Wymuszenie projektu w ramach oferty

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Wymuszenie projektu w ramach oferty

0
Post autor: electrics »

Nie chce mi się z Kolegą polemizować, bo nie o to tutaj chodzi, tylko o to, że Kolega sobie wielokrotnie zaprzecza, ale to już nie mój problem. Uprawnienia do projektowania posiadam, ale zajmuję się przede wszystkim wykonawstwem, kierowaniem robotami i nadzorowaniem. Temat projektowania jest mi znany, ponieważ projekty również wykonuję.
Masz rację, że można za projekt zapłacić i z niego nie korzystać, ale jeśli coś wykonujesz na podstawie projektu, to o wszelkie od niego odstępstwa musisz się zwracać do projektanta, jako autora rozwiązań tam zastosowanych. Jeśli wykonasz niezgodnie z projektem, to musisz się podpisać pod zmianami i wtedy przejmujesz odpowiedzialność za wykonanie danego dzieła, ponieważ zmiana w jednym miejscu projektu, pociąga za sobą zmiany w innych miejscach, to chyba oczywiste?
Natomiast to, że projektant konsultuje wykonanie projektu z inwestorem lub jego kompetentnymi pracownikami, jest czymś normalnym i praktykowanym, żeby można było poczynić założenia projektowe i połączyć z oczekiwaniami inwestora.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 431
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Wymuszenie projektu w ramach oferty

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Projekt najczęściej jest robiony w oderwaniu od rzeczywistości przez człowieka zza biurka. Dopiero w praktyce wychodzi że gdyby zrealizować projekt 1:1 to nic by nie działało. Zresztą od naniesienia zmian jest projekt powykonawczy.
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Wymuszenie projektu w ramach oferty

0
Post autor: electrics »

Nastepny Kolega specjalista.
Po tego typu wpisach, widzę od razu, kto rzeczywiście pracuje na budowach a kto tylko zza klawiatury się wymądrza bez zupełnej znajomości tematu. Idź Kolego popracować na budowę i powiedz, że zmienisz sobie trasę ułożenia WLZ lub trasę oświetlenia terenu wykonasz inaczej a potem to nanieś na dokumentację powykonawczą i przekaż do odbioru. Proszę, prubój a przekonasz się, czym jest na budowie projekt.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Wymuszenie projektu w ramach oferty

0
Post autor: Simcode »

electrics pisze: śr sty 27, 2021 21:57 Jeśli wykonasz niezgodnie z projektem, to musisz się podpisać pod zmianami i wtedy przejmujesz odpowiedzialność za wykonanie danego dzieła, ponieważ zmiana w jednym miejscu projektu, pociąga za sobą zmiany w innych miejscach, to chyba oczywiste?
Natomiast to, że projektant konsultuje wykonanie projektu z inwestorem lub jego kompetentnymi pracownikami, jest czymś normalnym i praktykowanym, żeby można było poczynić założenia projektowe i połączyć z oczekiwaniami inwestora.
Tu też bym mógł ci na pisać że sam sobie zaprzeczasz. ale widzę ze zmierzasz do tej samej kwestii o której ci pisałem.
Simcode pisze: wt sty 26, 2021 12:38 Robi się robotę na podstawie wstępnego projektu który był uzgadniany z nami i inwestorem. Wykonujemy robotę a na koniec robi sie projekt powykonawczy ponieważ podczas prac dokonano wiele zmian uzgadnianych oczywiście. Gdyby robić robotę na podstawie li tylko projektu który inwestor sobie kupił 90 % prac nie można by zrealizować.

Problem naszego autora jest taki że każą mu zrobić projekt po skończonej robocie zapewne wcześniej uzgadniany. Ja bym żądam umowy przedwstępnej.
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Wymuszenie projektu w ramach oferty

0
Post autor: electrics »

A cóż to takiego ,,Projekt po skończonej robocie?"
Sugerujesz, że najpierw się wykonuje robotę a potem projektuje?
Autor wątku po prostu nie zna tego tematu i pyta. Ja temat znam, więc odpowiadam. Ty znasz temat od innej strony, ponieważ piszesz o projektach technologicznych, sterowania i automatyki i tu się zgadzam, że jeśli projektant jest niedoświadczony, albo po prostu jest mu tak wygodnie, to korzysta z zasobów wiedzy doświadczonych pracowników danego Zakładu, ale ma nadzór autorski do końca realizacji i wszelkie zmiany w tym projekcie, jako jego autor nanosi. To są poprawki autorskie. Inna sprawa by była, gdyby ktoś projekt wykonał i przedstawił w nim wizję a ktoś inny chciał go zmieniać bez zgody autora. Wtedy można by było opłacony projekt wyrzucić do kosza i zlecić nowy drugiemu projektantowi.
Jeśli chodzi o Spółdzielnię, to najpierw powinien być zrobiony i zapłacony projekt, żeby można było rozpocząć na jego podstawie pracę. Nie można pracować na niezapłaconym projekcie, bo to jest porównywalne do jazdy kradzionym samochodem. Pozdrawiam
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Wymuszenie projektu w ramach oferty

0
Post autor: Simcode »

electrics pisze: pt sty 29, 2021 0:36 A cóż to takiego ,,Projekt po skończonej robocie?"
Sugerujesz, że najpierw się wykonuje robotę a potem projektuje
Simcode pisze: czw sty 28, 2021 19:30 na podstawie wstępnego projektu
Czytaj dokładnie.
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Wymuszenie projektu w ramach oferty

0
Post autor: electrics »

Nie ma czegoś takiego jak ,,Wstępny projekt"
Masz zapewne na myśli założenia do projektu.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Wymuszenie projektu w ramach oferty

0
Post autor: Simcode »

electrics pisze: pt sty 29, 2021 20:46 Nie ma czegoś takiego jak ,,Wstępny projekt"
Masz zapewne na myśli założenia do projektu.
W nomenklaturze oficjalnej może nie ale w rzeczywistości naturalnej istnieje. Robimy według projektu wstępnego w trakcie usuwamy błędy poprawiamy braki i na koniec wychodzi projekt skończony . Widać z dociekań kolegi że uczestniczył tylko w prostych projektach ( bez urazy) w dużych projektach zawsze są błędy i niedociągnięcia bo są tak duże te projekty . Jeszcze większym wtedy problemem jest spójność projektu. Kiedyś ( za komuny) projekt robiły biura projektowe od A-Z . Tworzony był projekt i uzgodnienia pomiędzy wydziałami ( burza mózgów ) Dzisiaj nie ma tych biur . Jedni projektanci tworzą elektrykę inni tworzą hydraulikę a jeszcze inni budowlankę. I co mamy misz- masz
Jedni wchodzą inny w drogę a drudzy zapominają o innych . Co mamy, bubel projektowy. I potem właśnie są te poprawki i nowy projekt po wykonawczy. Ale nie zrozumiesz tego nie robiąc nigdy takich rzeczy.
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 431
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Wymuszenie projektu w ramach oferty

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Życie, skąd ja to znam. Pamiętam jak na obiekcie projektant elektryk umieścił rastrowe oprawy oświetleniowe w suficie w miejscach gdzie projektant wentylacji umieścił moduły anemostatów wyciągowych.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Wymuszenie projektu w ramach oferty

0
Post autor: Simcode »

Dla mnie największym przypałem było jak w jednym dużym budynku administracji państwowej jechaliśmy przewodami po ścianie na długości 20 metrów i szerokości 50-70, by na końcu przejść przez strop do górnego piętra. Wszystko wykute w poniedziałek kładziemy przewody . Przychodzimy do pracy w poniedziałek a w otworze dla naszych kabli są już rury z CO i wody. Ryja darłem ile się da, ale mnie hydraulicy uciszyli pokazując swoje plany. I co, był projekt- chyba będziemy czekać aż projektant zrobi nowy nie wolno go przecież zmienić bo to własność . Do końca dniówki mieliśmy już nowe przejście wszystko klepnął wojewódzki inspektor nadzoru.
Ale jedno było dobrze przy takich pomyłkach projektantów że na nich się dobrze zarabiało jako prace zlecone dodatkowo.
ODPOWIEDZ