Instalacja odgromowa na budynku z podcieniem wchodzącym na chodnik

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
hary125
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 89
Rejestracja: wt gru 09, 2014 20:55

Instalacja odgromowa na budynku z podcieniem wchodzącym na chodnik

0
Post autor: hary125 »

Mam do zaprojektowania instalację odgromową na budynku z podcieniem wchodzącym na chodnik. Ze względu na ograniczenia terenowe i zakresu prac nie można zastosować uziomu otokowego. Dwa narożniku budynku są na chodniku, planuję tam poprowadzić przewód odprowadzający z uziomem prętowym. Mam wątpliwość co ochrony przeciwporażeniowej przed napięciem krokowym i dotykowym. Zgodnie z normą 62305 mam jedynie możliwość zastosowania "rezystancji przejścia na styku warstwy powierzchniowej gruntu w promieniu 3m od przewodu odprowadzającego nie mniejszej niż 100 kOhm", np. zastosowanie materiału izolacyjnego asfaltu gr. 5 cm lub warstwy żwiru 15 cm.
Czy ktoś z was stosował takie rozwiązanie?

Nie wiem czy mimo wszystko nie forsować uziomu otokowego...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Instalacja odgromowa na budynku z podcieniem wchodzącym na chodnik

0
Post autor: Simcode »

hary125 pisze: pt sty 22, 2021 15:16 rezystancji przejścia na styku warstwy powierzchniowej gruntu w promieniu 3m od przewodu odprowadzającego nie mniejszej niż 100 kOhm", np. zastosowanie materiału izolacyjnego asfaltu gr. 5 cm lub warstwy żwiru 15 cm.
Nie znam się na rezystancjach przejścia ale wiem że uziom pionowy jest najgorszym rozwiązaniem ochrony odgromowej. System dobrej ochrony odgromowej polega na długości jej . Tym bardziej w czasach gdzie mamy do czynienia z niskim poziomem wód gruntowych.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Instalacja odgromowa na budynku z podcieniem wchodzącym na chodnik

0
Post autor: luka2nd »

Simcode pisze: pt sty 22, 2021 23:25Nie znam się na rezystancjach przejścia ale wiem że uziom pionowy jest najgorszym rozwiązaniem ochrony odgromowej. System dobrej ochrony odgromowej polega na długości jej . Tym bardziej w czasach gdzie mamy do czynienia z niskim poziomem wód gruntowych.
Jak byłem na szkoleniu, to przy okazji pomiarów uziemień prowadzący mówił, że z jego doświadczeń z pomiarów miernikiem udarowym wynika, że impedancja uziomu pionowego spada mniej więcej do głębokości 6 metrów. Wbijanie głębiej obniża rezystancję (mierzoną już tradycyjnie metodą techniczną), ale impedancja zmienia się już w niewielkim stopniu. Niestety nie miałem okazji tego zweryfikować, bo od dawna odkładam "na potem" zakup miernika udarowego - ale jestem skłonny w to wierzyć :)
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Instalacja odgromowa na budynku z podcieniem wchodzącym na chodnik

0
Post autor: electrics »

Prąd w ziemi rozpływa się klinem, co znaczy, że uziom poziomy zawsze będzie skuteczniejszy od pionowego. Jeśli chodzi o te 6metrów w głąb, to ja myślę, że jest to wartość graniczna. Pogrążanie uziomu głębiej mija się z celem.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Instalacja odgromowa na budynku z podcieniem wchodzącym na chodnik

0
Post autor: luka2nd »

electrics pisze: wt sty 26, 2021 8:13Jeśli chodzi o te 6metrów w głąb, to ja myślę, że jest to wartość graniczna. Pogrążanie uziomu głębiej mija się z celem.
Specjaliści od fotowoltaiki są innego zdania. Niejeden się już chwalił że wbił 20 metrów 🙂
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Instalacja odgromowa na budynku z podcieniem wchodzącym na chodnik

0
Post autor: electrics »

,,Specjaliści" od fotowoltaiki to jest specyficzna podgrupa w naszym zawodzie. Ja generalnie mam bardzo złe zdanie zarówno na temat samej fotowoltaiki jak i wykonawców. Wielu moich sąsiadów bardzo się dziwiło że ja, jako czynny właściciel firmy elektrycznej nie zamontowałem sobie tego badziewia na dachu, ale mówią, że skoro ja nie mam, to oni też poczekają.
Obecnie jestem członkiem Komisji Kwalifikacyjnej w SEP (zapraszam na egzaminy). Ostatnio mieliśmy brygadę przekwalifikowaną z upadającej gastronomii na fotowoltaikę... Szef ekipy gdzieś tam krążył w okolicach elektryczności i coś tam słyszał... Reszta...szkoda gadać...
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Instalacja odgromowa na budynku z podcieniem wchodzącym na chodnik

0
Post autor: Simcode »

electrics pisze: wt sty 26, 2021 8:30 Obecnie jestem członkiem Komisji Kwalifikacyjnej w SEP (zapraszam na egzaminy). Ostatnio mieliśmy brygadę przekwalifikowaną z upadającej gastronomii na fotowoltaikę...
Ale kto jest temu winny , wiem nie ty, ale ci z tego towarzystwa wzajemnej adoracji tak.
I nie pije do ciebie tylko od lat na tym forum zgłaszam jaki to absurd.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Instalacja odgromowa na budynku z podcieniem wchodzącym na chodnik

0
Post autor: elmontjs »

electrics pisze: wt sty 26, 2021 8:30 Ostatnio mieliśmy brygadę przekwalifikowaną z upadającej gastronomii na fotowoltaikę
Zostaje tylko wspomnieć czasy kiedy egzaminator jedynej wtedy słusznej organizacji tj. SEP nie przyjął nikogo na egzamin bez]wykształcenia elektrycznego, czy bardzo pokrewnego. Choć ja w tym roku odnawiałem świadectwa, miałem do wypełnienia w formularzu pozycję: "wyksztalcenie", ale wydaje się, że dziś nie ma to większego znaczenia ... i na rynku mamy to, co mamy.
Człowiek uczy się całe życie i ...
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Instalacja odgromowa na budynku z podcieniem wchodzącym na chodnik

0
Post autor: electrics »

Na temat funkcjonowania obecnych Komisji, można by powiedzieć dużo. Powiem tak:
My w SEPie rozmawiamy z tymi ludźmi i czasami trzeba im okroić kwalifikacje. Znajomość podstawowych zasad BHP jest sprawdzana. Ja zdawałem swoje świadectwa w innej oczywiście Komisji, nie był to SEP i chyba mój wizerunek zrobił na nich piorunujące wrażenie, ponieważ nic ode mnie nie chcieli, chociaż żadnych pytań się nie obawiałem...
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Instalacja odgromowa na budynku z podcieniem wchodzącym na chodnik

0
Post autor: Simcode »

electrics pisze: pt sty 29, 2021 0:42 My w SEPie rozmawiamy z tymi ludźmi i czasami trzeba im okroić kwalifikacje
Kolego ale przynoszą pieniądze a ich szef mówi potrzebuję takie i takie świadectwa. Myślisz że sie ktoś nad tym zastanawia.
electrics pisze: pt sty 29, 2021 0:42 Ja zdawałem swoje świadectwa w innej oczywiście Komisji, nie był to SEP i chyba mój wizerunek zrobił na nich piorunujące wrażenie, ponieważ nic ode mnie nie chcieli, chociaż żadnych pytań się nie obawiałem...

I to jest dobrze bo oni wiedzą żeś elektryk , anie kucharz.
Ja od 30 lat zdaję w tej samej komisji, po tylu latach po prostu się znamy. Oni wiedzą co ja wiem . Choć ostatnio będąc nie zgodziłem się w sprawie ratowania porażonego i teorii ogólnie przyjętych .
ODPOWIEDZ