2021 0:12 Po pierwsze, na wykonanie projektu zawierana jest umowa określająca również prawa autorskie,
Prawa autorskie nabędzie jeśli inwestor ją odbierze i zapłaci. A tak to zwykły papier.
electrics pisze: śr sty 27, 2021 0:12
electrics pisze: śr sty 27, 2021 0:12 Po drugie, umowa taka ustala przeniesienie prawa własności do projektu i zastosowanych w nim rozwiązań. Po trzecie, nawet w przypadku zrzeczenia się praw do projektu, jego autor jest zobowiązany do nadzoru autorskiego. Po czwarte, bez zgody projektanta nie można sobie wprowadzać istotnych zmian do jakiegokolwiek projektu.
Ty przeczytałeś co ja napisałem , zapewne nie.
electrics pisze: śr sty 27, 2021 0:12 Po piąte, już większość użytkowników, przynajmniej tych z długim stażem na forum, wie że Kolega jest fachowcem przez duże ,,F" ale okazuje się prawdą stwierdzenie, że nie można być fachowcem od wszystkiego.
Jeśli nie ma się argumentów to się kogoś obraża. Poszukaj zapisu mojego o tym że się znam na wszystkim , jestem nawet wrogiem ludzi co się znają na wszystkim czyli na niczym.
electrics pisze: śr sty 27, 2021 0:12 Po szóste, ten post nie dotyczy wykonania projektu automatyki, sterowania i sygnalizacji z powiadamianiem i kontrolą przez aplikację na smartfona i kodowanym zapisem danych na serwerze NASA, tylko zwykłego, typowego projektu wykonawczego dla remontu instalacji w częściach wspólnych budynku wielorodzinnego, co wymaga: umowy, zgód, faktury!!!
To ty zacząłeś komplikować temat jakie to odpowiedzialne jest być projektantem.
Na szczęście nie spotkałem ciebie bo z innymi projektantami dogaduję się zawsze dobrze to oni polegają na moich informacjach i to co oczekuje inwestor. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ